Utorak, 16 srpnja, 2024

Održan 25. božićni koncert u Žminju

U ponedjeljak, 26. prosinca, u žminjskoj župnoj crkvi sv. Mihovila održan je jubilarni, 25. božićni koncert. Koncert je otvorio Mješoviti župni zbor sa dojmljivom izvedbom klasika sakralne glazbe „Adeste fideles“.

Uvodnim pozdravom okupljenima se obratio voditelj zbora Milan Galant, koji je tijekom vođenja u više navrata podsjetio na razne momente 25 godina duge povijesti tog koncerta.

Uvodnim slovom publici se obratio i župnik, vlč. Jordan Rovis koji je uz zahvalnost izvođačima i publici napose podsjetio ja humanitarnu narav koncerta čiji je prihod namijenjen za pomoć obiteljima slabijeg imovinskog stanja na području te župe.

Zbor je zatim nastavio sa pjesmama „Spavaj, spavaj djetiću“  i „Narodi nam se“ te „Spavaj Sinko Majka pjeva“ uz solo izvedbu Snježane Galant.

Drugi blok pjesama izveli su Veliki i mali zbor Osnovne škole Vladimira Gortana iz Žminja. Oni su pod ravnanjem Anđele Damjanić otpjevali nekoliko skladbi iz mjuzikla „Sretan Božić Hrvatska“, te „Radujte se Narodi“, „White Christmas“ i „O, Happy Day“.

U poetskom bloku svoju su poeziju vjerskog nadahnuća čitale pjesnikinje Nada Galant i Nevenka Erman. One su, čitajući svoje stihove potvrdile riječi voditelja koji je prije njihovog nastupa rekao da „ono što je tu osobito dojmljivo, jest i činjenica da upravo maestralno vladaju žminjskom čakavicom, što njihovim tekstovima daje još dojmljiviji pečat, karakterističan za Žminj i žminjštinu.“

Grupa mladih župe sv. Mihovila, pod dirigentskom palicom Tine Galant izvela je pjesme „Somewhere in my memory“, „Bijeli Božić“, „Shout the Lord“ i veoma dinamičnu „Feliz Navidad“ u kojoj su „Sretan Božić“ izrekli i na žminjskom dijalektu. Solističke sekvence izvele su Ivana Rudan, Mirjam Pokrajac i Antonela Zaharija. Instrumentalnu pratnju Grupe mladih izveli su: Daniel Unukić, Lucija Jelenić na gitari, Daniela Zgrablić i Đeni Orbanić na orguljama, Kristina Tanković svirala je ukulele te Margareta Zaharija flautu.

U sljedećem bloku pjesama skladbu „Milosrdni kao Otac“, hrvatski prepjev himne Godine milosrđa „Misericordes sicut Pater“ otpjevali su zajedno Mješoviti župni zbor i Grupa mladih, a potom je župni zbor nastavio sa pjesmama „Radujte se narodi“, „Molitva pod zvijezdama“, „Nebesa slave“  Tiha noć“ uz solo izvedbu Tine Galant.

Za posljednju pjesmu, tradicionalno, „U se vrijeme godišta“ dirigentica Mješovitog župnog zbora Aleksandra Orbanić pozvala je i publiku da se pridruži, a Milan Galant je najavio 26. žminjski božićni koncert slijedeće godine na blagdan sv. Stjepana citirajući riječi pjesnika Rudolfa Ujčića „pridi šlovek muoj, ki god si i od kuod god si, kega god plemena i kega god semena“, te dodavši „i k’letu, na Stipanjo, dan pokle Božića, na 26. božićni koncert, va žminjsko criekvo sv. Mihovila.“.

Milan Galant je podsjetio kako je tijekom godina božićni koncert bio prigoda kada se je zaslužnim župljanima uručivala nagrada za 25, 50, 60 pa i 70 godina sudjelovanja u radu zbora. Spomenuo je i poznate goste koji su povremeno doprinijeli tom koncertu: Marija Kuhar Šoša, Mario Šoša, Kristina Puh te Samanta Stell.

Konstanta svih dosadašnjih božićnih koncerata su Mješoviti župni zbor sv. Mihovila i brojne generacije učenika žminjske Osnovne škole Vladimira Nazora, ali i učenici Osnovne glazbene škole Vladimira Nazora iz Rovinja, područnog odjela u Žminju, koji su sudjelovali kao solisti na instrumentima ili u formi komornog harmonikaškog orkestra. Vokalne izvedbe Mješovitog župnog zbora sve su ove godine sviranjem na orguljama pratile Nela Božac i Silvana Tumpić, a programi su pripremani i izvođeni pod ravnanjem Feruča Kraljića, Ivane Volf, Anđele Damjanić i Aleksandre Orbanić, a na poseban je način spiritus movens i idejni začetnik božićnih koncerata u Žminju bio pok. Milivoj Vitulić, neumorni animator pjevača, orguljaša, svih obdarenih Božjim darom za lijepo pjevanje, sviranje ili recitiranje, koje je svojim hrabrenjem uspijevao pridobiti za župno zajedništvo, Bogu na čast a ljudima na ugodu i zadovoljstvo, istaknuo je Galant. (G. Krizman)