Duhovna zvanja

Predstavljena knjiga “Milovani – za vjeru i narod”

Knjiga “Milovani – za vjeru i narod” predstavljena je u srijedu 23. siječnja u sklopu mjesečne tribine Hrvatskoga katoličkog zbora “MI” pod naslovom “Kako preživjeti fašizam, komunizam i “Dajlu”?”.

Mate Krajina u ovoj knjizi osvijetljava život istaknutog istarskog Hrvata Antuna Milovana (1907. -1945.) junaka vjere i domoljublja kojega su komunisti ubili bez suđenja. To je i naša nacionalna i zavičajna istarska priča o jednoj obitelji koja je prošla mučeničku sudbinu pod dvama totalitarnim režimima 20. stoljeća, najprije talijanskim fašizmom, a onda pod komunizmom, rečeno je na promociji u prostorijama Tribine grada Zagreba.

„Iako ovo nije historiografsko već publicističko djelo, Mate Krajina uspješno je, akribično, upravo minuciozno, rekonstruirao povijesno ozračje vremena u kojemu je Antun živio i stradao, spretno ga povezavši s nekim aktualijama u kojima je njegov sin, mons. Ivan, porečki i pulski biskup u miru, branio iste vrednote hrvatstva i katoličanstva za koje je njegov otac položio život“, zapisao je u predgovoru književni kritičar Vladimir Lončarević.

Govorimo o stotinama tisuća obitelji koje su dijelile sličnu sudbinu, napomenuo je Lončarević.  Istra je bila posebno izložena tuđinskim nasrtajima i već od 1919./20. u njoj se razvija naš autentični antifaizam, kojim se, kako Lončarević dodaje, na poseban način svjedočilo istinsko narodno domoljublje u Istri. “Taj antifašizam koji se tamo dogodio, od 1920. do 1943. nije bio komunistički antifašizam, nego hrvatski autentični narodnjački antifašizam”, napomenuo je Lončarević.

U knjizi o svom ocu i majci svjedoči i biskup Ivan, Antunov sin koji je imao nepunih pet godina kad mu je otac ubijen. Pamti vlastitu zbunjenost kad je gledao uplakane članove obitelji. Tijelo njegovog oca nikad nije pronađeno. Njegova majka Eufemija ostala je sama s petero djece od kojih će trojica postati svećenici. A progon obitelji Milovan nastavljen je  i nakon ubojstva oca Antuna. U knjizi je opisano kako su mu majci Eufemiji komunističke vlasti naložile da im preda vjenčani prsten kao znak lojalnosti, što ona nije učinila ni po cijenu da joj odsijeku prste. Otrgnuli su joj zlatni lančić s vrata i to upisali kao “dar”.

Lončarević je zaključio kako je ta knjiga velika istarska epopeja vjere i ljubavi i vrijedno svjedočanstvo života za Boga, Crkvu i domovinu. Autor Mate Krajina smatra da u toj knjizi ima puno materijala i za svetost. Biskup Ivan Milovan izrazio je veliko zadovoljstvo i radost zbog izlaska knjige i rekao: “Vjerujem da se lik našeg oca, odvažnog i dosljednog svjedoka vjere, kako u životu, tako i u samoj smrti, dobro uklapa u svjedočanstvo vjere u Hrvatskoj tijekom prve polovice 20. stoljeća. U knjizi su objavljene i brojne fotografije iz obiteljskog albuma. Izdavač knjige je nakladničke kuća Treći dan iz Hrvatskog Leskovca. (IKA/Tiskovni ured PPB)