Objavljeno digitalno izdanje kalendara „Istarska Danica“ iz 1972. godine
U prigodi 50. obljetnice ponovnog početka objavljivanja kalendara „Istarska Danica“, 1972. godine, nakon što prije toga osamnaest godina nije bila objavljena, Porečka i Pulska biskupija objavljuje digitalizirano izdanje tog broja kalendara. Izdanje je digitalizirala Branka Poropat iz Biksupijskog arhiva, a grafički obradio David Ivić.
“Istarsku Danicu” 1972. možete pročitati <<<<<<<OVDJE>>>>>>>
Kalendar je 1972. godine bio izdanje „Kršćanske sadašnjosti“ i Istarskog književnog društva sv. Ćirila i Metoda sa sjedištem u Pazinu. Urednici su bili: Antun Brajković, Robert Buršić, vlč. Antun Hek, Vjeran Istrin (pseudonim) i Jelena Lužina. Glavni urednik bio je vlč. Antun Hek. Izdanje je tehnički uredio Vladimir Rojzan, a grafičke priloge i komentare priredio je dr. Branko Fučić, dok je etnografske komentare napisala dr. Jelka Ribarić-Radauš. Autori fotografija bili su Toši Dabac i Nenad Gattin. Idejno rješenje naslovnice preuzeto je iz knjige Branka Fučića „Istarska i primorska heraldika“, fotografijom Nenada Gattina. Izdanje je lektorirao Roman Turčinović. Suradnici na izdanju bili su Kristina Božac, Josip Bratulić, dr. Branko Fučić, Marijana Jelenić, Vjekoslav Kalac i dr. Josip Turčinović. Kalendar je tiskan u Tiskari „Otokar Keršovani“ u Puli.
No, povijest „Istarske Danice seže mnogo dalje u povijest. „Istarska Danica“, katolički je kalendar što su ga u Trstu 1924. pokrenuli vlč. Josip Grašić, vlč. Ivan Pavić, Vladimir Sironić, Mirko Zlatić i vlč. Božo Milanović, utemeljitelji Društva Svetog Mohora za Istru, koje mu je bilo prvim izdavačem.
Prve je godine tiskan u 3200 primjeraka, no taj se broj s godinama povećao na više od 10000 primjeraka. Izlazio je s prekidima. Prvi je prekid bio od 1940. do 1947., nakon što su ga zabranile talijanske vlasti, kao i ostali hrvatski i slovenski tisak, a drugi je prekid bio od 1954. do 1971., kad su ga zabranile jugoslavenske vlasti. Između tih dviju zabrana počeo je izlaziti u Pazinu, kamo se preselio vlč. Božo Milanović i Društvo Svetog Mohora za Istru, koje od 1947. postaje Istarsko književno društvo Svetog Ćirila i Metoda.
Ponovno ga je pokrenuo vlč. Antun Hek s mladim intelektualcima 1971. u Zagrebu, pripremivši ga za 1972. godinu, ali i taj su broj vlasti zabranile i zaplijenile. No, od 1973. izlazi redovito, na oko 250 stranica i tiska se u više tisuća primjeraka. Osim što je kalendar donosi astronomske i vremenske podatke, vrelo je različitih informacija: opisuje crkvenu i društvenu stvarnost i povijesne trenutke, događaje i osobe, značajne crkvene ličnosti, kulturnu baštinu, jednostavnim jezikom govori o temama bitnim za razne segmente života čovjeka.
Danas se “Istarska Danica” distribuira u knjižarama Josip Turčinović u Pazinu, Poreču i Puli, te u svim crkvama gdje se redovito može pronaći i ostali crkveni tisak.