Nedjelja, 1 rujna, 2024

Gračišće: Mladi i stari oprostili se od svog župnika

Promjena župnika je za svaku zajednicu važan i zanimljiv događaj. Napose zato jer se izravno tiče pojedinaca, koji imaju u životu izravnije veze sa župnikom. To je potvrdio i oproštaj krajem kolovoza Prečasnog Filipa Celenta, rođenog Splićanina, od župskih zajednica u Lindaru i Grdoselu (18. kolovoza) i Zarečju i Gračišću (25. kolovoza), kojima je upravljao deset godina.

Posebno svečano bilo je u popodnevnim satima u župnoj crkvi sv. Vida, Modesta i Krešenscije u Gračišću, gdje se okupila trećina “duša” , kako se nekada nazivalo stanovnike pojedinih župa. Posebno brojni bili su mladi, koji su održali zahvalnicu Filipu, kako su ga općenito nazivali, iznijevši simpatije i zahvalivši mu za poduzete pothvate. Stariji priznali da su izgubili prijatelja i dragocjenog tješitelja u teškim trenucima svoga života. U propovijedi Preč. Celent je iskoristio poruku sv. Pavla Efežanima, u kojoj apostol preporučuje muževima i ženama da ljube jedan drugoga. Istaknuo je važnost međusobne ljubavi ne samo u obiteljima, već i u društvu. To je, kaže, i njegova poruka župskoj zajednici u Gračišću i susjednim župama.

Vlč. Celent je posljednjih godina vršio i dužnost dekana Pićanskog dekanata. Svojim raznovrsnim inicijativama i angažmanom proširio je pobožnost uhodanog Križnog puta stazom sv. Šimuna, priredivši istu pobožnost petkom u korizmi ulicama Gračišća do Kalvarije te prigodom svetkovine Uzvišenja sv. Križa Križni put od Gračišća do kapelanije Sv. Križa u okolici Batluga. Zalagao se za pripravu ne samo prvopričesnika i krizmanika, već i njihovih roditelja. Sve je to među vjernicima ostavilo duboke tragove, o čemu je bilo govora i u oproštajnim nastupima.

Nakon misnog slavlja vjernici su u hladovini pokraj župne crkve s divnim pogledom na istočni dio Istre priredili zakusku, koja se produžila do kasno uvečer.

Župljani su poželjeli svom dosadašnjem župniku, koji odlazi u Jeruzalem na studij biblijskih znanosti, puno uspjeha te izrazili dobrodošlicu njegovom nasljedniku vlč. Bošku Čatlaku, koji je do sada vršio službu župnog vikara u župi Uznesenja Blažene djevice Marije u Poreču.

Txt: Aldo Sinković

Foto: Alen Bažon