Petak, 29 ožujka, 2024

Proslavljen dan Policijske kapelanije sv. Maura

Dan Policijske  kapelanije sv. Maura za Policijsku upravu istarsku proslavljen je u četvrtak, 20. studenog 2014. u Fažani, u župnoj crkvi sv. Kuzme i Damjana. Svečanu euharistiju predvodio je porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša, uz koncelebraciju generalnog vikara mons. Vilima Grpca, kapelana Policijske kapelanije sv. Vida za Policijsku upravu Primorsko-goransku vlč. Mirka Vukoje, kapelana Policijske kapelanije sv. Vlaha za Policijsku upravu dubrovačko-neretvansku vlč. Ive Borića, oprtaljskog župnika vlč. Tončija Jukopile,  vicekancelara biskupije vlč. Vladimira Brizića, te kapelana Policijske kapelanije za Policijsku upravu istarsku vlč. Ilije Jakovljevića, koji je ujedno i župnik u Fažani.

Uvodnim pozdravom okupljenima se obratio vlč. Jakovljević čestitavši svim djelatnicima Policijske uprave istarske dan Kapelanije „sa željom da nas naš nebeski zaštitnik prati svojim zagovorom“, naglasio je, te prenio pozdrave i čestitke vojnog biskupa mons. Jurja Jezerinca.  Poseban pozdrav uputio je nazočnim predstavnicima državnih i lokalnih vlasti, Hrvatske ratne mornarice, vojske, vatrogasaca, djelatnicima  Policijske uprave istarske na čelu s načelnikom  Dragutinom Cestarom, gostima iz policijske uprave primorsko-goranske, policijskim i vojnim kapelanima, subraći svećenicima i predvoditelju misnoga slavlja mons. Draženu Kutleši.
Biskup je u prigodnoj homiliji naglasio činjenicu kako u dnevnom čitanju iz Matejeva evanđelja Isus apostolima tri puta govori „Ne bojte se!“, te podsjetio da su to bile prve riječi svetog pape Ivana Pavla II. po preuzimanju papinske službe.
Prvim „Ne bojte se!“ Isus želi istaknuti da će Istina uvijek prevladati, i da će sve tajnovito biti obznanjeno. Ti prvim „Ne bojte se !“ Isus nam govori da trebamo uvijek govoriti i naviještati Istinu, a da bi se naučilo naviještati Istinu treba s njome živjeti. Sveti Mauro je uvijek postupao tražeći i govoreći Istinu, znajući da nas samo Istina može osloboditi.
Drugim „Ne bojte se!“ Isus govori da se ne treba bojati onih koji ubijaju tijelo, već onih koji ubijaju dušu i tijelo. U određenim povijesnim kontekstima, pojedinci shvate da postoje daleko veće vrednote od pukog života kojem je svrha uživanje, te ljude u Crkvi nazivamo blaženima ili svetima. Oni radi te Istine žele svoj život predati za drugoga, te ljude cijenimo i gledamo ih kao vjerodostojne navjestitelje evanđelja. I nas Isus potiče da se ne bojimo. Naše tijelo ionako jest smrtno, ali bitno je da se, svjesni svoje prolaznosti, odazovemo Božjem pozivu za Vječnost. Važno je živjeti imajući na umu prolaznost ovozemaljskog života. Iako smo u odgojeni u mentalitetu egzaktnog poimanja života i svijeta, temeljno je u životu pitanje vjere. Čovjek bez vjere ne može živjeti, doslovno, istaknuo je biskup. Svi najvažniji međuljudski odnosi temelje se na vjeri, povjerenju. Kad ponestane vjere čovjek se osjeti prevareno, izdano, i brakovi pucaju kada nema povjerenja. Vjera je temelj ljubavi, jer kako je moguće nekoga voljeti, iskreno, ako mu ne vjerujem, istaknuo je biskup. Jednako kao što vjerujemo neke praktične stvari svakodnevnog života koje se podrazumijevaju, ili kao što vjerujemo svojim bližnjima, Isus nas poziva na vjeru prema Bogu. I sv. Mauro je znao da je ovaj život prolazan, i za vjeru i ideale bio je spreman dati i život.
Treći put Isus nam govori  „Ne bojte se!“, jer Bog se brine za svako stvorenje, On za svakoga čovjeka ima plan, samo je pitanje koliko je čovjek svjestan te Božje brige za njega. Citirajući nadalje riječi „tko se god prizna mojim pred ljudima, i Sin Čovječji priznat će se njegovim pred anđelima Božjim. A tko mene zaniječe pred ljudima, bit će zanijekan pred anđelima Božjim“, biskup je pozvao okupljene da se zapitaju o tome koliko su svakodnevnom životu, u raznim okruženjima i međuljudskim odnosima spremni, nadasve svojim ponašanjem i djelima, posvjedočiti svoju vjeru.
Molimo Boga da nam da snage da shvatimo veličinu Njegova poziva, i da ga, prema primjeru sv. Maura, možemo nasljedovati i biti dobri, pošteni ljudi, i na službi svojim bližnjima. Vi ste, svojom djelatnošću, na službu drugima, ljudi u vama gledaju primjer, naglasio je biskup obraćajući se okupljenim djelatnicima policije. U nekim zanimanjima kao što je policija i vojska ljudi žele vidjeti uzor, poštenje, dobrotu, nešto vrijedno. Pozivam vas da u svojim dužnostima, nastojite razvijati tu dobrotu i tu ljubav. Iako je ponekad jako teško raditi sa ljudima, Bog sve vidi, i vratiti će vam svako vaše dobro djelo. Neka vaša dobrota, ljubav i sve ono što činite za ljude bude nagrada kada dođete na onaj drugi svijet, kada vas Bog bude pitao što ste dobroga učinili. Čovjek treba najprije krenuti od sebe, jer i obraćenje društva kreće od obraćenja pojedinca, i zato okrenimo svoj život prema onim idealima koji nadilaze ove naše ovozemaljske interese, zaključio je biskup.
Na kraju misnog slavlja, osim zaključnog obraćanja vlč. Jakovljevića i mons. Kutleše, okupljenima se kratko obratio i načelnik PU istarske Dragutin Cestar. On je zahvalio biskupu za predvođenje misnoga slavlja te na poseban način izrazio zahvalnost vlč. Jakovljeviću na njegovom predanom i uspješnom radu u policijskoj postaji gdje vrši svoje poslanje kao prijatelj, svećenik, duhovnik i savjetnik koji je uvijek spreman pomoći, istaknuo je načelnik Cestar.

Dan kapelanije