Utorak, 16 srpnja, 2024

Pazin: Započelo obilježavanje visoke obljetnice crkve sv. Nikole

Koncertom zborske glazbe, u nedjelju, 29. svibnja, u Pazinu je započeo višednevni program obilježavanja 750 obljetnice župne crkve sv. Nikole biskupa.

Izvrsnim pjevanjem i muziciranjem Župni zbor sv. Bernarda iz Funtane ispunio je prvu večer obilježavanja tri četvrt tisućljeća te pazinske crkve smještene u samom centru grada.

Zbor je koncert otvorio poznatom pjesmom Daniele Sisgoreo Morosan „Da te samo dotaknem“. Uslijedile su pjesme „Kruh anđeoski“, zatim od Ludwiga van Beethovena „Na nebu moje duše“, talijanska pričesna pjesma „T’adoriam Ostia divina“, te „Ave Maria“ kojom je zaključen prvi dio.

Druga polovica koncerta otvorena je pjesmom „Krist na žalu“ sv. pape Ivana Pavla II.  Nakon nastavka u malo ležernijem tonu  pjesmama „Samo je u Bogu mir“ i „Kriste, hvala ti“, uslijedila je „Ave Maria“ na njemačkom, a nastup je zaključen pjesmom „Velik si“, Eve Lene Hallmark.

Zborom je ravnao dirigent Zlatko Crnković, orgulje je svirala Mihaela Štifanić a violinu Anton Gergorić. Voditeljica zbora je Kristina Struja.

Po završetku koncerta pazinski župnik preč. Mladen Matika je predstavnicima zbora uručio prigodne darove, a župniku Funtane, vlč. Ivanu Butkoviću kip sv. Nikole.

Župni zbor sv. Bernarda djeluje neprekinuto više od 30 godina. Od početnih nekoliko članova vrlo je brzo izrastao u mješoviti četveroglasni zbor u kojem zajedno pjevaju različite generacije. Izvode skladbe na hrvatskom, talijanskom, njemačkom i latinskom jeziku. Redovito održavaju godišnji koncert u sklopu Kulturnog ljeta u organizaciji mjesne turističke zajednice. Bilježe mnoga gostovanja u zemlji i inozemstvu. U prigodi proslave 25. obljetnice postojanja zbor je 2008. godine  izdao i svoj prvi samostalni nosač zvuka.

Program obilježavanja 750. obljetnice župne crkve sv. Nikole u Pazinu se nastavlja u utorak, 31. svibnja 2016., kada će u crkvi sv. Nikole započeti niz predavanja kojima će razni predavači obraditi povijest i kulturnu baštinu crkve sv. Nikole. Dr. sc. Elvis Orbanić izreći će predavanje pod naslovom „Povijest župe s posebnim osvrtom na Ignacija Buzetskog“.

Dr. sc. Irma Huić govorit će o arhitekturi i urbanizmu crkve sv. Nikole, viši konzervator – restaurator  Orest Šuman predstavit će nepoznate detalje na slikarskoj baštini crkve. sv. Nikole. Viši konzervator – savjetnik Željko Bistrović izložit će reviziju dosadašnjih znanstvenih spoznaja o ciklusu zidnih slika u župnoj crkvi sv. Nikole u Pazinu, a konzervator – restaurator Kristina Krulić govorit će o konzervatorsko-restauratorskim radovima na zidnim slikama. Nakon završetka bit će moguće razgledati freske „kroz skele“ , obzirom da je u tijeku restauracija.

U srijedu, 1. lipnja 2016., s početkom u 18.30 u Kaštelu, u Muzeju Grada Pazina najavljeno je otvorenje  izložbe  o župnoj crkvi sv. Nikole i predstavljanje četverojezične knjižice „Vodič kroz župnu crkvu sv. Nikole u Pazinu“.

U četvrtak, 2. lipnja 2016., započet će duhovna obnova povodom obilježavanja obljetnice crkve. Program kroz tri dana, od 2. do 4. lipnja, započinje svake večeri u 18 sati krunicom Božjeg milosrđa, zatim slijedi misno slavlje i klanjanje. Prvoga dana predvoditi će vlč. Zvonimir Badurina, drugog dana vlč. Rikard Lekaj i trećeg dana vlč. Darko Zgrablić.

U nedjelju, 5. lipnja, u 10. 30 sati, svečano misno slavlje povodom 750. obljetnice župne crkve sv. Nikole u Pazinu predvoditi će porečki i pulski biskup mons. dr. Dražen Kutleša.