Utorak, 19 ožujka, 2024

„U poniznosti prihvatimo ‘svoj Betlehem’“

Svečanu misu polnoćku u porečkoj je katedrali, Eufrazijevoj bazilici, predvodio apostolski administrator Porečke i Pulske biskupije mons. dr. Dražen Kutleša.  Koncelebrirali su kancelar biskupije mons. Sergije Jelenić, katedralni župnik i porečki dekan preč. Milan Zgrablić, te vikar katedralne župe vlč. Boško Čatlak.

Mons. Kutleša je na početku prigodne homilije ukratko pojasnio povijesni kontekst odlaska Marije i Josipa u Betlehem, podsjetio je  da je popis stanovništva car August naredio zbog fiskalnih razloga, ali i zbog boljeg uvida u vojnu silu kojom raspolaže. Govoreći o mukotrpnom putovanju kojeg su Marija i Josip trebali preći kako bi ondje susreli Isusa, propovjednik je naglasio da i nas Bog u svome promislu vodi u naše „Betleheme“ kako bi primili blagoslov koji nam je namijenjen. No, to je moguće samo ako u poniznosti prihvatimo taj Božji poziv. Dok oholost samodostatno misli da može sve sama, čovjek samo u poniznosti može čuti Boga i drugoga čovjeka. Mons. Kutleša je naglasio činjenicu da se Isus rađa u štalici, među životinjama, jer ljudi, u svojo zaokupljenosti sobom, u svom egoizmu, nisu htjeli uključiti Boga u svoj život. „Isus dolazi onima koji ga prihvaćaju“, naglasio je.

Isus za početak svog ovozemaljskog života bira siromaštvo, jednako kao što su, na tome tragu, siromaštvo birali veliki i sveti ljudi tijekom povijesti Crkve, jer se u siromaštvu duh lakše približi Bogu; na kraju života neće nas se pitati koliko smo imali, nego koliko smo ono što smo imali dijelili s potrebitima.

Osvrćući se na činjenicu da se Spasitelj svijeta rodio u jaslama, te da su anđeli rođenje Novorođenoga Kralja prvo navijestili pastirima, istaknuo je da je to gotovo „božanska komedija“ koja nam govori da se trebamo oduprijeti navezanosti na materijalno te da se samo u poniznosti možemo približiti Spasitelju.

Nadbiskup je nadalje podsjetio na važnost ispovijedi u prigodi svetkovine Božića te naglasio da tome trebamo dati prednost u odnosu na izvanjske, materijalne pripreme.

„Pozvani smo biti ponizni,  jer jedino ponizno srce može prihvatiti malo dijete, malenog Isusa; oholo srce ne može  vidjeti onu veliku, jednostavnu tajnu koju svako dijete, svaki pošteni čovjek i svaki pastir shvaća. Pozvani smo biti ponizni ljudi i živjeti na temelju današnjeg blagdana Božića, pozvani smo shvatiti da se je Bog spustio na najnižu razinu, jednog malog bespomoćnog djeteta i prepušta se u ruke ljudi, da mu oni određuju sudbinu. Budimo svjesni da nismo slučajno na ovome svijetu, Bog ima plan sa svakim od nas i On nas prati, samo trebamo slijediti ono što je za nas Bog odredio; trebamo se potruditi prepoznati i prihvatiti svoje „putovanje“, kao što su i Marija i Josip morali putovati i doći u svoj Betlehem. Oni su prihvatili Božju Volju, prihvatimo i mi onaj „Betlehem“ koji nam  je Bog odredio. Ti „Betlehemi“ jesu različiti koliko ima i nas ljudi, najvažnije je da budemo ponizni, da prihvatimo, trudimo se i molimo kako bi zaslužili spasenje svoje duše i ljudi oko nas“, zaključio je nadbiskup. Kutleša.

Prije završnog blagoslova božićnu čestitku okupljenima uputio je i katedralni župnik preč. Milan Zgrablić.

Misu je glazbeno uzveličao katedralni zbor uz orguljsku pratnju Marija Eterovića.