Srijeda, 17 srpnja, 2024

Proslava sv. Nikole u Pješčanoj uvali

Porečki i Pulski ordinarij mons. Dražen Kutleša, ove je godine misno slavlje o blagdanu sv. Nikole biskupa predvodio u istoimenoj crkvi u Pješčanoj uvali.

Galerija foto: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/86-proslava-sv-nikole-u-pjescanoj-uvali.html

Na početku tog prvog posjeta ordinarija  toj crkvi, nakon uvodnog pozdrava župnika preč. Milana Mužine, prigodnim riječima dobrodošlice, u ime vjernika tog naselja, obratila mu se dr. Anita Šeb. Biskupu je na dar uručena košara sa plodovima iz vrtova vjernika koji žive u tom naselju.

Biskup je u prigodnoj homiliji, tumačeći nedjeljno evanđelje, naglasio tri temeljne odlike u kojima leži veličina sv. Ivana Krstitelja. U prvom redu je to njegov asketski način života, njegova apsolutna nenavezanost na ništa materijalno. Upravo nam danas, kada se čovjek nažalost više vrednuje po onome što posjeduje nego po onome što jest, potreban nam je tak uzor. Djeci je danas, više no bilo kakav poklon potrebna ljubav roditelja.  Nadalje, nastavio je biskup, Ivan Krstitelj je velik i po tome što je dovodio ljude Kristu, a nije ih navezivao na sebe. I naposljetku, ono najznačajnije, Ivan Krstitelj je uvijek, neovisno o okolnostima i beskompromisno, govorio samo Istinu. Zbog nje i ubijen, ali ostao je dosljedan do kraja. Po uzoru na njega i mi bi trebali svako zlo nazivati njegovim imenom, bez uljepšavanja, ne bojeći se da ćemo time izgubiti neke privilegije ili nečiju naklonost. I roditelji, u odgoju djece trebali bi se povoditi tim pravilom, u odgovornost odgoja spada ponekad znati djetetu reći ne, sve to u cilju usmjeravanja djece na pravi put, put istinskih vrednota. Potrebno je naravno i moliti za djecu i mlade, kako bi postali pošteni i odgovorni ljudi i da budu ponos svojih obitelji i svoje biskupije. Poziv ‘pripraviti put Gospodinu’ upućen je svakome od nas, i svaki od nas zna najbolje kojim djelima milosrđa, primjerice u obitelji, može to učiniti. Možda posjetom i zahvalnošću roditeljima u ovim blagdanskim danima, podsjetio je biskup. Neka nam sv. Nikola da snage da budemo zahvalna i odgovorna djeca Božja, zaključio je propovjednik.

Misno slavlje glazbeno je animirao zbor pod ravnanjem dr. Andreja Angelinija.

Nakon misnog slavlja prigodni glazbeno recitatorski program posvećen sv. Nikoli izvela su djeca dječjeg zbora te crkve. Nakon njihovog nastupa, na njihovu veliku radost, pojavio se i sv. Nikola te ih, po običaju darivao slatkišima.

Uslijedilo je druženje uz prigodnu okrepu na platou ispred crkve.

Crkva sv. Nikole u Pješčanoj uvali filijalna je crkva župe sv. Pavla u obližnjem naselju Vidikovac. Pješčana uvala novije je naselje nastalo početkom osamdesetih godina. Pokojni župnik, mons. Krebel dobio je 1995. parcelu za gradnju crkve te je tom prigodom ondje postavljen veliki 8 metarski križ, i započele su pripreme za gradnju. Crkva je dovršena 2001. godine, a posvetio ju je 30. svibnja 2001. tadašnji ordinarij mons. Ivan Milovan.