Utorak, 16 srpnja, 2024

• This event has passed.

Prikazivanje filma “Zrin 1943.”

19 travnja @ 20:00 - 21:00

U Župi sv. Ivana Krstitelja u Puli, 19. travnja, u 20 sati

Povijesni hrvatski grad Zrin nalazi se u srcu Banovine, a poznat je po rođenju bana Nikole Šubića Zrinskog i po stradanju Zrinjana u Drugom svjetskom ratu na blagdan Male Gospe te 9. i 10. rujna 1943. kada su partizani ubili trećinu stanovnika.

Mjesto i crkva Našašća sv. Križa su tada zapaljeni, a preživjeli su nasilno raseljeni u Slavoniju; oduzeta im je imovina te zabranjen povratak u Zrin.

O gradu koji je doživio tragičnu sudbinu snimljen je dokumentarni film čija je scenaristica i redateljica Nada Prkačin. Uz nju sz za filmsko ostvarenje zaslužni i snimatelji Krešimir Lasić i Andrej Bunić te montažer Goran Fistrić. Film je premijerno prikazan u dvorani Kapucinskog samostana sv. Jakova u Osijeku u srijedu, 21. veljače.

Date:
19 travnja