Ponedjeljak, 2 rujna, 2024

Hodočašćem Pulskog dekanata započela trodnevnica u Lanišću

Prvoga dana u Lanišće su hodočastili vjernici Pulskog dekanata. Pristigavši organizirano s dva autobusa te osobnim automobilima ispunili su lanišku crkvu. Misno slavlje predvodio je pulski dekan, župnik pulske župe sv. Pavla, preč. Milan Mužina, a koncelebriralo je desetak svećenika. Prije početka pobožnosti krunice okupljenima se je obratio laniški župnik  te im je prikazao događaj krvave krizme, veoma umjesno pojasnivši i društveno-povijesni kontekst na općoj i lokalnoj razini. Nakon pobožnosti krunice koncelebranti su svečano u procesiji ušli u crkvu kroz glavnu lađu te je započelo misno slavlje koje je glazbeno animirao Župni zbor Župe sv. Pavla ap. u Puli, pod ravnanjem dr. Andreja Angelinija, v. d. ravnatelja Opće bolnice Pula.

Na početku homilije preč. Mužina se osvrnuo na misno evanđelje i posebno Isusove riječi kako će lakše deva uči kroz uši iglene nego bogataš u kraljevstvo nebesko. U tom je kontekstu posvijestio, kako nam je Božja Riječ dana da ju „poslušamo, da ju čujemo, te da nas malo trgne“.

„Došli smo ovamo zbog jednog čovjeka koji je nagrađen jer je bio Božji službenik. Ono što je ispovijedao, o čemu je razmišljao, da želi doći u Nebesku slavu, tome se nadao, tome je težio i od toga nije bježao. Mnogo je bilo takvih od prvog mučenika Stjepana do danas, koji su prolili krv samo radi toga jer služe Bogu, jer vjeruju u Boga, jer slave euharistiju, jer su vjernici. Svećenici, redovnici, redovnice i laici, mnogo je njih dalo svoju krv za tu istinu“, naglasio je propovjednik, te nastavio „mi smo se danas okupili ovdje da razmišljao o onome koji je iz naših dana, naših krajeva, mnogi su ga poznavali.“ Osvrnuvši se ukratko na životni put Miroslava Bulešića, propovjednik je podsjetio, kako je on s 10 godina odlučio postati svećenik. Ukazao je i na mladomisničko geslo „Dođi Kraljevstvo Tvoje, budi volja Tvoja“, koje ga je pratilo u svećeništvu. Nakon prvih službi u Baderni i Kanfanaru, 1946./47. postao je profesor u Pazinu, gdje je onima koji su se spremali za svećeništvo  znao reći „biti svećenik, znači biti mučenik“, kao da je slutio što ga čeka. No, on je bio spreman, nije se bojao. Bio je spreman za Krista umrijeti, jer „samo se jedanput umire“ rekao je kad su ga upozorili na opasnosti.

„Kako ćemo se spasiti, pitali su učenici Isusa, a Miro nam odgovora ‘svi ćemo se spasiti ako živimo i svjedočimo vjeru’, Miro je to posvjedočio“, rekao je propovjednik, te nastavio „pitajmo se: kako ja danas svjedočim svoju vjeru, kako živim svoje kršćanstvo, da li sam spreman žrtvovati nešto za Krista, za svoju vjeru, da li sam se spreman odreći se nečega da mogu ići na misu, da li sam spreman djecu slati na vjeronauk, slijedim li Krista kao Miro ili bježim lakšim putem? Ali, lakšeg puta nema, jer samo jedan put vodi u Kraljevstvo Božje“. Vraćajući misao na misno evanđelje, propovjednik je posvijestio, kako se bogatstvo o kojem govori Isus ne očituje samo u materijalnom. „Ono se očituje u oholosti, ne poznavanju i ne prihvaćanju drugih. Zato nas Miro danas poziva: budimo ponizni, prihvatimo izazov i slijedimo Krista“.

Podsjećajući na riječi blaženika „Moja osveta je oprost“, propovjednik je upozorio: „mi ne želimo oprostiti, ali želimo u Kraljevstvo Božje“.

Na kraju homilije je naglasio kako su se i nakon ubojstva Bulešića obistinile riječi da je „krv kršćana, sjeme novih zvanja“. „Sjemenište u Pazinu bilo je u godinama nakon njegova mučeništva premalo za sve one koji su željeli krenuti putem svećeništva, a samo ova laniška župa je dala pet zvanja“, podsjetio je preč. Mužina te je i svoje zvanje, koje ove godine navršava pet desetljeća, posredno utkao u niz koji je potekao iz svijetlog uzora bl. Bulešića.

Scensko uprizorenje poeme „Vitez Božji“

Po završetku misnoga slavlja, nakon svečanog otpusnog blagoslova s relikvijama Blaženika, župni suradnici laniške župe, Ivan Mejak, Marina Jeromela Mejak, Marija Žmak i dr. Vladimir Žmak uprizorili su, vrlo sugestivno, život bl. Miroslava Bulešića prema poemi Antuna Milovana „Vitez Božji“.

Iste večeri u Svetvničenat, rodnu župu bl. Bulešića, su hodočastili vjernici Buzetskog i Umaško-oprtaljskog dekanata, a prigodnu je homiliju ondje izrekao buzetski dekan preč. Dalibor Pilekić.

Do 22. kolovoza će Lanišće i Svetvničenat biti meta hodočašća i ostalih istarskih dekanata. U petak, 23. kolovoza, će u Lanišću svečanu proslavu predvoditi porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja, a središnje svečano misno slavlje u Svetvinčentu, 24. kolovoza će ove godine predvoditi apostolski nuncij u RH mons. Giorgio Lingua, u zajedništvu s nad/biskupima Riječke metropolije te svećenicima Porečke i Pulske biskupije.

G. Krizman