Ponedjeljak, 8 srpnja, 2024

Biskup Štironja predvodio proslavu svetkovine Tijelova u Poreču i u Puli

Porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja je o svetkovini Tijelova predvodio svečanu misu poldanicu u porečkoj katedrali te potom tijelovsku procesiju od Eufrazijeve bazilike do crkve Gospe od Anđela na Trgu slobode. Svečano večernje misno slavlje biskup je predvodio u pulskoj katedrali Uznesenja Marijina.

Okupljenom mnoštvu u obje katedrale biskup je govorio o važnosti svetkovine Tijelova naglasivši da nas ta drevna svetkovina poziva na obnovu vjere u Kristovu trajnu prisutnost u Presvetoj Euharistiji.

Govoreći o riječima ustanovljenja Presvete Euharistije: „Uzmite jedite…, Uzmite pijte…“, biskup Štironja je naglasio: „Pozvani smo Kristu se klanjati, častiti ga u Presvetom oltarskom sakramentu, ali smo ponajprije pozvani blagovati taj sakrament. ‘Ja sam kruh živi koji je s neba sišao, govori Gospodin, tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke’. Uzeti i jesti, uzeti i piti jamči vječni život. To je razlog zašto Crkva naglašava pravila koja nas čuvaju da se možemo ispovijedati i pričešćivati. Živjeti u milosti kako bismo se mogli redovito pričešćivati“.

Fotogalerija: Tijelovo u Poreču

Potom je biskup Ivan pojasnio: „Isusova prisutnost u svetohraništu proistječe iz Mise i vodi k Misi, ali je središte oltar na koji Isus dolazi po svećenikovim riječima“.

Govoreći o važnosti svetohraništa, napomenuo je da je to mjesto gdje se pohranjuje i čuva Presveti oltarski sakrament kao poputbina bolesnicima, ali uz to u crkvi postaje mjesto klanjanja euharistijskom Isusu.

Komentirajući Markovo evanđelje i zadani liturgijski tekst toga dana, koji govori kako Isus šalje apostole da pronađu svratiše za blagovanje pashe, biskup je probudio svijest u srcima slušatelja da Isus sve svoje slušatelje poziva da se okupljaju u blagovalištima – crkvama gdje ga mogu susresti i blagovati, te da u isto vrijeme i osobno budu blagovalište i prebivalište Kristovo, jer su kršćani pozvani da Tijelo Kristovo dijele s braćom i sestrama u zajedništvu ljubavi, vjere i nade.

Fotogalerija: Tijelovo u Puli

Na kraju svoje propovijedi biskup Štironja je pozvao da svetkovinu Tijelova iskoristimo kao obnovu saveza s Bogom te da čvrsto povjerujemo u snagu i prisutnost Krista koji nas povezuje međusobno kao i s nebeskim Ocem koji nam pripravlja zajedničku gozbu u vječnosti.

Procesijom od Eufrazijeve bazilike do crkve Gospe od Anđela u Poreču, uz četiri molitvene postaje, vjernici su imali prigodu javno evangelizirati i posvjedočiti svoju vjeru u Kristovu živu prisutnost u svijetu. Zbog kiše i nevremena u Puli nije održana tradicionalna tijelovska procesija od katedrale do crkve sv. Antuna Padovanskog, no u zamjenu za tijelovsku procesiju, u mnoštvom ispunjenoj pulskoj katedrali, je nakon mise upriličeno molitveno klanjanje.

Biskup Štironja nakon svete mise nije krio radost zbog sve većeg broja vjernika koji se ovim važnim slavljima povećava, osobito mladih i djece koje je biskup ohrabrio i pozvao da rado dolaze i druže se s Isusom, da s njime grade čvrstu vezu koja ohrabruje i daje sigurnost.

Foto: G. Šušljik/ G. Krizman