Novosti

Rovinj: Predavanje o buli Misericordiae Vultus

U Rovinju je u ponedjeljak, 7. ožujka, u Pastoralnom centru Don Bosco, održano predavanje o buli pape Franje Misericordiae Vultus. Predavanje je održao rovinjski župnik, generalni vikar biskupije, mons. Vilim Grbac. Pred prepunom dvoranom Pastoralnog centra mons. Grbac je na početku, kako je sam rekao, prelistavanja bule, istaknuo razlog zašto je Sveti Otac odlučio, i toliko žarko želio, proglasiti Godinu milosrđa, jer, naglasio je predavač, milosrđe je put koji sjedinjuje Boga i čovjeka, s naglaskom na želju da Crkva bude oličenje Božjeg milosrđa.

Mons. Grbac je pojasnio pojam Svetih vrata, te kako je za ovaj Jubilej papa Franjo želio da sve biskupije svijeta odrede svoja Sveta Vrata kaka bi svi mogli biti aktivni sudionici liturgijskih momenata Godine milosrđa. Odabir blagdana Bezgrešnog začeća za početak Godine milosrđa prepun je simbolike, znak je to snažne želje pape Franje da Crkva nastavi živjeti duh II. Vatikanskog koncila, čija se 50. obljetnica početka toga dana obilježila. I sv. papa Ivan XXIII. i Pavao VI., jedan započevši, a drugi zaključivši Koncil imali su svojim istupima i zapisima jasne naglaske o potrebi isticanja milosrdnog karaktera Crkve, koja treba biti tu da služi čovjeku u svakom stanju, svakoj potrebi i fazi postojanja. Vrhunac Božjeg milosrđa je Isusova muka i smrt. Isus sve što je činio, činio je to iz ljubavi prema čovjeku i nastojeći pomoći u konkretnoj potrebi. To je bila velika razlika u odnosu na židovsku kulturu i mentalitet koji je podrazumijevao da je zlo koje čovjeka snađe na neki način zasluženo, a milosrđe nam nalaže prije svega nastojati pomoći u potrebi.

Papa Franjo napose naglašava prispodobe o izgubljenom sinu, izgubljenoj drahmi i izgubljenoj ovci, naglasio je predavač. Papa Franjo naglašava radosno služenje, a radost bi trebala biti odlika kako svećenika, tako i svih vjernika, jer, zapitao se predavač, kako možemo očekivati da ćemo sa sumornim raspoloženjem ikoga privući Kristu?

Poseban dio predavanja posvećen je pojašnjenju oproštenja, koje je ponekad u međuljudskim odnosima jednako teško dati koliko i zatražiti. No upravo zato što znamo da mi primamo Božju ljubav i oproštenje, moramo biti spremni oproštenje i ljubav pokazati prema bližnjima. Ta je tema posebno naglašena u govoru o Blaženstvima u Matejevu evanđelju.

Milosrđe je temelj na kojem počiva život Crkve i upravo zato u buli Misericordiae Vultus Sveti Otac poziva Crkvu da s radošću poziva na opraštanje i bude prostor gdje se ostvaruje milosrđe. Potiče Crkvu da ide ususret svima, ali tako da „ne ugasi ni stijenje koje tek tinja“, te da primjerice pretjeranim juridičkim pristupom ne odbija ljude. Gdje god su kršćani svatko mora pronaći oazu milosrđa, naglasio je predavač citirajući Svetog Oca.

Papa Franjo posebno poziva na hodočašćenje u katedrale i svetišta u kojima je, odlukom mjesnog ordinarija, moguće izmoliti potpuni oprost za sebe ili nekog pokojnika. Predavač je detaljno protumačio pojam oprosta koji se tako dobiva.

Poseban je naglasak stavljen na duhova i tjelesna djela milosrđa, te ih je predavač pojasnio s praktičnim primjerima. Također je naglasio važnost ispovijedi, te posebne naputke koje Sveti Otac upućuje ispovjednicima.

Mons. Grbac je spomenuo namjeru dekanatskog hodočašća u mjesta vezana za bl. Miroslava Bulešića.

Predavanje je završeno najavom sljedećeg susreta na kojem će biti govora na poseban način o duhovnim i tjelesnim djelima milosrđa.