Nedjelja, 1 rujna, 2024

U Materadi proslavljena župna svetkovina Gospe Snježne

U Materadi, u Umaško-oprtaljskom dekanatu, u jedinoj župi posvećenoj Gospi od Snijega na području Porečke i Pulske biskupije, je u ponedjeljak, 5. kolovoza, župna svetkovina proslavljena svečanim misnim slavljem te procesijom s kipom Majke Božje s Djetetom Isusom po ulicama mjesta. Misu je predvodio župnik, vlč. Carlos Arturo Fonseca Farfan, uz koncelebraciju vlč. Željka Rajčića, župnika obližnjih župa Brtonigle, Nove Vasi nad Mirnom i Lovrečice.

Župnik je u prigodnoj homiliji naglasio kako misna čitanja donose starozavjetni prikaz, iz Knjige proroka Jeremije, o vremenu Babilonskog sužanjstva. Naglasio je kako je zanimljivo da je Nabukodonosor poveo u izgnanstvo nabolje što je imao izraelski narod, sve one koji su u nečemu bili vični. Podsjetio je nadalje kako Bog šalje Jeremiju da propovijeda obraćenje, da posvijesti kako je to izgnanstvo posljedica grijeha, idolopoklonstva i nemorala. Propovjednik je napomenuo i prisutnost lažnoga proroka, Ananije, koji ljudima daje lažne nade, slikovito razbija drveni jaram. Narod je u svemu što čine proroci vidio poruku. Jeremija potiče narod da prihvate jaram kao posljedicu grijeha i poziva ih na obraćenje.  Propovjednik je u nastavku podsjetio na razvoj događaja, s Kirovom okupacijom Babilona te povratkom izraelskog naroda iz izgnanstva. Nadalje je istaknuo sličnost današnjeg vremena s tadašnjim, „jer i danas susrećemo praksu da se propovijeda, a da se ne govori o obraćenju“. Naglasio je da „inkluzivnost i prihvaćanje ne smiju biti zapreka da se čovjeku pomogne pronaći put svetosti, put Istine.“ „I poteškoće trebaju biti s vjerom prihvaćene, kao jedna poticaj, da produbimo našu vezu s Bogom.“

Propovjednik je na kraju izrekao osvrt na ulomak Evanđelja “Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!” Isus odgovori: “Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!” (Lk 11,27-28), potaknuo je okupljene na razmišljanje o Marijinu prihvaćanju Božje volje. „Ona je prihvaćala tu Riječ i u dobrim i u teškim okolnostima, ona nam je najsavršeniji uzor za prihvaćanje Božjega plana u našemu životu“, rekao je između ostalog župnik Fonseca Farfan.

Misno slavlje je pjevanjem uzveličao župni zbor uz orguljsku pratnju Deana Visintina iz Buja. Prije otpusnog blagoslova održana je procesija s kipom BDM, te je otpjevan himan „Tebe Boga hvalimo“.

Oproštajno druženje

Župnik Fonseca Farfan je na kraju sve nazočne pozvao na zajednički objed, jer je to ujedno bila prigoda kojom se je on želio oprostiti od župa Materada, Petrovija i Kršete kojima je upravljao 7 godina. Aktivno sudjelovanje vjernika na toj proslavi, ali i na svim drugim redovitim liturgijskim događanjima, najbolji su pokazatelj kako i u malim sredinama, zauzeta i zdušna pastoralna nastojanja donose ploda.  Vlč. Fonseca Farfan je tijekom tih 7 godina, osim pastoralnog djelovanja u župama, predavao i vjeronauk u Područnoj školi u Brtonigli. Novo zaduženje na koje odlazi je pastoralna suradnja u misijama Neokatekumenskog puta na području Beogradske nadbiskupije.

Vlč. Carlos Arturo Fonseca Farfan rođen je u Bogoti, u Kolumbiji, 1981. godine. Nakon formacije u Biskupijskom misijskom sjemeništu “Redemptoris Mater” u Puli, za svećenika je zaređen 2013. godine. Prije Materade, Kršeta i Petrovije, bio je na službi u župama Porečkog, Labinskog i Vodnjanskog dekanata.

O župi i župnoj crkvi

Materada se u povijesnim vrelima spominje već 1521. godine kao kapelanija Umaga. Župu je osnovao 1859. godine biskup Legat. Župna crkva sagrađena je 1664. godine, obnovljena i produžena 1941. godine na mjestu ranije od koje potječu glagoljski natpisi iz 1531. i 1535. godine koji se čuvaju u sakristiji župne crkve. Zvonik, odvojen od crkve, sagrađen je 1940. godine. Visok je dvadeset i pet metara, ima tri zvona, a zvonjenje je automatizirano. Župni arhiv čuva se od 1728. godine. U mjestu je područna škola do četvrtog razreda, u mjestu Juricani. Župa ima jedno groblje, neposredno uz župnu crkvu.

Župna crkva Blažene Djevice Marije od Snijega u Materadi jednobrodna je građevina sa sakristijom. Na pročelju ima preslicu s dva okna. Glavni, kameni oltar ima svetohranište i kip BDM s Djetetom. Sa strane na oltaru su slike svetog Petra i svetog Roka, a iznad vrata sakristije smješteni su drveni kipovi Srca Isusova i svetog Josipa. U malim bočnim oltarima su kip svetog Valentina i kip svetog Antuna Padovanskog. U procesijama se koristi drveni kip BDM. Crkva ima kameni oltar prema puku s ambonom, kamenu krstionicu te škropionicu na stupu.

G. Krizman