Novosti

Sjećanje na žrtve Vukovara i Škabrnje

Pula: Počasni mimohod Vukovarskom ulicom

Počasnom mimohodu koji se u Puli, u znak sjećanja na ovaj dan, održava posljednjih desetak godina pod krilaticom “I u mom gradu svijetli Vukovar”, i ove je godine prethodilo paljenje svijeća duž cijele Vukovarske ulice. Unatoč kiši, u večernjim je satima kolona od oko 150 ljudi, na čijem je čelu bila delegacija Grada Pule s gradonačelnikom Borisom Miletićem i predsjednikom Gradskog vijeća Robertom Cvekom te članovi HVIDRA-e, predvođeni županijskim predsjednikom Zdenkom Požgainom, spustila se od OŠ Tone Peruško do sredine ulice, ispred grafita sa simboličnim prikazom Vodotornja, koji su pulski Demoni posvetili Vukovaru.

Među sudionicima su bili predstavnici brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata te političkog i društvenog života. Ispred grafita su upalili svijeće i minutom šutnje odali počast svim poginulim braniteljima i nevinim žrtvama Vukovara, ali i Škabrnje, Gospića i drugih dijelova Hrvatske te u spomen na sve nestale. Upaljeno je više od 550 svijeća. Okupljeni su nastavili mimohod do kraja ulice gdje je održan kratki sat povijesti za sve one koji nisu znali što se sve dešavalo na dan pada Vukovara i neposredno prije toga.

– Naša poruka je da dok smo živi nećemo zaboraviti ono što se dogodilo. Oprost da, ali zaborava ne smije biti. To je važno i za generacije koje dolaze, kako se takve tragedije, kao ni one iz Drugog svjetskog rata ne bi ponovile i kako oni koji su počinili zločine, s bilo koje strane, ne bi ostali nekažnjeni. Žalosno je što se pojedinci sjete na Vukovar samo u ovom razdoblju godine. Nadam se da će nova Vlada ostvariti najavljena ulaganja, izgraditi infrastrukturu i riječnu luku, otvoriti radna mjesta. Bez investicija u grad koji je razrušen i tako teško ranjen, nema mladosti ni života, a time ni budućnosti, poručio je Požgain. Uslijedila je misa zadušnica u crkvi sv. Antuna za sve stradalnike Domovinskog rata. Misu je predvodio vlč. Ilija Jakovljević, u suslavlju sa svećenicima redovnicima iz tog samostana. 

Homilija: 

“Poštovani branitelji, obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja; braćo i sestre,

                Kaže sveti Psalmista: “Uzdah se u Gospodina uzdanjem silnim, i on se k meni prignu i usliša vapaj moj!“ (PS 40, 2). Te riječi sv. Psalmista i mi večeras ovdje ponavljamo dok se nalazimo u molitvi za naš hrvatski Vukovar, Podunavlje, Škabrnju, našu Posavinu i druga mjesta stradanja našeg naroda. Bili su to dani Golgote i umiranja. Mi smo danas u mimohodu došli u ovu crkvu ne s puškom u ruci nego sa svijećom, ne s mržnjom prema drugom nego s poštovanjem prema našim pokojnima, ne s agresijom nego šireći poruku mira i Božjeg milosrđa. Rat je stvorio mnoge rane i te ranu su žive; ali kršćanin, katolik, te rane zavija molitvom, ljubavlju i iznad svega praštanjem. I znajte da svi oni koje ne vole hrvatsku državu još manje poštuju vas; jer vi ste stvorili ono što oni ne vole; vi ste svojom ljubavlju i hrabrošću slomili moć vraga paklenog. Vrag ne miruje, ne miri se s porazom i uvijek udara na čovjekovu svetinju. Ne dopustite da nas đavao zarazi pa da i mi postanemo kao naši neprijatelji devedesetih. Mi smo stvoreni za ljubav, mir i suživot! I ovaj naš mimohod gradom Pule je poruka mira; poruka da smo veliki i snažni samo onoliko koliko smo međusobno povezani. Ne mrzite nikoga, ni onoga tko vam je ubio muža, ženu, oca, majku, dijete; onoga tko Vam je spalio kuću; onoga tko Vam i danas ne omogućava da se vratite u svoje domove – tu napose mislim na vas žitelji Bosne i Hercegovine.

                Kad promatramo stradanja Vukovara i Škabrnje vidimo onu biblijsku sliku s Golgote. Neprijatelj je rušio, klao, palio, silovao, ubijao gledao kako uništiti jedan narod; ne znajući da su nas upravo s tim svojim postupcima ujedinili. Isusa je bio raspet na križ i neprijatelj je mislio da je Isus mrtav. Nije računao na Isusovo uskrsnuće. Neprijatelj je razapinjao hrvatski narod u Vukovaru i Škabrnji; razorio kuće i crkve, škole i bolnice; ali zaboravio je da će hrvatski narod uskrsnuti. Da će svoje uskrsnuće graditi na slozi, praštanju i pomirenju. Isus je neprijatelja pobijedio ljubavlju i tu ljubav nudi svakome. Dragi branitelji, budite danas „ratnici“ mira, ljubavi i iznad svega praštanja. Bl. Miroslav Bulešić, na komunističke prijetnje ovako je odgovorio: „Moja osveta je oprost!“ Poruku mira i oprosta, ali ne zaboravljajući svoje stradanje, pošaljimo i mi iz grada Pule.

                Dragi branitelji, budite jedinstveni kao devedesetih; čuvajte svoje obitelji i crkve. Čuvajte hrvatski identitet nam Domovine, Istre i grada Pule. Čuvajte kršćanske vrednote na kojima počiva zapadna civilizacije i molite se hrvatskim mučenicima: bl. Alojziju Stepincu i bl. Miroslavu Bulešiću, simbolu početka stradanja hrvatskog naroda u 20. stoljeću. Stvorili ste Državu s prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, čuvajte je i danas je izgrađujte u državu: pomirbe, praštanja, poštenja, socijalne osjetljivosti i znajte svima oprostiti.

Recimo i mi sa Psalmistom: „Gospodine, spasenje nam daj! Gospodine, sreću nam daj!“ (usp. PS 118). Neka graditelj naše sreće bude Bog! Bog neka zacijeli naše rane, neka ozdravi naša srca da nikog ne mrzimo; neka Bog naše drage pokojne nagradi vječnim životom. Amen.”

U Fažani procesija do križa u naselju Pineta iz 1992.

U četvrtak 17. studenog 2016., nakon večernje mise u crkvi sv. Ivana apostola u Fažani, koju je predvodio Marin Drago Kozić policijske kapelan Policijske uprave zagrebačke zajedno sa vlč. Ilijom Jakovljevićem, župnikom domaćinom održana je procesija do Zavjetnog križa, koji je podignut 1992. godine. Križ je podignut u znak slobode te je u tim teškim godinama bio mjesto gdje su mnogi Vukovarci i prognanici u naselju Pineta u vrijeme domovinskog rata molili za svoje pokojne i palili svijeće. I ovom su prigodom položene svijeće i izmoljena je molitva za sve žrtve Vukovara i Škabrnje. Na misi su sudjelovali pomoćnici vojnih i policijskih kapelana koji su ovih dana sudjelovali na duhovnim vježbama i zatvaranju Godine milosrđa za Vojnu biskupiju.