Srijeda, 16 listopada, 2024

Djelatnici HBK hodočastili Istrom

Djelatnici Hrvatske biskupske konferencije hodočastili su, u četvrtak, 3. listopada, Porečkom i Pulskom biskupijom. Prva stanica bilo je Lanišće, mjesto mučeništva bl. Miroslava Bulešića. Ondje je misu za hodočasnike predvodio porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja, uz koncelebraciju generalnog tajnika HBK preč. Krunoslava Novaka, generalnog vikara Porečke i Pulske biskupije preč. Rikarda Lekaja, te ostalih nazočnih svećenika.

Biskup je na početku homilije zahvalio generalnom tajniku HBK i organizatorima što su izabrali Istru za destinaciju godišnjeg hodočašća. Svoje je promišljanje o bl. Bulešiću započeo citatom iz netom pročitana psalma (Ps 27, 7-9.13-14), ‘ Traži lice njegovo!’. „Blaženom Miroslavu je Gospodin stalno govorio, govorio je njegovu srcu. I on je zaista cijelim svojim bićem tražio Gospodina. I pronašao ga je.“

Biskup je nadalje istaknuo kao izuzetno zanimljivo u Bulešićevu životu da se nije bojao reći da je slab, „nije se bojao tražiti snagu izvan sebe, a to znači, nije se oslanjao na svoju pamet niti na svoju inteligenciju. Nije se oslanjao na svoje fizičke snage nego je tražio snagu u Bogu koji ga je darovao ovome svijetu i našoj Istri. U svakom trenutku je tražio lice Božje.“ Nadalje je istaknuo potresnost Blaženikovih posljednjih riječi u trenutku kada je svjestan da će umrijeti „Isuse primi dušu moju!“, potvrda je to da je zaista tražio lice Božje kroz svoj zemaljski hod.

Govoreći o tekstu iz Lukina Evanđelja o izboru Sedamdesetdvojice, biskup je pozvao djelatnike HBK  na razmišljanje: „Upravo vi koji radite pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, poput sedamdesetdvojice ste izabrani da idete i širite tu riječ, svatko na svom polju koje vam je povjereno“, rekao je biskup te je okupljenim hodočasnicima naglasio kako je važno ne zaboraviti da ih je „netko pozvao, izabrao i netko vas šalje.  Niste tu kao privatnici, nego ste tu poput Isusovih učenika, izabrani, da idete i rod donosite.“ Naglasio je nadalje važnost suradnje i podjele dužnosti.

Podsjetio je nadalje kako nas Isus poziva da uzmemo svoj križ i pođemo za njim. Govoreći o važnosti molitve propovjednik je istaknuo „to je temeljna komunikacija s Onim koji nas je stvorio i koji nas poziva da’ idemo i rod donosimo’.“

Biskup je na kraju pozvao:  „Neka nam bl. Miroslav bude svima primjer kako se živi i djeluje poput učenika. Miroslav se neprestano „držao za skute“ Blažene Djevice Marije, neprestano se prepuštao vodstvu Duhu Svetomu od kojega je zadobio milost za mučeničko predanje život. U miru je predao dušu svome Isusu upravo zato jer je crpio snagu iz Božjega Srca. Evo nam puta, evo nam znaka koji nas uvijek upućuje na prave izvore“, rekao je biskup te je pozvao sve da ne posustanu u molitvi. „Isus nam kaže ‘žetva je velika, a radnika malo’. Tamo gdje je žetva, tamo je i žrtva. Žetve nema bez žrtve“, naglasio je biskup Ivan te dodao: „Neka nas zagovara blaženi Miroslav da se ne borimo samo za žetvu, nego da što bolje posijemo, jer naše je sijati, a ne žeti. Božje je dati i žeti. I ako tako idemo kroz život, zasigurno ćemo osjetiti mir koji nam je itekako potreban, mir za koji se borimo, za koji molimo; mir bez kojega ne možemo“, zaključio je biskup Štironja svoju propovijed.

Nakon misnoga slavlja laniški župnik vlč. Josip Mašina upoznao je hodočasnike s povijesnim i političkim okolnostima u tome kraju u vrijeme „krvave krizme“, te im je vrlo sugestivno ispričao okolnosti i dinamiku ubojstva bl. Bulešića. Potom ih je poveo u obilazak župne kuće, gdje se zbio tragični događaj, a gdje je sada izložen bogati, skladni, ali nadasve izuzetno informativan trajni postav fotografija i predmeta koji hodočasnike podrobnije upoznaju s Lanišćem onoga doba, te napose s osobama koje su nakon krvave krizme nevine podnijele zatvorske kazne uslijed montiranih procesa. Hodočasnici su pogledali i kratki dokumentarni film na temu „krvave krizme“, koji je dostupan kao multimedijalni element trajnog izložbenog postava. Nakon obilaska hodočasnicima je u župnoj dvorani poslužena bogata okrijepa.

Nakon Lanišća hodočasnici su otišli u Poreč, gdje im je vođenje po kompleksu Eufrazijane održao kancelar biskupije mons. Sergije Jelenić. Nakon prigodnog druženja i zajedničkog agape u zgradi Biskupijskog ordinarijata hodočasnici su posjetili Vodnjan, župnu crkvu sv. Blaža u kojoj se čuvaju sveta tijela te sakralna zbirka.

G. Krizman