U subotu, 8. travnja 2017., na Hrvatskome katoličkom radiju, na poziv novinara Domagoja Pejića, gostovao je doc. dr. sc. Ivan Milotić, docent je na Katedri za rimsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Osim brojne stručne literature iz svog znanstvenog područja dr. Milotić autor je vrijednih izdanja iz domene povijesti, napose povijesti Crkve u Istri. U tom kontekstu nositelj je projekta monografije „Crkva u Istri – povijesna i kulturna baština“ (2010.), kapitalnog djela koje u prestižnom izdanju donosi sistematski prikaz povijesti i sadašnjosti sakralnih objekta u Istri.

Osim o zanimljivostima rada na tom projektu, dr. Milotić govori o pojavi bratovština u Istri, o povijesnom razvoju crkvene sistematizacije, o Apostolskoj administraturi, te o značajnim obljetnicama koje ćemo obilježiti u jesen ove godine: obljetnici mučeničke smrti bl. Miroslava Bulešića, obljetnici uspostave Pazinske apostolske administrature te dolazak mons. dr. Dragutina Nežića te četrdeset godina od uspostave današnjeg uređenja Porečke i Pulske biskupije, kada je papa Pavao VI. bulom Prioribus saecoli (1977.) Pazinsku apostolsku administraturu učinio je sastavnim dijelom Porečke biskupije.