Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024
Novosti

Pazin: Susret zajednica i pokreta

U nedjelju, 6. studenog 2016, u pazinskom Franjevačkom samostanu Pohođenja Marijina održan je treći susret predstavnika katoličkih udruga, pokreta i zajednica koji postoje na području Porečke i Pulske biskupije. Gosti susreta bile su predstavnice pojedinih udruga i pokreta iz Zagreba koje predstavile susret „Zajedno za Europu“ održan u Munchenu od 30. lipnja do 2. srpnja 2016.

Nakon uvodnog pozdrava Sanje Mališa iz Pokreta Fokolara predstavnici udruga, pokreta i zajednica kratko su predstavili svoju karizmu, kratku povijest prisutnosti na području Porečke i Pulske biskupije te istaknuli značajnije djelatnosti ili projekte.

Prva je predstavljena Molitvena zajednica Milosrdnog Isusa za duše u čistilištu, koja u Istri broji 80ak članova.

Četiri bogoslova predstavila su Neokatekumenski put, naglasivši napose sjemeništa tog pokreta kojih trenutno u svijetu ima 108. Iz pulskog Biskupijskog misijskog sjemeništa „Redemptoris Mater“, u kojem trenutno ima bogoslova iz 12 nacija, do sada je zaređeno 66 svećenika.

Predstavnici Katoličke udruge Radnici Milosrdnog Isusa, osim povijesti pokreta predstavili su svoje tečajeve Nove evangelizacije te posebne projekte koje realiziraju prigodno uz blagdane.

Predstavnici Zajednice karizmatskog pokreta iz Višnjana, Vižinade i Svetog Petra u Šumi uz predstavljanje uputili su poziv na svoj godišnji seminar koji će se održati 20. studenog u Višnjanu.

Potom je svoje franjevačko bratstvo predstavio domaćin, fra Drago Vujević iz pazindskog samostana. On je rekao da je Bratstvo bl. Egidija, kojem pripadaju on i njegova subraća, nastalo prije desetak godina u mjestu Palestrina u Italiji, na poticaj tadašnjeg generala Reda manje braće (OFM), kao odgovor na potrebu vraćanja korijenima franjevaštva koji u počecima nije bio samostanski već prosjački red. Oni kao bratstvo Nove evangelizacije, iako se nalaze u drevnom samostanu koji pripada Provinciji sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, ne žele se vezati za građevinu, veće se žele kroz projekte približiti ljudima. Naglašavaju život u bratstvu i molitveni život, ne žele biti župa jer to podrazumijeva administraciju, rekao je fra Drago. Nastoje promijeniti poimanje franjevaštva, uz ostalo i činjenicom da među njima, za javnost, formalno nema gvardijana. Ne žele biti vezani mjestom i satom, ni uvjetovani svakodnevnom misom u samostanu, ni njezinim održavanjem uvijek u isto vrijeme, žele imati slobodu kako bi se mogli uklopiti u postojeće projekte duhovnih stvarnosti koje egzistiraju na tom području, odnosno biti slobodni za neki projekt koji ima smisla, naglasio je fra Drago. Namjera im je osposobiti samostan za primanje klerika i laika koji im se na duže ili kraće vrijeme žele pridružiti u njihovom načinu života, molitvi, radu i životu u bratstvu.

Potom je predstavljena Hrvatska zajednica bračnih susreta koja već 40 godina na susretima u Opatiji pomaže bračnim parovima učvrstiti međusobnu povezanost u svjetlu Božje ljubavi.

Posljednji su se predstavili članovi Udruge sv. Vinka, koja, sa svojom brigom za siromašne i potrebite, u Hrvatskoj postoji od 1991. godine, kada je upravo u tom pazinskom samostanu, u nazočnosti čelnih ljudi Udruge sv. Vinka iz Francuske osnovana osnova Udruge u Hrvatskoj, koja je do sada razvila 34 izdanka, u gotovo svim dijelovima zemlje.

 Marija Belošević, potpredsjednica Međunarodne udruge katolika esperantista, koja je susret u Munchenu pratila i kao novinarka Informativne katoličke agencije, predstavila je pomoću power point prezentacija povijest susreta „Zajedno za Europu“ sa najznačajnijim naglascima ovogodišnjeg, a sve popraćeno zanimljivim fotografijama kojima je okupljenima nastojala dočarati atmosferu na tom europskom susretu.

Sonja Eterović iz Pokreta Djela Marijina fokolari iz Zagreba koja je i vodila susret, predstavila je glavne poruke tog susreta koji je ove godine bio u znaku triju ključnih riječi: susret, pomirenje i budućnost.

Ivana Vukušić iz pokreta Schonstatska obitelj posebno je predstavila dva foruma na kojima je sudjelovala, forum o hodočašću i profesionalni forum te je iznijela osobne dojmove i saznanja koja je ponijela sa radnog dijela tog velikog europskog susreta.

Susret u Pazinu završen je čitanjem poruke koju je papa Franjo uputio sudionicima tog europskog susreta.

Inicijativa „Zajedno za Europu“ ove je godine po četvrti puta na europskoj razini okupila  kršćanske zajednice i pokrete koji su u Münchenu od 30. lipnja do 2. srpnja promišljali pod geslom „Susret – Pomirenje – Budućnost“.

Raniji susreti održali su se 2004. i 2007. godine u Stuttgartu,  te 2012. u Bruxellesu.

Susret je imao dva dijela. Prva dva dana je više od 1300 predstavnika tristotinjak kršćanskih udruga, pokreta i zajednica, među kojima i deset predstavnika crkvenih udruga i pokreta iz Hrvatske, i to Pokreta fokolara, Obnove u Duhu Svetome, Šenstatske obitelji i katolika esperantista sudjelovalo je na kongresu.

U duhu gesla, otvarajući kongres Martin Wagner (München CVJM) je rekao „pomirenje je naša ključna riječ. Želimo biti glasnici pomirenja. Jer smo to iskusili susretom.  To je naša budućnost. Naš cilj je djelovati zajedno za jedinstvo, a povrh svega dati naš odgovor kao kršćana na izazove s kojima se susreće Europa danas“.

Gerhard Pross (ICVJM Esslingen) pak je dodao kako „Bog želi da zajedno hodimo prema jedinstvu“. Kardinal Walter Kasper je u osvrtu na podjele među kršćanima rekao „500 godina podjele je dovoljno: imamo obvezu prema jedinstvu, inače ćemo izdati Isusa. Jedinstvo naših Crkava je sada još važnije s obzirom da je europsko jedinstvo u opasnosti.“  Biskup Christian Krause (Evangelička crkva) je podsjetio kako su kršćanski pokreti, udruge i zajednice na skupu održanom u Stuttgartu odlučno se založili za „7 DA“. O potrebi gradnje kulture saveza govorila je s. Lioba Ruprecht (Šenštatska obitelj).

Drugoga dana kongresa naglasak je stavljen na društvenu odgovornost i doprinos kršćanskih udruga i pokreta Europi danas.

Posljednji dan bio je u znaku ekumenske molitve za mir, te slavlja na Karlsplatzu (Stachus).

 Sudionicima dvodnevnog kongresa pridružilo se i 1500 mladih koji sudjelovali na manifestaciji „Holy Spirit Night“, članovi udruga i pokreta pristigli samo za tu prigodu, te    građani Münchena.