Kultura i tradicija

U Rimu predstavljena korizmena baština Istre

Na četvrtu korizmenu nedjelju, 30. ožujka ove godine, u hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu, održan je koncert „Stala plačuć tužna mati“ kojim je predstavljena korizmena baština središnje i sjeverne Istre. Osim članova hrvatske rimske zajednice, koncertu su nazočili i predstavnici veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici i u Italiji, redovnice na službi u Rimu, te svećenici iz Hrvatskog papinskog zavoda sv. Jeronima predvođeni rektorom vlč. Markom Đurinom.

Na programu su se našli napjevi koji su vezani uz vrijeme od Cvjetnice do Uskrsa. Program je započeo ulaznom procesijom svih sudionika, koji su slijedeći križonošu s maslinovim grančicama pjevali napjeve od Cvjetnice. Slijedili su napjevi pobožnosti Križnoga puta iz Gologorice, Lanišća, Lindara, Trviža i Žminja. Posebno je dojmljiv bio dio vezan uz Veliki petak. Publici je predstavljena procesija Velikoga petka koja se i danas živo njeguje u mnogim istarskim župama. Nakon poziva: „evo drvo križa, dođimo poklonimo se“, svi sudionici u procesiji, pjevajući prijekore: „Puče moj“, na dva načina (Lanišće, Žminj) došli su i poklonili se križu. Na programu su se našli i dijelovi mise i obreda za mrtve.  Pjevani su i psalmi Velike večernje koja je dio blagdanskih događanja u Lanišću. Napjevi Uskrsa završili su izlaznom procesijom u kojoj su svi sudionici pjevali „Kraljice neba“.

Opsežan, ali i vrlo zahtjevan program s gotovo četrdeset napjeva izveli su članice Ženske pjevačke skupine iz Lanišća – Župa sv. Kancija, Kancijana i Kancijanile, mučenika, te župni zborovi Sv. Petar u Šumi – Župa sv. Petra i Pavla, ap., Žminj – Župa sv. Mihovila, arkanđela, te pučki pjevači iz Lindara – Župa sv. Mohora i Fortunata, mučenika.

Bio je to vrlo skladan prikaz zborskog pučkog pjevanja te bogate i raznolike korizmene baštine Istre, koja posebnu vrijednost ima u očuvanju staroslavenskih i glagoljaških tradicija, kao i tradicionalnog dvoglasnog pjevanja „na tanko i debelo“ kojem su istarski melos u Rim na vrlo dojmljiv način prenijeli pučki pjevači iz Lindara.

Začeci velebnog projekta predstavljanja korizmene baštine Istre sežu u daleku 2009. godinu, kada je etnomuzikolog dr. sc. Joško Ćaleta, zajedno s Klapom Sveti Petar u Šumi snimao pjesme i uvidio zanimljive korizmene napjeve. Potaknuo je suradnju istarskih župnih zborova i predstavljanje ove izuzetno bogate nematerijalne baštine u sklopu manifestacije Pasionska baština 2011. godine. I danas u zborovima ima puno onih koji su od početka u projektu, a među njima posebno valja istaknuti supetarca Viktora Prenca koji je uz Mauricia Zovića jedan od začetnika ideje o korizmenoj baštini središnje i sjeverne Istre. Uz potporu tadašnjeg mjesnog ordinarija Ivana Milovana, 2012. godine, nastavljen je projekt predstavljanja istarske korizmene baštine u porečkoj bazilici naslovljene „Stala plačuć tužna mati“. Suradnja zborova je nastavljena, te tako bilježe zajedničke nastupe u Lanišću (2013.), Svetom Petru u Šumi (2014.), Puli (2014.), Žminju (2016.), Lanišću (2017.), Zadru i Barbanu (2018.), te Starom Pazinu (2019.). Niz je nažalost prekinula pandemija, no nastavljen je s još većim entuzijazmom 2023. kada je nastup održan u Roču, te prošle godine u Trvižu. Ovaj rimski nastup pjevači smatraju velikim priznanjem, ali i svojevrsnom krunom i zahvalom svima koji su se ugradili u projekt, a osobito preminulim pjevačima.  

Važnost ovoga projekta je to da se baština prenosi s generacije na generaciju uz mentorstvo struke (dr. Ćalete) i entuzijazam pojedinaca. Lijepo je bilo vidjeti za nastupa u Rimu mlađe (čak i petnaestogodišnjake) u zborovima iz Lanišća i Žminja kako pjevaju s jednakim žarom uz bok starijima. Za njih je to svakako veliki poticaj, jer kako se moglo čuti, neki su se u zborove uključili prije nešto više od pola godine, i već su ostvarili prvi, veliki nastup u Vječnome gradu. Nadati se, da će svojim primjerom oduševiti i druge vršnjake, kako bi se nastavilo čuvanje i predstavljanje korizmenih napjeva Istre tijekom sljedećih godina, širom domovine pa i dalje u inozemstvu.  

Ovom koncertu prethodilo je euharistijsko slavlje koje su pjevanjem animirali župni zbor Sv. Mihovila Arkanđela iz Žminja i članice Ženske pjevačke skupine iz Lanišća.

Dodajmo i to da su za kratkog dvodnevnog boravka u Rimu, istarski pjevači, kao pravi hodočasnici nade pohodili bazilike, te prošli hodočasničkim putem do bazilike sv. Petra i tamošnjih Svetih vrata. Tijekom kratkog ali intenzivnog putovanja, na vidjelo je došlo i veliko zajedništvo i prijateljstvo, što može biti primjer drugim sredinama, da susjedni župni zborovi (i mjesta) koje možda zemljopisno dijeli tek nekoliko kilometara nisu konkurencija, već u svojim specifičnostima doprinose boljoj međusobnoj povezanosti, te vidljivosti i prepoznatljivosti svoga kraja.

Putovanje i nastup u Rimu realiziran je uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, Istarske županije – Upravni odjel za kulturu i zavičajnost, općina Lanišće, Sveti Petar u Šumi i Žminj, Centra za nematerijalnu baštinu Istre Etnografskog muzeja Istre, te više poduzeća.

Tekst: Marija Belošević