Pazin: Započeo tečaj za župne animatore
U subotu, 13. ožujka započeo je ovogodišnji tečaj za župne animatore Porečke i Pulske biskupije koji se već tradicionalno održava kroz korizmene subote. Kako je to već uobičajeno prvom susretu su nazočili i vjeroučitelji kojima je to bio stručni aktiv. Nakon uvodne molitve prvi dio susreta bio je zajednički. Vlč. Luka Pranjić, Predstojnik dijecezanskog Katehetskog ureda, održao je katehezu na temu „Opraštanje u Evanđelju po Mateju“, ”Koliko puta da oprostim bratu svome?” (Mt 18, 21).
Predavanje možete poslušati ovdje: https://youtu.be/xPoV5eK3bSA
Nakon pojašnjenja konteksta 18. glave Matejevog evanđelja predavač je detaljnije obrazložio pojam sablazni, počevši od etimološkog pojašnjenja korijena grčke riječi skandalon. U nastaku je pojasnio pojam ‘maleni’ koji je korišten u spomenutom ulomku, to su izgubljeni, grešnici, zalutali, oni koji nisu upoznali ljubav Božju ili oni koji su ju tek upoznali. Citatom ”Pogriješi li tvoj brat, idi i opomeni ga nasamo. Ako te posluša stekao si brata. Ne posluša li te uzmi sa sobom još jednoga ili dvojcu. Ako ni njih ne posluša, reci Crkvi. Ako pak ni Crkve ne posluša neka ti bude kao poganin i carinik.“ vlč. Pranjić je nastavio govoor o opraštanju, naglasivši da „neka ti bude kao poganin i carinik“ ne znači ekskomunikaciju ili udaljavanje već, prihvaćanje takvih kakvi jesu. „Ako je tvoj brat spreman slušati, govori mu! Ako li ne, traži pomoć od drugih. Ni tada ne sluša? Jedino što još možeš učiniti jest dati život za njega. Nekim osobama moramo govoriti o Kristu, no nekim drugima moramo biti Isus Krist, spremni za razapinjanje. Neki ljudi surađuju pa nam pomažu da ih ljubimo, druge pak možemo samo ljubiti i gotovo. Pristati na razapinjanje od njih i uzeti na sebe teret njihovih grijeha; to znači ono ”neka ti bude kao poganin i carinik”, ljubi ih takve kakvi jesu, ne uvjetujući njihovu promjenu.“, naglasio je predavač.
Zatim, kroz prispodobu o okrutnom dužniku vlč. Pranjić je nastojao predočiti okupljenima da je milosrđe koje dobivamo od Boga posve nezasluženo. Povijesnim pojašnjenjem mjernih standarda predavač je preračunao da je dug osornog dužnika gotovo devet milijardi eura! Očito se u prispodobi radi o teškoj financijskoj malverzaciji. Bibličari su izračunali da ovaj dug odgovara jednoj trećini blaga iz riznice čitave rimske pokrajine Palestine, rekoa je predavač. Govoreći o toj prispodobi vlč. Pranjić je naglasio težinu opraštanja te istaknuo. „Mladi su nedužni i vole pravdu, stariji su okaljani i vole milosrđe” Mudrost treba probuditi u tebi spoznaju o nepodmirivom dugu kojega nikada ne možeš vratiti.
Ne možemo sami sebe prisiliti da oprostimo, odnosno, možda i možemo, ali samo do sedam puta. Oprostit možemo samo ako njegujemo svijesti o vlastitom siromaštvu i dužništvu, rekao je predavač te zaključio ”Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe.” Milosrdan je onaj koji traži milosrđe, rado oprašta onaj koji se oprostu nada; milosrđe se rađa iz svijesti o vlastitom dugu, nepodmirenom dugu kojega nije moguće vratiti.
Nakon tog izlaganja sudionici susreta su nastavili susreta na jednom od dva različita sadržaja. Vjeroučitelji su nastavili sa stručnim predavanjem Roberta Cimpermana, jednog od sudionika stvaranja novog curriculuma, a koji je ujedno i voditelj stručnog aktiva za defektologe, te je predavanje bilo fokusirano na rad sa djecom sa posebnim potrebama.
Župni animatori su nastavili sa raspravom na temu kateheze.
Uslijedila je mogućnost pristupanja sakramentu pomirenja, a susret je završen zajedničkim misnim slavljem sudionika susreta koje je predvodio vlč. Hector Bernardez Germade.