Utorak, 16 srpnja, 2024

Pulski Emaus

U Svetištu Gospe od milosti u pulskom naselju Šijana tradicionalno je proslavljen Uskrsni ponedjeljak. Svečano večernje misno slavlje u tom drevnom svetištu predvodio je biskup u miru mons. Ivan Milovan u koncelebraciji s više svećenika.

Jutarnje misno slavlje predvodio je vlč. Joško Listeš, župnik župe sv. Roka u Galižani, od kuda vjernici tradicionalno toga dana od davnina hodočaste na jutarnju misu.

Galerija fotografija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/180-pulski-emaus-2016.html

Na početku je sve okupljene pozdravio fra Bojan Rizvan, župni vikar pulske župe sv. Antuna Padovanskog koji poslužuje svetište, i ekonom istoimenog samostana od kuda franjevci već dugi niz godina upravljaju tom drevnom, i za Puli veoma važnom crkvom.

Biskup Milovan je na početku prigodne homilije spomenuo tradiciju hodočašćenja u svetišta Majke Božje na Uskrsni i Duhovski ponedjeljak kako bi se i s majkom Božjom proslavilo značajne svetkovine.

Hodočašće vjernika Pule u Svetište majke Božje od milosti u Šijani drevna je tradicija koja je za žitelje Pule od davnina posebno značajna, još od 15. st. kada je na tom mjestu sagrađena prva crkva.

Biskup Milovan se na poseban način osvrnuo na ulogu Majke Božje kao „suotkupiteljice“ u povijesti spasenja. Iako nije razumjela zašto Bog to dopušta, ona je bila pod križem do kraja, stoga nam je ona uzor u nošenju naših križeva. Oko nje su se okupljali apostoli i prvi kršćani u Jeruzalemu, bila je podrška prvoj Crkvi, naglasio je propovjednik. Citirao je i ulomak iz Uskrsne propovjedi bl. Miroslava Bulešića kada je bio župnik u Baderni, u kojem se posebno spominje Majke Božje.

Majka Božja od milosti zovemo je zato jer je rodila Onog koji je Milost Božja u svojoj biti, ona je i Majka Crkve jer je trajno uključena u djelo spasenja, naglasio je biskup Milovan.  Nadalje je napomenuo kako Pula ima i crkvu Majke Božje od milosrđa, u starogradskoj jezgri, te je  istaknuo sve nazive i molitve gdje se Majka Božja spominje sa nazivima ‘od milosti’ i ‘od milosrđa’. Biskup je zaključio homiliju citiravši papu Franju koji kaže kako smo zbog milosrđa koje je nama iskazano i mi pozvani biti milosrdni prema bližnjima.

Na kraju čitavoga slavlja, fra Bojan Rizvan, zahvalio je okupljeni svećenicima, biksupu Milovanu, te svima koji su doprinijeli obnovi Svetišta, kao i onima koji su sudjelovali u oragnizaciji ovoga slavlja.

Svetište Gospe od Milosti u Šijani najznačajnije je i najstarije marijansko svetište južne Istre  i u nj se u prošlosti često organizirano hodočastilo iz raznih župa i raznih krajeva. Nakon Drugog svjetskog rata, kad je Pula promijenila strukturu stanovništva, posjećenost svetišta je dosta opala, no i danas pulski vjernici masovno pohrle Gospi od Milosti nekoliko puta godišnje: na Uskrsni ponedjeljak, na Veliku Gospu  i na Malu Gospu, kad se održava i procesija oko svetišta. Inače u samostanu se i dalje održava vjeronauk za djecu, a u crkvi se dva puta tjedno slavi sv. misa, koja je nedjeljom značajnije posjećena i na kojoj pjeva zbor svetišta.