Utorak, 16 srpnja, 2024

Blagoslov kipa bl. Miroslava Bulešića u Fažani

U nedjelju, 8. svibnja 2016., nakon nedjeljne mise pro populo, u Fažani je blagoslovljen kip bl. Miroslava Bulešića postavljen u prozorsko okno župne dvorane okrenuto prema obližnjem trgu koji nosi naziv Župni trg. Zanimljivo, na istom zidu, pored novopostavljenog kipa nalazi se i spomen ploča pok. don Valentinu Cukariću, svećeniku Porečke i Pulske biskupije, koji je puna četiri desetljeća, od 1947. do 1987.  bio župnik fažanske nadžupe sv. Kuzme i Damjana i župe sv. Margarete u obližnjem mjestu Štinjan. On je, u teškim, nerjetko tragičnim vremenima komunizma, uz nemale žrtve pronio i održao živu vjeru u tom kraju koji je zbog posebne naravi političko-državničke zone  Brijunskog otočja za vrijeme vladavine bivše države bilo posebno strogo kontrolirano, a i naseljen brojnim pripadnicima tadašnji redarstvenih i oružanih postrojbi iz raznih krajeva. U vrijeme kada je bl. Miroslav Bulešić podnio mučeništvo, don Cukarić je bio u zatvoru, slijedom optužbe koja je izmišljena da bi ga mogli ispitivati o djelovanju Svećeničkog društva sv. Pavla. Spomen ploča postavljena je prije desetak godina, kada je ondje župnik bio preč. Milan Mužina; tom je prigodom don Valentinu Cukariću u čast preimenovana i jedna od obližnjih ulica.

Vlč. Ilija Jakovljević, sadašnji fažanski župnik, koji je ujedno i vicepostulator kauze bl. Bulešića, ovaj je Blaženikov kip u svojoj župi odlučio blagosloviti upravo nedjelju prije 96. obljetnice rođenja bl. Miroslava Bulešića, kako bi time najavio blagoslov velikog kipa Blaženika u Svetvinčentu, koji će se održati  na samu obljetnicu rođenja, u petak, 13. svibnja, 2016. u 18 sati, na sjevernom prilazu Svetvinčentu.