Nedjelja, 1 rujna, 2024

Labinski dekanat hodočastio u Svetvinčenat

U četvrtak, 22. kolovoza, trećega dana trodnevnice uoči obilježavanja godišnjice mučeništva bl. Miroslava Bulešića, u Svetvinčenat, Blaženikovu rodnu župu, su hodočastili vjernici Labinskog dekanata. Misno slavlje predvodio je labinski dekan preč. Mirko Vukšić, uz koncelebraciju svećenika iz dekanata. Hodočasnike je uvodno pozdravio župnik Svetvinčenta vlč. Darko Zgrablić. Prije mise hodočasnici su molili pobožnost krunice.

Na početku homilije preč. Vukšić je naglasio, kako se 22. kolovoza slavi spomen Blažene Djevice Marija Kraljice svega stvorenog. Taj je spomendan papa Pio XII. uspostavio 1954., a Pavao VI. 1969. odredio da se slavi u osmini Velike Gospe, te se na taj način još jednom posvijesti tko je ona, jedina od ljudi proslavljena tijelom u nebeskom kraljevstvu.

U tom je kontekstu istaknuo da, kada kad govorimo o BDM, ne možemo ostati ne zadivljeni. “No, znamo da svaki put kad govorimo i razmišljamo o njoj, mi uvijek govorimo o Bogu i o Njezinu sinu. Treba nam biti jasno da je Bog izvor svega, da je On onaj koji je radost, da je On punina, onaj koji nagrađuje, da je On Trojedini Bog, Stvoritelj, onaj koji nas tješi, da je On dao Svoga Sina koji je za nas na križu bio razapet i dao sebe za nas do kraja”. Nastavljajući govor o Mariji, podsjetio je, kako je ona jedina oslobođena istočnoga grijeha, nije nikad sebe stavljala u prvi plan, ali je bila zahvalna Bogu koji je u njezinu životu učinio veliko djelo. “Ona je surađivala s milošću Božjom i tako je rasla. O njoj nema posebno poglavlje u Evanđelju. Kao da je nema, a stalno je prisutna. To je zanimljivo kod velikih osoba, a posebno kod nje, vidimo da je ona prava majka koja je uvijek prisutna. Bez nje ne možemo vidjeti što je Bog u stanju napraviti. Njoj se klanjaju, ne kao Bogu, nego kao proslavljenoj”.

U nastavku homilije propovjednik je podsjetio i na pobožnost Miroslava Bulešića prema Blaženoj Djevici Mariji. Prije đakonskog ređenja rekao je “Marijo, ja ti se sav predajem, i sve što posjedujem”.

“Bog je učinio veliko djelo u životu Blažene Djevice Marije, proslavio ju je, te ju stoga slavimo kao Kraljicu neba i zemlje. Molimo Gospodina da nam bl. Miroslav nam bude uzor. Molimo ‘Bože, što si učinio jednome našem iz Istre, učini i mene takvim, ako nisi dok sam bio mlad, barem kad ostarim. To želim sebi i vama”, rekao je na kraju homilije labinski dekan.

U petak, 23. kolovoza, večer uoči 77. obljetnice mučeništva bl. Bulešića, svečano misno slavlje i procesiju sa svijećama u Lanišću će predvoditi porečki i pulski ordinarij mons. Ivan Štironja.

U subotu, 24. kolovoza, središnje svečano euharistijsko slavlje 77. obljetnice mučeništva bl. Miroslava u Svetvinčentu, njegovoj rodnoj župi, će predvoditi apostolski nuncij u RH, nadbiskup mons. Giorgio Lingua.

Txt: G. Krizman

Foto: Labinski dekanat / Župa Svetvničenat