Četvrtak, 25 travnja, 2024

Misa Uskrsa u porečkoj katedrali

1460958

Misu svetkovine Uskrsa je u porečkoj katedrali predvodio splitsko-makarski nadbiskup koadjutor, apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije, mons. dr. Dražen Kutleša u suslavlju s imenovanim nadbiskupom koadjutorom zadarskim mons. Milanom Zgrablićem, kancelarom biskupije mons. Sergijem Jelenićem te vikarom porečke katedralne župe vlč. Boškom Čatlakom.

Nadbiskup je, osvrtom na svetopisamska čitanja Velikog tjedna, u prigodnoj homiliji nastojao obrazložiti pitanje „Što se događa sa onima koji traže Uskrslog Isusa?“. Napomenuo je da se kroz spomenute događaje provlače riječi tuga, strah i tama. Svi koji su bili oko Isusa razbježali su se, svi koji su polagali nadu u njega otišli su. „No, današnje evanđelje nam govori da se je nešto promijenilo. Isus postavlja Mariji Magdaleni dva temeljna pitanja, koja ujedno postavlja i svima nama, a tiču se Isusovog uskrsnuća. Prvo je pitanje „Zašto plačeš?“. „Marija Magdalena u toj situaciji, a ljudi općenito često, plaču zbog razočaranja ili tuge što im se nešto nije ostvarilo. „No, u svakom razočaranju potrebno je situaciju sagledati iz druge perspektive, ne gledati samo činjenicu razočarenja, već je potrebno gledati u svjetlu Isusova uskrsnuća“, rekao je mons. Kulteša.

Nadalje, ljudi često plaču jer im drugi ljudi čine zla djela“, nastavio je nadbiskup. „Misterij zla možemo shvatiti jedino kroz misterij uskrsnuća, jer patnja i muka bez uskrsnuća nemaju nikakvog smisla.“ No, kao i kod pitanja postoji li tama, ili je ona samo odsutnost svjetla, mons. Kutleša je istaknuo da je zlo nastaje zbog nedostatka dobra, kojeg mi ne činimo, zato je svatko od nas pozvan činiti dobra djela. „Mi tugujemo i jer nam umiru drage osobe, tako je i Marija Magdalena plakala jer nije pronašla Gospodina. I mi se susrećemo sa smrću bliskih osoba, često i mladih, i pitamo se tada i tražimo smisao svega toga, no, nitko nam neće dati odgovor, jedino Uskrsli Gospodin. Potrebno je ne gledati samo patnju već i nagradu koja nakon toga dolazi, jer Bog zna u svakom trenutku što je za nas najbolje, i mi te njegove planove trebamo prihvatiti svojom vjerom.“

Drugo pitanje koje je Uskrsli Isus uputio Mariji Magdaleni je „Koga tražiš?“, nastavio je nadbiskup. „Ona je došla s predrasudom, traži Isusa u grobu, no ne sjeća se da je Isus rekao da će on treći dan uskrsnuti od mrtvih. Učenici su očekivali da će on biti kralj koji će im dijeliti službe, i mi često tražimo samo ono što nas interesira.“ Marija Magdalena, traži na pogrešnom mjestu, treba tražiti razapetog Krista, i mi moramo biti svjesni da ćemo u životu doživljavati patnje, ali i znati da ih možemo prevladati samo uz Božju pomoć. Ako tražimo Isusa razapetog, znati ćemo ga pronaći u svome životu. Nadalje, trebamo tražiti i uskrslog Krista, Marija Magdalena prepoznaje Isusa kada je doziva imenom i onda vidi da j eto Gospodin koji joj je u životu pomogao. Trebamo tražiti i uzašlog Krista, on kaže Mariji neka ide i kaže svojoj braći da on mora otići kod Oca svoga i njihovoga, Boga svoga i njihovoga. Koji je rezultata čovjekova traženja i traženja Marije Magdalene uskrsloga Gospodina? Tuga strah i tama riječi su koje se provlače kroz Veliki tjedan, no onaj koji traži uskrslog Gospodina taj nalazi nadu. Bog je stvorio čovjeka da živi i Boga proslavi i da na kraju zasluženo ode u raj.

Naposljetku, mons. Kutleša je istaknuo da Isus Krista treba tražiti iskrena srca, ustrajno i to treba biti osobna potraga, treba osobno u molitvi, iskrenosti i čistoći srca tražiti Gospodina. Spasenje čovjek treba tražiti samostalno. I na kraju Gospodina treba tražiti u poslušnosti.

„Vidimo da je Isus Krist pretvorio tamu u svjetlo, tugu u nadu i strah je pretvorio u veliku vjeru. I mi kao vjernici trebamo vjerovati, nadati se i očekivati ono svjetlo koje će nam se pojaviti, ako budemo živjeli onako kako Uskrsli Gospodin od nas traži. U tom duhu svima Vama želim da uspijete u tom traženju Gospodina i da se svi jednom nađemo u njegovoj slavi“, zaključio je propovjednik.

Na kraju misnoga slavlja, prije završnog blagoslova, imenovani zadarski nadbiskup koadjutor, mons. Milan Zgrablić, koji je još uvijek i župnik porečke katedralne župe, zahvalio je svim svećenicima koji su sudjelovali u Velikom tjednu u porečkoj katedrali, kao i svim župnim suradnicima. Ujedno je zaželio „Sretan Uskrs!“ i na talijanskom jeziku obzorom da Uskrs u Poreču provodi i veći broj inozemnih gostiju, mahom iz obližnje Italije.

Misu je glazbeno animirao porečki katedralni zbor pod ravnanjem Marija Eterovića.

Radijski prijenos te mise Uskrsa uživo su realizirale dvije županijske radio postaje, Radio Istra iz Pazina i Hrvatski radio – Radio Pula iz Pule.

(G. Krizman)