Novosti

Jesmo li dostojni povijesnog naslijeđa?

Pazin: 750. obljetnica župne crkve

U nedjelju, 5. lipnja, svečanom misnim slavljem koje je predvodio porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša proslavljena je 750. obljetnica postojanja pazinske župne crkve sv. Nikole biskupa.

 Galerija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/199-pazin-750-obljetnica-crkve.html

Na početku je prigodni pozdrav izrekao župnik domaćin, pazinski dekan preč. Mladen Matika. Uz mnogobrojne žitelje Pazina koji su ispunili župnu crkvu misnom slavlju nazočio je pazinski gradonačelnik Renato Krulčić, dogradonačelnica Mirjana Galant te drugi predstavnici gradske uprave.  Biskup je na početku prigodne homilije naglasio kako nas 750. obljetnica crkve obvezuje da preispitamo svoj odnos prema svemu onom što su nam prethodne generacije ostavile u naslijeđe. Prigoda je to da se zapitamo znamo li cijeniti ono za što su se oni žrtvovali, kako u materijalnom smislu, tako i po pitanju moralnih vrednota .  Vjernici u vrijeme prve Crkve dobro su znali, prema primjeru Isusa Krista, vrijednost žrtvovanja za druge.  Žrtva donosi napredak, i kada u društvu prestane osjećaj za žrtvu počinje dekadencija, rekao je biskup. Naši su preci sagradili velebna sakralna zdanja iz ljubavi prema Bogu, a živjeli su u višestruko siromašnijim i težim uvjetima od nas danas. Oni su gradili iz vjere i zato su bili tako uspješni, znali su odakle dolaze i kamo idu.  Oni bi nam u tome trebali biti uzor, rekao je biskup. No još vrjednije od velebnih sakralnih zdanja je ono nematerijalno što su nam preci ostavili u naslijeđe, a to je upravo vjera naših predaka. Jesmo li dostojni nasljednici tog naslijeđa?, upitao je biskup. Neka nam to bude poticaj da se zapitao težimo li u svojim nastojanjima ka pravome cilju. Govoreći o situaciji iz evanđelja gdje Isus, sažalivši se, vraća u život udovičina sina jedinca biskup je naglasio kako upravo po uzoru na Isusa koji je postao čovjekom kako bi u potpunosti shvatio čovjeka, i mi trebamo sa suosjećanjem nastojati razumjeti drugu osobu, jer je samo razumijevajući  stavove i motivacije drugoga moguće oprostiti. U prolaznosti vremena potrebno je shvatiti da je jedino doista bitno ono što je na spas duše. Upravo bi nam u tome trebali biti uzor naši preci, oni su bili daleko razboritiji od nas. Imali su vrednote u koje su vjerovali, čvrsto vjerovali da ih one vode u Vječnost. Mi se danas bojimo nekih koji dolaze i donose neke svoje drugačije vrednote jer osjetimo da su jači, a mi smo svoje vrednote pogazili. Zato se ohrabrimo i krenimo, jer čovjek koji slijedi Isusovu nauku uvijek ima svjetionik prema kojem pronalazi u životu pravi put do Vječnosti, zaključio je biskup.

Višednevni program obilježavanja te visoke obljetnice započeo je u nedjelju, 29. svibnja koncertom župnog zbora sv. Bernarda iz Funtane. U utorak, 31. svibnja, održan je mali znanstveni simpozij o tom sakralnom zdanju, razni predavači obradili su povijest i kulturnu baštinu crkve sv. Nikole. Dr. sc. Elvis Orbanić izrekao je predavanje pod naslovom „Povijest župe s posebnim osvrtom na Ignacija Buzetskog“. Dr. Orbanić je naglasio da prvi spomen Pazina u povijesnim zapisima datira iz 983. godine, a župa se prvi put spominje 1177. godine. Ignacije Kajetan Buzetski bio je najpoznatiji od 30 pazinskih prepozita, koji su obilježili razne epohe trajanja Pazinske prepoziture, od 1282. do posljednjeg prepozita Leopolda Jurce, i 1951. godine kada je prepozitura ukinuta. Ignacije Buzetski posebno ostaje zabilježen po zapisu o duhovnoj vizitaciji 1788. godine. Godinu kasnije dao je tiskati 1000 primjeraka molitvenika na hrvatskom jeziku. Godine 1796. postaje biskupom Trsta.  

Dr. sc. Irma Huić iz Hrvatskog restauratorskog zavoda u svom se izlaganju osvrnula na sveukupnu arhitekturi i urbanizmu crkve sv. Nikole,  izložila je povijest građevinskog razvoja crkve te veće restauratorsko-konzervatorske zahvate. Crkva je 1266. obuhvaćala samo osnovni dio središnje lađe crkve, bez prezbiterija, a tek je u kasnijim stoljećima poprimila konture današnjeg tlocrta crkve. Dr. Huić je potom iznijela pregled konzervatorsko – restauratorskih zahvata provedenih od 2007. do 2013.

Viši konzervator – savjetnik Željko Bistrović  u izlaganju pod naslovom „Enigme majstora pazinskog prezbiterija“ izložio je  pregled dosadašnjih znanstvenih spoznaja o ciklusu slika u župnoj crkvi sv. Nikole u Pazinu. Izložio je zatečeno stanje te tijek konzervatorsko restauratorskih zahvata provedenih na slikama: Smrt sv. Josipa, Bogorodica od Rožarija, Sv. Margareta Kortonska, Bogoridica od Karmela i Vizija sv. Antuna Padovanskog, Portret biskupa Andree Rapicija, Portret biskupa Enrica Rapicija i Portret prepozita Antuna Vida Franjula, te na te na povijesnom sakristijskom ormaru.

Konzervator – restaurator Kristina Krulić govorit će o konzervatorsko-restauratorskim radovima na zidnim slikama koji su započeli 2015. i još traju.  Nakon završetka izlaganja posjetitelji su imali prigodu popeti se na restauratorski skelu te izbliza pogledati to vrijedno zidno slikarstvo na stropu prezbiterija.

U srijedu, 1. lipnja 2016., u sklopu obilježavanja 750. obljetnice pazinske župne crkve sv. Nikole biskupa,  u Muzeju Grada Pazina otvorena je izložba “Župna crkva sv. Nikole u Pazinu”, a tom je prigodom predstavljen i istoimeni vodič s tekstom na četiri jezika. Izložba, koju su zajedno realizirali  Maja Zidarić i Denis Visintin donosi kronološki pregled pazinske crkve od prvog spomena župe 1178. i gradnje župne crkve 1266. godine, prikaz povijesno umjetničkog razvoja crkve, njene arhitekture, fresko oslika, nadgrobnih ploča, baroknih oltara oltarnih pala i liturgijskog posuđa. Predstavljajući vodič, autor teksta Josip Šiklić, napomenuo je kako se radi o prilagodbi teksta njegove monografije “Crkva sv. Nikole” objavljenoj 2006. Vodič na 80 stranica uvodno donosi crtice iz povijesti Pazina, povijesti župe i pazinske prepoziture, te povijest gradnje crkve od 1266. do početka 20. stoljeća i otkrića fresaka u njenom svetištu.

Duhovni dio priprave za tu visoku obljetnicu održan je prigodnom trodnevnicom od četvrtka, 2., do subote 4. lipnja, na temo „Lice Očevo – lice milosrđa“. Program je svakodnevno započeo krunicom Božjeg milosrđa, zatim je uslijedilo misno slavlje i klanjanje. Prvoga dana predvodio je  vlč. Zvonimir Badurina, župnik u Poljicama na Krku,  drugog dana vlč. Rikard Lekaj župnik pulske prvostolnice  i trećeg dana vlč. Darko Zgrablić, župnik u Svetvinčentu.

U sklopu obilježavanja ove visoke obljetnice župne crkve još će u subotu, 2. srpnja 2016.,  u 10 sati, prof. Josip Šiklić u crkvi na pazinskoj Kalvariji održat predavanje „Kalvarija tijekom povijesti“ ; nakon čega će preč. Sergije Jelenić, kancelar Porečke i Pulske biskupije, ondje blagosloviti obnovljene postaje Križnog puta.