Duhovna zvanjamons. ŠtironjaNovosti

Misa posvete ulja u Poreču

Misu posvete ulja u porečkoj je katedrali na Veliki četvrtak ujutro, 6. travnja 2023., predvodio porečki i pulski ordinarij mons. Ivan Štironja, uz koncelebraciju umirovljenog biskupa Ivana Milovana te osamdesetak svećenika.

Jubileji misništva
U uvodnom obraćanju poseban je pozdrav uputio svećenicima koji ove godine obilježavaju svećenički jubilej. 60 godina svećeništva slavi Marijan Kancijanić, 50 godina svećeništva Ante Jukopila, Jordan Rovis i Mario Žmak, 25. obljetnicu svećeništva slave Miroslaw Paraniak, Željko Rajčić, Daniel Saturi i Darko Zgrablić. 20 godina svećeništva obilježit će Ilija Jakovljević, Bernard Jurjević, Dalibor Pilekić i Gracijano Živolić. 10 godina slave: Carlos Arturo Fonseca Farfan, Hector Bernardez Germade, Jurica Manzoni i Roko Smokrović. „Dragi naši svečari, dok vam čestitamo i zahvaljujemo u isto vrijeme za vas Bogu i Mariji Majci Crkve upućujemo molitve, neka vas Duh Božji po ravnom putu vodi, osobito u trenutcima malaksalosti, iznemoglosti i raznih kušnji koje se možda stavljaju na vaš put. Neka vam osobito u tim trenutcima očituje svoju blizinu, te u vašim srcima svojim blagim Božanskim lahorom utišava razne životne oluje, neka rasplamsa žar iskonske ljubavi prema Bogu, Crkvi i dušama kojima vas Isus šalje, on Duh Sveti koji nas sve vodi. Danas iskreno za vas i na vaše nakane posebno molimo te Bogu zahvaljujemo za vas i za sve one koji su vas pratili i prate na vašem životnom putu. Čestitamo vam vaše godišnjice ređenja i vaše godine služenja.“

Preminulo 7 svećenika
Nadalje je biskup poimence spomenuo i pokojne svećenike koji su preminuli tijekom protekle godine: Dragan Domšić, Josip Kalčić, Mladen Juvenal Milohanić, Atilije Krajcar, Željko Staver, Ante Močibob i Milan Milovan koji je preminuo večer uoči Velikog četvrtka, 5. travnja 2023.
Biskup je u nastavku pozvao okupljene da se prisjete cijele povorke svećenika, biskupa i đakona koji utkali svoje živote u izgradnju Crkve na ovim našim prostorima. „Neka njihove molitve i žrtve, njihove brojne i neumorne godine služenja budu zalog našega zajedništva, međusobnog kršćanskog sklada i žara za spas duša. Neka im Nebeski Otac po našim molitvama podari oprost, vječni mir i radost“, istaknuo je mons. Štironja.

Homilija mons. Ivana Štironje

„Duh Gospodnji na meni je jer me Gospodin pomaza! Posla me blagovjesnikom biti siromasima, iscijeliti srca slomljena, zarobljenicima proglasiti slobodu, sužnjima oslobođenje, proglasiti Godinu milosti Gospodnje.“, citat je kojim je mons. Štironja započeo homiliju u prigodi Mise posvete ulja. Pojasnio je da se tim riječima Isusu predstavlja u hramu i tako upućuje na identitet blagovjesnika i poslužitelja spasenja. „Prorok Izajija blagovjesnicima daje naziv, Svećenici Gospodnji, odnosno službenici Boga našega.“
Danas kada posvećujemo ulje kojim se mažu krizmanici, krštenici i svećenici, kada blagoslivljamo ulje kojim se mažu bolesnici razmišljamo o svom kršćanskom dostojanstvu, o identitetu, poslanju i izvoru snage. Sakramenti su vrelo oko kojega se okupljamo, snagu zahvaćamo, snagu koja nas čini sudionicima otajstava koje dalje poslužujemo mi svećenici. Sve je to sadržano u geslu Sinodalnog hoda na koji nas poziva papa Franjo: zajedništvo, sudjelovanje, poslanje“, aktualizirao je biskup. „To je Crkva koja nas okuplja, poziva na sudjelovanje i šalje svakoga krštenika kao i člana kraljevskoga svećeništva, tako i članove ministerijalnog svećeništva.“
„Gospodin Isus, snagom Duha Svetoga, pomazao nas je i učinio blagovjesnicima, iscjeliteljima i nositeljima Božje milosti. Svećenik nije nositelj svoje vijesti, već Božje vijesti, ne iscjeljuje svojom snagom nego Božjom snagom. Svećenik nije djelitelj svoje milosti, svojih sakramenata nego ožje Milosti. Svećeničko je služenje uvijek u sobi Isusa Krista, ‘in persona Christi’.“

Pazi, da što čitaš vjeruješ, što vjeruješ učiš, a što druge učiš to i živiš
U nastavku je pojasnio da Veliki četvrtak s prijepodnevnom liturgijom, kao i večernjom okuplja posebno đakone, svećenike i biskupe oko Isusa Velikoga svećenika, pomazanika, proroka i kralja, koji nas najbolje podsjeća na naše dostojanstvo i pomaže ponovno otkriti svoj identitet.
Danas se želimo vratiti i kleknuti na prvu stepenicu svetoga reda, prisjetiti se svoga đakonskoga ređenja, kada smo primajući lekcionar čuli riječi zareditelja: „primi Kristovo evanđelje, kojemu si postao vlasnik, pazi, da što čitaš vjeruješ, što vjeruješ učiš, a što druge učiš to i živiš.
„U prigodi posvete i blagoslova ulja, službenici i nositelji milosti svetoga reda obnavljaju svoja obećanja koja su dali na dan svetoga ređenja, to ćemo i mi danas učiniti“, podsjetio je biskup. „To ne činimo zbog puke formalnosti, to činimo ponajprije da se prisjetimo dana svoga ređenja. Sjećanja i povratak na izvore imaju moć revitalizacije, obnove životnog žara i radosna opredijeljena, ponovno i ponovno za Isusa. Imaju moć revitalizacije zajedništva s Bogom, međusobnoga zajedništva kao i zajedništva s biskupom i preko biskupa s cijelom Crkvom.“
„Biti glas Kristova Evnađelja, to smo ti i ja dragi misniče, što čitam vjerovati, što vjerujem učiti, što druge učim, živjeti“, rekao je biskup te pojasnio „Isus nas ne poziva da drugima tovarimo ono što sami ne činimo, nego nas poziva da ono što naviještamo živimo te tako drugima svojim primjerom pokazujemo put. Tako je činio Isus, tako čini pravi Kristov svećenik. To je program Crkve Blagovjesnice, to je program nas blagovjesnika koji valja neumorno provoditi svim žarom srca i duše.“

„Neki svećenik komentirajući svoje nedjeljno propovijedanje posvjedoči, ‘nije problem propovijedati nedjeljom, problem nastaje u ponedjeljak, kada treba živjeti ono što sam jučer naviještao’“, prenio je mons. Štironja. „To je istina, nedjeljom se postavlja teoretski program koji se kroz tjedan mora provesti u praksu, ti je istinski put preobrazbe čovjeka i svijeta. Biti svećenik, prorok i kralj svakoga dana mora biti tvoj poziv, dragi brate misniče, to je naša služba, to je naš identitet, biti Isusov glas, biti uvijek iznova s Isusom i za Isusa, ma biti u svijetu Isus, koje dostojanstvo, koja ljepota“, naglasio je biskup.

„Svi mi koji smo se oduševili za svećeničko ponizno i vjerno služenje Crkvi i Božjem narodu znademo dobro da nije uvijek lako biti na visini zadatka. Znademo da to nikada nije moguće svojim vlastitim snagama, nemoguće je bez snage odozgo koju stječemo molitvom, kako osobnom tako i molitvom zajednice. Zato nam valja njegovati duh molitve, ponajprije molitve časoslova na koju smo se obvezali, kao i osobne molitve koja proizlazi iz ljubavi prema Bogu i osobne vjere u Boga. „reci mi koliko moliš pa ću ti reći koliko vjeruješ“, podsjetio je biskup na poznati citat. Nije potrebno naglašavati da smo i mi ljudi, krhki i slabi, svi smo podvrgnuti kušnjama. A Isus, koji je bio kušan, najbolje nam može pokazati kako se odolijeva kušnjama, kako se bori protiv zla i Zloga, protiv površnosti i mlakosti.“
U nastavku je biskup zahvalio vjernicima laicima što prate svećenike svojim molitvama i žrtvama. „Teško je bez Božje pomoći biti prosječan vjernik, kršćanin, a pogotovo dobar đakon, svećenik i biskup što vi to od nas tražite. Danas osobno svjedočite misi posvete ulja, i obnovi svećeničkih obećanja, u sklopu te obnove obećanja od vas se vjernika traži da molite za svoje svećenike i pastire, kako bi Gospodin u nama umnožio nebeske darove, te nas učinio nesebičnim i radosnim djeliteljima Božjih otajstava, ne bilo kako, nego svim žarom srca i duše. Molite za nas, kako bismo zaista Kristovim žarom propovijedali Radosnu vijest spasenja, hranili vaše duše i svoje duše Riječju i Kruhom Života te vodili vas, povjereni nam narod Božji, prema Kraljevstvu Nebeskom.“

“Ne bacajmo jedni na druge kamenje optužbi, ogovoaranja, predrasuda…”
Obratio se nadalje redovnicama pozivom „da svojim molitvama pratite nas, svoju braću“. „Sjećamo se svetopisamske drame kada su pred Isusa doveli grješnicu zatečenu u preljubu, htjedoše je kamenovati a Isusa uhvatiti u klopku te ga osuditi. Tim razjarenim muškarcima Isus postavlja mudro pitanje: „Tko je od vas bez grijeha, neka prvi baci na nju kamen.“, na te Kristove riječi posramiše se i napustiše skup. Niko nije bacio kamen jer su svi bili slabi i grješni, shvatili su Isusovu poruku. To nas uči da ne bacamo kamenje jedni na druge, kamenje optužbi, ogovaranja, podmetanja, nedokazanih grijeha i predrasuda. Druga pouka jest da se opredijelimo za barem trunku poštenja, milosrđa i ljubavi. Svi smo krhki i slabi, grješni i manjkavi, svi smo pozvani, okrenuti se sebi, svomu srcu i duši, svom životu, te u tišini moliti da ne padnemo u napast. „Molimo jedni za druge da se, čvrstu u vjeri, mognemo oduprijeti Zlome“, pozvao je biskup.
„Za koji trenutak blagoslovit ćemo ulje za dijeljenje sakramenta bolesničkog pomazanja i posvetiti ulje za sakrament svete krizme i svetoga reda. Posvećeno i blagoslovljeno ulje znak je i poziv na posvećenje svijeta po svetim sakramentima i molitvi. Ulje je simbol snage, a nema prave snage za život bez sakramenata i molitve, osobito u trenutcima bolesti, raznih poteškoća i kušnji“, pojasnio je biskup.
„Proteklih korizmenih dana u svojim smo zajednicama vršili pobožnost križnoga puta i euharistijskoga klanjanja, usto smo imali prigodu za sakrament ispovijedi kako bismo se barem o Uskrsu mogli pričestiti i tako izvršiti zapovijed Crkve, svake se godine barem jednom ispovijedi i o Uskrsu se pričesti. To je poziv da nam ne prođe godina bez barem jedne svete ispovijedi i pričesti, barem da se jedanput iskrena srca pokajemo i susretnemo s Isusom“, podsjetio je predslavitelj.
„Sakramente Crkve dijele nam ljudi koji su uz krštenje i potvrdu posvećeni i pomazani na dan svog ređenja i poslani snažiti i hrabriti posvećivati, pratiti i voditi duše prema Kraljevstvu Nebeskom, danas im Iskreno zahvaljujem za svu očinsku i prijateljsku brigu.“

“Ne bojmo se, Isus je s nama”
U nastavku se ponovno obratio svećenicima, „Draga braćo svećenici, čestitam vam ovaj dan i potičem vas, „Hrabro, ne bojte se, ne bojmo se, Isus je s nama. Ovdje smo kao bismo se s ljudskom spremnošću i Božjom snagom stavili na raspolaganje jedni drugima, da se svatko u svojoj službi i staležu natječe i učini što više i što bolje za spasenje duša, za posvećenje svijeta u kojem živimo. Na putu smo sinodalnog hoda, priprave za biskupsku sinodu u listopadu ove godine. Sveti Otac nas je pozvao da razmislimo o svojoj ulozi u župnoj i crkvenoj zajednici, razmislimo o svom doprinosu, što ja kao pojedinac, vjernik katolik i što mi kao zajednica, župna ili redovnička, možemo učiniti i doprinijeti da Crkva Kristova bude istinski sakrament u svijetu i što bolje izvrši svoje poslanje, uspostavljanje i širenje Kraljevstva Božjega.“
„Danas se svi skupa prisjetimo svoga svećeničkog dostojanstva, koje svi skupa crpimo iz sakramenta svetog krštenja, kada smo prvi put pomazani uljem spasenja i kada je nad nama svećenik izgovorio riječi „Svemogući Bog, Otac Gospodina našega Isusa Krista, oslobodio te je grijeha i nanovo te je rodio iz vode i Duha Svetoga, on te maže krizmom spasenja da se pribrojiš njegovu narodu i ostaneš, ostaneš put Krista svećenika, proroka i kralja za život vječni.“
„Molimo Gospodina da nas učini istinskim poslužiteljima evanđelja i misionarima Crkve navjestiteljice i posrednice Kristovih otajstava spasenja, da svi supa budemo i ostanemo udovi Krista svećenika proroka i kralja za život vječni“, zaključio je propovjednik.

Čestitka biskupima, zahvala svećenicima
Po završetku misnoga slavlja koncelebranti su se u svečanoj procesiji vratili u povijesni episkopij, dio drevnog kompleksa Eufrazijane, gdje je kancelar biskupije mons. Sergije Jelenić, pročitao čestitku upućenu biskupu ordinariju Ivanu Štironji i umirovljenom biskupu mons. Ivanu Milovanu, u ime prezbiterija dijeceze i sveukupnog vjerničkog puka. Mons. Štironja je zahvalio svećenicima na darovima, prstenu, križu i svečanoj misnici, koje je od njih primio u prigodi preuzimanja službe porečkog i pulskog biskupa.

G. Krizman