Utorak, 16 srpnja, 2024

Poreč se trodnevnicom pripravlja za proslavu Velike Gospe

Porečka katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije pripravu za proslavu svetkovine Uznesenja BDM započela je prvim danom trodnevnice u subotu 12. kolovoza. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je vlč. Branimir Šapina, župnik Sv. Lovreča Pazenatičkog i Žbandaja. U prigodnoj je propovijedi naglasio važnost Blažene Djevice Marije u životu svakog katolika. Naglasio je primjer kardinala Ernesta Simonija Troshanija, albanskog svećenika kojega je papa Franjo već u poodmakloj dobi (rođ. 1928. godine) učinio kardinalom na konzistoriju održanom 19. studenoga 2016. Vlč. Šapina je istaknuo upravo svjedočanstvo toga kardinala mladima na Mladifestu u Međugorju. Već u dobi od 89 godina s iskustvom dugogodišnje robije kardinal na pitanje što nam je činiti da bi bili sretni, da bi imali mir, spokoj odgovara: molite tri krunice dnevno. Nadalje, nastavio je propovjednik, naše katoličanstvo, naše biti katolikom danas počiva na tri stupa: euharistiji, pobožnosti prema Blaženoj Djevici Mariji i zajedništvu sa Sv. Ocem papom. To je poput tronošca kojemu ako oduzmeš jednu nogu pada. Tako se i mi moramo upitati ako u našem životu nedostaje jedan od ta tri stupa jesmo li autentični katolici. Upravo pred proslavu Velike Gospe naglasio je važnost molitve krunice, koja je važan oslonac u našem vjerničkom životu. O velikoj ljubavi i povezanosti između naroda i Blažene Djevice Marije, Isusove i naše Majke, svjedoče brojna marijanska svetišta diljem svijeta. Svetišta u kojima se događaju najviše obraćenja jer upravo nas Marija upućuje na svog Sina, zaključio je propovjednik.

Po završetku euharistijskog slavlja vlč. Mladen Pranjić, župni upravitelj je sve pozvao da se priključe i drugom danu trodnevnice koji će u nedjelju predslaviti vlč. Josip Mašina te u ponedjeljak 14. kolovoza kada će misno slavlje predvoditi vlč. Marcin Madej.

M. Martinčević