Predstvaljena monografija “Sanctuarium Adignani”
Monografija “Sanctuarium Adignani” predstavljena je u Zagrebu, u Dovrani Jure Petričevića Matice hrvatske, u četvrtak, 2. lipnja 2022. O monografiji, koja govori o relikvijama i svetim tijelima smještenim već više od 200 godina u prostorima vodnjanske Župe sv. Blaža su, osim autora, preč. Marijana Jelenića, govorili eminentni predstavljači.
Na početku se je okupljenima pozdravom obratio porečki i pulski biksup u miru mons. Ivan Milovan. “1818. kada je slikar Gaetano Gressler dopremio iz Venecije veliko mnoštvo relikvija, Vodnjan postaje posebno poznat. Mene je kao tadašnjeg biskupa ordinarija Poreča i Pule zapala dužnost i čast dozvoliti otvaranje drevnih sarkofaga koji su sadržavali relikvije svetaca prenesene iz Venecije. Nakon otvaranja sarkofaga pokazala se neodgodiva potreba kanonske rekognicije, inventarizacije, katalogizacije, zaštite i primjerenog izlaganja do tog časa gotovo skrivene baštine“, rekao je biskup.
Prema savjetu dr. Nazzarena Gabrielija, direktora kemijskih laboratorija u Vatikanu, 2008. kao tadašnji biskup, mons. Milovan dozvolio je znanstvenu obradu, a potom je nakon CT snimanja svetih tijela utemeljeno povjerenstvo za taj zadatak. Ustrajnim radom, unatoč raznim poteškoćama, veći dio plana je ostvaren, o čemu svjedoči dokumentacija objavljena u knjizi Sanctuarium Adignani.
Prof. dr. sc. prim. Šimun Anđelinović, predstojnik Kliničkog zavoda za patologiju, sudsku medicinu i citologiju KBC Split upoznao je nazočne sa znanstvenom obradom i istraživanjima koja su provedena na svetim tijelima i osteofragmentima, relikvijama. Konstatirao je kako su primjenom znanosti spojili nespojivo – znanost i svetost. Također je istaknuo kako je njihov cilj bio provesti katalogizaciju relikvija, utvrditi broj ljudskih kostiju te ljudi na tom lokalitetu, povijesnu povezanost sa spisima koji su pratili kosturne ostatke te provjeriti autentičnost svih relikvija. „U obradi se koristilo čitav niz znanstvenih metoda“, rekao je te pojasnio kako su uspjeli individualizirati 19 osoba čiji se zemni ostaci nalaze u vodnjanskoj župnoj crkvi (devet muškaraca, tri žene i sedmero djece). Pri rendgenskoj analizi svetih tijela koji su u raznim fazama očuvanosti, prvi put su napravili virtualnu obdukciju te su uspjeli utvrdili specifične bolesti svetaca ili, pak, očuvane organe nekih svetih tijela.
Mons. Nedjeljko Pintarić, svećenik Zagrebačke nadbiskupije je sistematski prestavio pregled monografije po poglavljima te se je osvrnuo na novije dokumente Crkve koji progovaraju o relikvijama.
Svoj osvrt na monografiju i rad preč. Jelenića izrekao je i preč. mr. Ilija Jakovljević, vodnjanski dekan, policijski kapelan za PU istarsku te vicepostulator u kauzi za kanonizaciju bl. Miroslava Bulešića. Dizajner i fotograf Danilo Dragosavac je govorio o dugogdišnjoj suradnji s vodnjanskim župnikom na projektu očuvanja relikvija.
Preč. Marijan Jelenić se je u svom obraćanju zahvalio na suradnji svim suradnicima koji su dali svoj doprinos u realizaciji monografije. Corpi Santi su u Vodnjan stigli zaslugom slikara Gaetana Gresslera početkom 19. st. koji je osjetio odgovornost zaštiti od profanacije i oskvrnuća francuskih vojnika veliki broj relikvija koje su se čuvale u Veneciji. Francuski vojnici su stigli u Veneciju 1810. te je Gressler od upravitelja crkava preuzimao relikvije i čuvao ih u svojoj palači, a kasnije ih u velikoj tajnosti odlučio jedrenjakom prenijeti u Vodnjan. Svećenici i narod su u procesiji sa svijećama izišli su ususret relikvijama i dopratili ih u župnu crkvu gdje se nalaze i danas. Potrebu da ih očuva prije punih pola stoljeća osjetio je i preč. Jelenić.
Vodnjanski gradonačenik Edi Pastrovicchio je svima koji su imali udjela u realizaciji ovog projekta zahvalio u ime Grada Vodnjana te je najavio predstavljanje mongrafije u Vodnjanu 23. lipnja ove godine. Skup je moderirala mr. sc. Kristina Džin.
„Višedesetljetni rad s relikvijama preč. Jelenić zaokružio je s ovom monografijum bez obzira što još nije pronađeno trajno rješenje za smještaj ovih relikvija“, rekao je preč. mr. Ilija Jakovljević na početku svog obraćanja te je ujedno izrazio čestitke preč. Marijanu Jeleniću na svemu što čini na očuvanju „Vodnjanskih relikvija“ i njihovoj prezentaciji. Ujedno je sve okupljene pozdravio u ime splitsko-makarskog nadbiskupa, apostolskog upravitelja Porečke i Pulske biksupije mons. dr. Dražena Kutleše.
„Ova monografija progovara nam na vidljiv način o onome što preč. Jelenić već gotovo pet desetljeća govori: vodnjanska župa, župna crkva sv. Blaža ima neprocjenjivo duhovno, ali i umjetničko blago. Vodnjanske relikvije svjetski su fenomen zbog svoje brojnosti na jednom mjestu, ali i zbog svoje milenijske povijesti koja se proteže od Isusova vremena, preko prvih kršćanskih zajednica, pa sve do 20. stoljeća. Relikvijari, koji su umjetnička vrijednost, a posebno relikvije, za nas vjernike nemaju samo povijesnu i umjetničku vrijednost nego prvotno onu duhovnu. Dok stojimo pred relikvijama oni nas upućuju na transcedentnost, na Boga. Dotičući relikvije, mi dotičemo nebo koje se spojilo sa zemljom. Ova monografija nam nastoji upravo približiti viziualno, ali i katološki brojnost relikvija i relikvijara“, istaknuo je preč. Jakovljević.
„Autor kroz 23 poglavlja donosi: povijesni kontekst relikvija, teologiju relikvija, informacije o tome kako je zbirka relikvija dospjela u Istru (Vodnjan), znanstvenu obradu relikvija – što je poseban doprinos ovoj monografiji, prikaz rekognicije i istraživanja relikvija, te na kraju indeks relikvija. Ovo djelo znanstveno potkrepljuje ono o čemu je upoznata naša i svjetska javnost te omogućava daljnja promišljanja o trajnijem smještaju relikvija kako bi bila dostupnija ne samo kulturnoj i znanstvenoj javnosti već provotno da budu u službi onog duhovnog.“
„Prvi dio knjige donosi povijesne i teološke naglaske po pitanju vodnjanskih relikvija. Centralni dio knjige donosi, uz kataloški i povijesni pregled života svetaca neraspadnutnih tijela, i povijest određenih svetaca. Najopsežniji dio knjige odnosi se na „Flumen Sanctorum“ (str. 261-768) – kataloški prikaz relikvija i relikvijara. U ovom poglavlju imamo točan popis relikvija s njihovim titularom. Ovdje je preč. Marijan imao puno posla da sa stručnjacima iščita povijesne natpise. Drugu značajnu cjelinu čine relikvije koje su već nalaze u relikvijarima. Preč. Marijan kod zadnje rekognicije, koja je izvršena po dekretu mons. Dražena Kutleše, porečkog i pulskog biskupa, dodaje svježe zapise kako bi se jednog dana kod nove rekognicije, moglo lakše, u slučaju oštećenja, iščitati povijesni zapisi. Na kraju, veliki poduhvat je bio smještanje relikvija, koje nemaju vlastite relikvijare, u privremene staklene posude – relikvijare. Sve je ovo iziskivalo na tisuće sati rada, promišljanja i traganja kako na najoptimalniji način, sukladno financijama koje su uglavnom iz župnih prihoda, sve ovo dostajanstveno pohraniti. Zato velika čestitka preč. Jeleniću, ne samo na ovom kapitalnom djelu za vodnjanske relikvije, već za njihovo istraživanje, prezentiranje te iznad svega – očuvanje.“
„U samo malom segmentu bio sam uz njega, kad smo trebali sveta tijela smjestiti – prenijeti u nove sarkofage, sijećam se s kojim smo strahopoštovanjem to učinili“, rekoa je preč. Jakovljević. „Bio sam prisutan i kod rekognicije nakon koje je Marijan svakodnevno sa stručnjacima radio, pratio njihov rad te na kraju, uz svakodnevno dočekivanje hodočasnika i turista, pripremio i ovo djelo. Neizmjerno hvala preč. Marijanu za neumorni trud. Još je dug put do trajnog smještaja relikvija, do određene kapele sanctorum ili drugog mjesta. Preč. Marijan ponudio je određena rješenja – kriptu, ali uz Božju pomoć i struku doći će se i do tog rješenja. Zadnjih 15. godina puno je učinjeno u zaštiti, popisu i očuvanju vodnjanskih relikvija. Sad je s ovom knjigom sve to dokumentirano, na čemu hvala svima koji su dali svoj doprinos u nastanku ove knjige“, zaključio je preč. Jakovljević.
Prema informacijama s pozivnice predstvljanje su organizirali: Povjerenstvo za zaštitu i prezentaciju relikvija u Župi Vodnjan i Matica hrvatska.
Monografija je posvećena relikvijama svetaca koje se od 1818. čuvaju u vodnjanskoj župnoj crkvi. Riječ je tvrdo ukoričenom izdanju enciklopedijskog formata koje na 830 stranica s tekstovima na hrvatskom i engleskom jeziku, s 536 fotografija dokumenata i relikvija, donosi katalog 300 obrađenih relikvija koje su analizirane suvremenim znanstvenim metodama.
Prije predstavljanja, autor, preč. Marijan Jelenić, porečki i pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan, vodnjanski dekan Ilija Jakovljević i mons. Nedjeljko Pintarić, svećenik Zagrebačke nadbiskupije, posjetili su Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti gdje ih je primio predsjednik te institucije akademik Velimir Neidhardt. Tom je prigodom preč. Jelenić Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti poklonio primjerak monografije.
(Tiskovni ured PPB/IKA)