Novosti

Rovinj: Biskup Štironja na proslavi sv. Eufemije

Rovinj, jedan od najreprezentativnijih pitoresknih gradića zapadne obale istarskog poluotoka i ove je godine dostojno i svečano proslavio svoju nebesku zaštitnicu, sv. Eufemiju.

Obilježavanje je uobičajeno započelo još na samom početku rujna, u nedjelju, 1. rujna, Koncertom sv. Eufemiji, koji je ove godine došao do svog 21.  izdanja, a kojeg od samog početka organizira rovinjski kantautor duhovne glazbe Davor Terzić.

Na  samu svetkovinu, u ponedjeljak, 16. rujna u rovinjskoj je župnoj crkvi slavlje započelo jutarnjom misom koju je predvodio župnik, mons. Vilim Grbac. Obzirom da je Rovinj grad s naglašene dvojezičnosti, druga je jutarnja misa bila uobičajeno na talijanskom jeziku i tu je misu ove godine predvodio vlč. Maksimilijan  Ferlin, v.d. ravnatelj Pazinskog kolegija – klasične gimnazije.

Svečanu misu poldanicu ove je godine predvodio porečki i pulski ordinarij mons. Ivan Štironja, uz koncelebraciju više svećenika i redovnika. Misi je nazočio gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga sa suradnicima te članovi Gradskog vijeća, kao i predstavnici javnih ustanova i institucija prisutnih u Rovinju. Na početku je izraze dobrodošlice okupljenima izrekao mjesni župnik, dekan rovinjsko-kanfanarskog dekanata, a od nedavno i biskupski vikar, mons. Vilim Grbac.

Mons. Štironja je na početku homilije podsjetio da je „čovjek kao duhovno biće oduvijek tragao za odgovorima na esencijalna duhovna pitanja koja ga muče. Propitivao se o svojoj duši koja vapi za vječnim. Unatoč tomu što je uvijek pripadala vječnim sferama ipak je nerijetko stavljana u stranu, dok se tijelu posvećivala većina darovanog vremena, njege i brige.“

„Duša ipak, kod brojnih vjernika, kršćana još uvijek privlači pozornost i brigu. To je razlog da smo i mi danas ovdje u ovoj crkvi sv. Eufemije, djevice i mučenice“, rekao je mons. Štironja. „Mnogima je izazovan primjer jedne mlade djevojke koja je na prvo mjesto u svom života stavila spasenje svoje duše. Sv. Eufemija je zbog čistoće duše, svoje tijelo stavila na kocku. Jako je dobro znala da je njezino tijelo po svetom krštenju postalo hram Duha Svetoga te je, radi čistoće duše čuvala čistim i svoje tijelo“, rekao je biskup te je podsjetio na riječi sv. Pavla, „Ne znate li? Hram ste Božji i Duh Božji prebiva u vama“ (1 Kor 3,16).

Podsjetio je nadalje na riječi iz Knjige Mudrosti „Duše su pravednika u ruci Božjoj i njih se ne dotiče muka nikakva“, te ih je povezao sa sv. Eufemijom, „Sv. Eufemija je stala na stranu pravednika. U vrijeme cara Dioklecijana, 304. godine bila je zatvorena i mučena te potom bačena pred lavove koji je nisu rastrgali. Stavljena je na kušnju, položila ispit vjere u besmrtnost, te je za malo muke zadobila dobra velika. Bog ju je našao dostojnom da svoj život sjedini s Kristovim životom te se poput Krista stavi u službu braći i sestrama, kako bi postala svjetionik koji pokazuje put u vječnu slavu i mir.“

Biskup je u nastavku progovorio o mučeništvu kroz perspektivu Isusove logike koju je sv. Eufemija u potpunosti prihvatila i „ozbiljno shvatila riječi Učitelja koji je donio tri velike istine o životu, koja postaju pravila za život svakoga čovjeka: 1.) „Ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre, ostaje samo“; 2.) „Tko ljubi svoj život, izgubit će ga. A tko mrzi svoj život na ovome svijetu, sačuvat će ga za život vječni“; 3.) Ako tko hoće služiti mi, neka ide za mnom.“

Biskup je potom progovorio o milosrđu te je istaknuo Isusove riječi upućene učenicima, „„Hajdete i proučite što znači: Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grješnike“ (Mt 9,12-13).“

Spomenuo je nadalje da je milosrđe o kojem Isus govori u prispodobi o Milosrdnom Samarijancu postalo svakodnevnica kršćanske duhovnosti i filozofije, a kao vrhunac služenja u ljubavi na koje Isus poziva citirao je radikalne Isusove riječi: „Ljubite svoje neprijatelje, dobro činite svojim mrziteljima, blagoslivljajte one koji vas proklinju, molite za one koji vas zlostavljaju“ (Lk 6,27-28).

„Dok danas molimo zagovor sv. Eufemije, djevice i mučenice, molimo milost nasljedovanja Isusa u Evanđelju kojega nam je ostavio da po njemu živimo poput apostola koji su dali život za evanđeoske vrijednosti; da nasljedujemo svjedočanstvo života sv. Eufemije, kao i svjedočanstvo cijele povorke svetih i blaženih mučenika među kojima se nalaze i naš bl. Miroslav Bulešić i bl. Francesco Bonifacio, svećenici i mučenici Crkve u Istri koji su darivanjem svoga života postali istinski apostoli Kristovi.“ „Apostol Kristov je svaki čovjek koji vjeruje u važnost i plodnost žrtve , davanje sebe iz ljubavi“, rekao je biskup.

„Svatko je od nas poput pšeničnog zrna koje se stavlja u zemlju kako bi poslužilo za novi urod. Od jednog zrna nema kruha, ali mnoštvo zrnja nahrani brojna gladna usta. Svojom kapljicom ili mrvicom dara, ugrađujemo se u svijet kršćanskoga milosrđa i kulture empatije na što smo svi pozvani“, rekao je biskup te zaključio, „svjesni smo da svetaca nema zemlji, ali je zemlja prostor u kojemu se može postati svet. Put do svetosti je upravo hod za Isusom u širenju Evanđelja, stvaranju boljega svijeta, služenjem osobito braći u potrebi.“

To je misno slavlje glazbeno popratio rovinjski Župni zbor sv. Eufemije, a navečer, misu koju je predvodio porečki i pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan, glazbeno je uzveličao Župni zbor sv. Peregrina iz Umaga.

 Foto: D. Fattorich, Txt: G. Krizman