Novosti

Pula: Ordinarij predvodio Obrede Velikog petka

I ove je godine , tradicionalno, Obrede Velikog petka porečki i pulski ordinarij mons. Dražen Kutleša predvodio u Puli, u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije, u zajedništvu s katedralnim župnikom preč Rikardom Lekajem, te uz asistenciju bogoslova iz pulskog Sjemeništa „Redemptoris Mater“.

Galerija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/176-veliki-petak-pula-2016.html

Biskup je u prigodnoj homiliji stavio naglasak na Pilatovo pitanje „Što je Istina?“. Pitanje je to oko kojeg se ‘lome koplja’ i koje ljudima odzvanja u ušima sve do danas. Tu se Istinu tada, pa kroz povijest, a tako je i danas, interpretiralo na generalno tri načina. Pragmatičari, primjer kojih nalazimo u Pilatu, traže jednostavno, pragmatično rješenje. Drugi su utilitaristi, koji traže ono rješenje koje donosi nekakvu korist. Primjer takvog razmišljanja je Kajfa sa svojom logikom „bolje da jedan umre nego da sva narod strada.“ I relativisti, koji zastupaju tezu da je sve relativno i da sve može biti istina.

Od tada do danas ljudi traže Istinu, i kako tada, tako i danas, čovjek je zavođen raznim ideologijama koje ga navode na krive putove. Primjer su toga razni režimi koji su postojali kroz povijest, a i danas čovjek kao da se nalazi u kavezu ugode iz kojeg ne želi van, hedonistički način koji propagira konzumerizam nudi čovjeku svoju istinu, i on prihvaćajući je, pristaje ostati zatvoren. No taj sustav u konačnici želi samo čovjeka iskoristiti za vlastitu dobit, te se pritom ne libi uništiti čovjeka.

Biskup je potom izrekao jedno veoma zanimljivo promišljanje o jednom detalju koji nerijetko ostaje u sjeni poznatijih dijelova Muke. Izrekao je jedno promišljanje, gotovo psihološki presjek dobrog razbojnika i njegovog obraćenja, kroz njegov dijalog s Isusom, kroz njegove četiri rečenice koje su zapisane. Sam izraz ‘dobri razbojnik’ je u kontradikcija u smislu, no on na križu spoznaje Istinu. On je primjer da je moguće spasiti se, spoznati Istinu i u zadnjem trenutku. Iz razgovora dobrog i lošeg razbojnika biskup je naglasio rečenicu kojom dobri prekorava lošega „Zar se ne bojiš Boga?“. Pitanje je to koje svaki čovjek sebi treba postaviti sagledavajući one aspekte svoga života koji nisu u skladu s Isusovim naukom. Riječi „Ali mi po pravdi jer primamo što smo djelima zaslužili, a on – on ništa opako ne učini.“ Velika su ispovijest vjere koju taj čovjek izgovara na križu. On jer svjestan da plaća za svoja nedjela, a u Isusu prepoznaje nevino optuženog Mesiju. Upravo njegova molba „»Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje.« potvrda je činjenici da on u Isusu zaista prepoznaje Sina Božjega i time se svrstao među one koji su se opredijelili za Isusa, za put dobra.

Četiri rečenice dobroga razbojnika, njegovo obraćenje u zadnji tren, na križu, velika su pouka svima nama. Mi imamo cijeli život za se obratiti, neka nas taj dijalog na to potakne.

Zapitajmo se nismo li možda često u svakodnevnim situacijama kao zli razbojnik koji huli?

Neka nam ova promišljanja budu poticaj da molimo za svoje obraćenje i za obraćenje svojih bližnjih, zaključio je biskup.

Prijekore Velikog petka pjevao je Katedralni zbor pod ravnanjem Elene Roce.