Novosti

Misa za žrtve totalitarnih režima

U ponedjeljak, 15. veljače 2016. održana je poludnevna duhovna obnova za svećenike  Porečke i Pulske biskupije u Pazinskom kolegiju. Duhovne nagovore održali su o. Job Mikolić iz rovinjskog franjevačkog samostana i vlč. Joško Listeš, župnik pulske župe Krista Spasitelja. Sudjelovalo je pedesetak svećenika.

U župnoj crkvi svetih Ivana i Pavla u istoimenom mjestu, nedaleko Pazina održana je u 14 sati koncelebrirana sveta misa koju je predvodio mons. Dražen Kutleša, porečki i pulski biskup. Naime, u Porečkoj i Pulskoj biskupiji je uvedena praksa da na prvi korizmeni ponedjeljak bude duhovna obnova za svećenike te nakon toga misa za žrtve totalitarnih režima.

Misa se svake godine održava na drugom mjestu, a koje je obilježeno stradanjima žrtava jednog od totalitarnih režima XX. stoljeća. Prošle je godine misa bila u crkvi Sveta Marija Svetomore, nedaleko Žminja, ispred koje se nalazi spomen obilježje za svećenike i bogoslove ubijene tijekom Drugog svjetskog rata i poraća. Ove je godine misa održana u crkvi sv. Ivana i Pavla, nedaleko koje su 7. listopada 1943. Nijemci ubili 67 muškaraca iz okolice te do temelja spalili sela Zgrablići, Gajmovići i Kašćergani.

Biskup je na početku naglasio važnost molitve za sve nevine žrtve i za grijehe koji su počinjeni. Mi svi danas želimo biti u nečemu veliki i primjećeni, no ono po čemu ćemo se spasiti nije ni znanje, ni položaj, ni bogatstvo, već je samo ljubav prema bližnjemu mjerilo za Kraljevstvo nebesko. Danas ima mnogo onih koji će učiniti dobro djelo, ali samo ako će to doprinijeti njihovoj popularnosti, no, najvrjednija su dobročinstva ona u skrovitosti. Ono što dajemo nama je na spasenje, a ono što uskraćujemo na propast nam je, rekao je biskup pojasnivši da je osim materijalnog jednako važno i podariti nekome naše vrijeme, našu pažnju.

Predvoditelj je u nastavku pojasnio želju da se prvog korizmenog ponedjeljka nakon duhovne obnove za svećenike služi misa za žrtve totalitarnih režima, i to u raznim krajevima biskupije. Želimo odati počast i moliti za one koji su kao nedužne žrtve izgubili život jednostavno jer su se našli na tome mjestu u tim okrutnim vremenima Drugog svjetskog rata. Naša je povijesna i civilizacijska dužnost sa zahvalnošću odati počast tim nevinim žrtvama koje nas potiču na kršćansko opraštanje i molitvu za počinjeno zlo. Samo definirajući istinu o svakom režimu koji je donio patnju i trpljenje ljudi moguće je, kako je govorio sveti papa Ivan Pavao II. očistiti sjećanje i nastaviti bez mržnje koja nagriza. Biskup je na kraju potaknuo okupljene, od kojih su mnogi rođaci poginulih, da u Godini milosrđa traže za njih potpuni oprost.

Nakon mise župnik, vlč. o. Euzebije Knežević, prepričao je okolnosti i tijek zločina. Dana 7. listopada 1943., na blagdan Gospe od Ružarija, njemačka je vojska pokupila sve muškarce starije od 14 godina te su svi pobijeni i pokopani u jednoj obližnjoj dolini. Nakon toga su zapaljene sve kuće, staje i gospodarske zgrade u selima Zgrablići, Gajmovići i Kašćergani, tako da su žene i djeca ostali i bez muževa i bez očeva i bez krova nad glavom.

Najstariji svećenik koji je sudjelovao na toj misi, vlč. Atilije Krajcar, rođen je u selu Pamići par kilometara dalje, tada je imao desetak godina, još se s jezom sjeća tih beskrajnih rafala mitraljeza.

Po završetku su se Biskup, svećenici i okupljeni vjernici spustili do doline gdje je na mjestu pokopa žrtava podignut spomenik sa svim imenima i godinom rođenja. Nakon molitve župnik je blagoslovio posljednje počivalište žrtava.