Ponedjeljak, 28 listopada, 2024
IzdvojenoMiroslav Bulešić

Karlovački krizmanici hodočastili stopama blaženog Miroslava Bulešića

Krizmanici karlovačkog dekanata sudjelovali su na tradicionalnom hodočašću “Stopama blaženog Miroslava Bulešića” u subotu 26. studenog 2024. godine. Predvođeni svojim svećenicima karlovačkim dekanom i dubovačkim župnikom mons. Antunom Senteom ml., župnicima Novog Centra vlč. Kristijanom Gatarićem, Mahična vlč. Nikolom Špiljkom te o. Gaudencijem Spetićem, župnim vikarom na Kamenskom, a u pratnji vjeroučitelja Ivana Bulaje, Kristine Mihić i Matee Juratovac krizmanici su posjetili važna mjesta u Istri vezana uz svetački život blaženog Miroslava. U Lanišću o herojskom životu i mučeničkoj smrti karlovačkim je krizmanicima govorio preč. mr. Ilija Jakovljević postulator kauze bl. Miroslava. Tu su krizmanici pogledali prigodni film te iskazali čašćenje krvi mučenika Miroslava. Slijedilo je posjet dvjema crkvama u Roču gdje se čuvaju vrijedne freske i glagolski zapisi iz 12. stoljeće koje je karlovačkim hodočasnicima približio o. Gaudencije. Posjetivši Eufrazijevu baziliku karlovački su se krizmanici upoznali s kulturnom baštinom katoličke Crkve u Hrvatskoj koja je pod visokom zaštitom UNESCO-a. U crkvi Blažene Djevice Marije u Svetom Petru u Šumi karlovački su krizmanici pristupili sakramentu pomirenja te su sudjelovali u misnom slavlju koje je uz koncelebraciju navedenih svećenika predvodio karlovački dekan mons. Antun Sente ml. „Željeli smo vas ovim hodočašće ohrabriti u dobroj pripremi za krizmu pokazujući vam divnog mladog svećenika koji se osvetio svojim ubojicama oprostom, koji ne pravi razlike među ljudima bez obzira kojem narodu pripadaju već u njima vidi djecu Božju potrebne Božje ljubavi i milosti. Nadalje htjeli smo vam pokazati kako pripadate hrvatskom narodu koji već u dvanaestom stoljeću ima svoje pismo i na svom jeziku slavi liturgiju, te potaknuti ponos, a nadasve zahvalnost što kao katolici pripadate elitnoj kulturnoj zajednici svijeta. Nadalje htjeli smo u vama potaknuti ljubav prema sakramentima kakvu je živio blaženi Miroslava Bulešić. Vaše lijepo ponašanje, pitanja koja ste postavljali, i nadasve pristupanje sakramentu pomirenja i sada sudjelovanje u euharistiji znak su blagoslova ovog hodočašća i vašeg daljnjeg života“, rekao je između ostalog propovjednik u homiliji.

Txt: mons. Antun Sente ml.

Foto: Župa Blažene Djevice Marije od Snijega, Karlovac