Ponedjeljak, 2 rujna, 2024

U Svetvinčentu započela trodnevnica uoči obljetnice mučeništva bl. Bulešića

Ove godine Porečka i Pulska biskupija se na 77. obljetnicu mučeništva priprema trodnevnicom u Lanišću i Svetvinčentu, kamo organizirano odlaze, po rasporedu, svi istarski dekanati. Prvoga dana u Svetvninčenat su hodočastili svećenici i vjernici Buzetskog i Umaško-oprtaljskog dekanata. Misno slavlje predvodio je preč. Dalibor Pilekić, buzetski dekan, uz koncelebraciju više svećenika.

Na početku je riječ dobrodošlice okupljenima izrekao župnik Svetvinčenta vlč. Darko Zgrablić.

Na početku homilije, propovjednik je naglasio kako se na ovaj dan slavi jednog sveca, sv. Bernarda koji je utemeljio cistercite, ali i započinje trodnevnicu u čast jednog blaženika, Miroslava Bulešića. Na pitanje „što im je zajedničko“, kratko je odgovorio „spadaju u onu grupu ljudi koji uvijek žele nešto više“. Napomenuo je da su sveci oni, koji su u Isusovoj školi jako zainteresirani, i žele naučiti sve ono što je važno da bi mogli živjeti prema Božjem zakonu.

„Kad smo danas krenuli na ovo hodočašće iz Umaškog i Buzetskog dekanata i drugih dijelova,  odlučili smo se izaći iz svog komoditeta, iz svoje svakodnevnice da bi smo se uputili čuti Riječ Božju. Uputili smo se na susret s Bogom. Zašto? Pa zar nismo u nedjelju bili na misi? Bili smo! Zar nećemo opet u nedjelju biti na misi? Hoćemo! Zašto smo onda i danas ovdje? Jer poput svetog Bernarda i blaženog Miroslava želimo nešto više, jer nam je stalo do nečeg malo više od onog što je prosječno, malo više od onog što je uobičajeno. Želimo Isusu pokazati da ga trebamo još malo više i da ga želimo nasljedovati još malo bolje“ rekao je propovjednik, te dodao „ne znači to, da smo mi bolji od drugih. Nikako! Uzmemo li blaženog Miroslava Bulešića, vidimo kako on gleda na sebe:  ponizno, maleno, jednostavno. To je ono što Isus želi da i mi budemo.  Da doista budemo maleni i jednostavni u Njegovoj školi. Bog ne želi da se izdižemo iznad bilo koga, već mnogo više: da  možemo bolje služiti jedni drugima“.

Preč. Pilekić je nadalje posvijestio, kako su sveci dostigli to više, i mi od njih želimo učiti, ali jednako tako u tom gledanju njih, trebamo vidjeti i sami sebe. „I ne trebamo u tome biti previše ponizni, lažno skromni, nego trebamo otvoreno reći da pripadamo toj grupi Isusovih učenika koji od Njega žele ništa više. Stoga je divno da smo ovdje okupljeni, jer želimo znati više, jer želimo biti bolji Njegovi sljedbenici“.

Na pitanje „što je to posebno, što nas može danas oduševiti kod blaženog Bulešića“, odgovorio je: „Kad sam čitao njegov dnevnik, bilo mi je zanimljivo vidjeti vrijeme dok je bio odgojitelj mladih ljudi, onih koji su željeli biti svećenici. I što mislite? Jesu li ga voljeni? Nisu. Zašto? Pa bio je zahtjevan, jer je ljubav zahtjevna, ljubav traži žrtve. On je najprije bio zahtjevan sebi, a onda je želio da i oni shvate kako njihovo poslanje ‘biti svećenik’ je nešto zaista zahtjevno, nešto toliko bitno, da se stvarno trebaš potruditi. Ne ide to jednostavno i lagano. To je ono što im je htio Miroslav Bulešić poručiti. To je nešto zaista zahtjevno, gdje se trebaš potpuno dati, gdje trebaš izgarati do kraja“.

Podsjetio je kako je kod Bulešića veliko to, što se nije umiljavao, već je govorio istinu, „iako je ona često teška, ali s druge strane gledamo moć njegovog svjedočanstva koje je fenomenalno i koje nas također treba inspirirati.“

„Mi koji smo iz Buzeta znamo što se dogodilo dan u oči krizme u Lanišću. Divljaci su pokušali doći do svetohraništa i oskvrnuti ga. A blaženi Miroslav je stao pred svetohranište i rekao ‘samo preko mene mrtvog’. Koliko lijepih, snažnih i inspirativnih poruka u ovoj gesti: obrana euharistije pokazuje koliko je ona važna, najsvetija ‘radije ubijte mene, nego da oskvrnete ono što je najsvetije’“.

U tom vidu preč. Pilekić je potaknuo vjernike na promišljanje što time poručuje blaženik „kako gledamo na euharistiju, koliko je ona nama doista sveta i presveta, koliko smo i mi spremni ju braniti ne time da ćemo reći ‘ubijte me, ali nećete do svetohraništa’, nego time što ću reći ‘ne dam svoju nedjelju za ništa’. Tako možemo biti inspirirati blaženim Miroslavom i to provoditi svaku nedjelju, tako je ljubomorno čuvajući za naš susret s Bogom, čuvajući je kao jedinstvenu snagu koju nam Bog uvijek besplatno daruje i to iz nedjelje u nedjelju“ rekao je na kraju homilije propovjednik.

Do 22. kolovoza će Lanišće i Svetvinčenat biti meta hodočašća i ostalih istarskih dekanata. U petak, 23. kolovoza, će u Lanišću svečanu proslavu predvoditi porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja, a središnje svečano misno slavlje u Svetvinčentu, 24. kolovoza će ove godine predvoditi apostolski nuncij u RH mons. Giorgio Lingua, u zajedništvu s nad/biskupima Riječke metropolije te svećenicima Porečke i Pulske biskupije.

Txt: G. Krizman

Foto: Župa Svetvinčenat