Utorak, 23 travnja, 2024

Laniška župna crkva dobila orgulje

U prigodi drugog Uskrsnog koncerta u laniškoj župnoj crkvi sv. Kancija, Kancijana i Kancijanile predstavljene su novopostavljene orgulje, dobivene na dar iz Njemačke.

Na Uskrsni ponedjeljak, 21. travnja 2014. u Lanišću je održan koncert duhovnih i prigodnih uskrsnih pjesama. Susret je započeo misnim slavljem koje je predvodio fra Serafin Sabol iz trsatskog samostana u Rijeci. Pjevački crkveni zbor Svetišta Majke Božje Trsatske pjevao je misu za mješoviti zbor Šime Marovića.

Fra Serafin Sabol je u prigodnoj propovjedi potaknuo vjernike na razmišljanje „o ostavštini brata i našega suvremenika blaženoga Miroslava Bulešića koji je oprostom ‘onima koji ne znaju i onima koji znaju što čine’ zadužio i nas da slijedimo njegov primjer“, naglasio je fra Serafin. „Ne može se Boga ubiti, čovjeka da, ali Boga u čovjeku ne!“, rekao je propovjednik te nastavio, „ruke, noge, glavu mogu vam uzeti, ali ono što nosite u sebi, u svome srcu, u svojoj duši nitko vam ne može oduzeti!“. „Ja neću vraćati oko za oko, zub za zub.“, bila je Bulešićeva misao, istaknuo je propovjednik. „Ovome narodu, a i svijetu potrebni su ovako hrabri sveti ljudi koji će u svakome trenutku znati reći istinu!“ istaknuo je te nastavio kako je primjer blaženika Miroslava Bulešića na tragu našega Učitelja Isusa koji je rekao ‘Oče, oprosti im jer ne znaju što čine.’ „Uskrs je blagdan ne samo kršćana već svih ljudi jer je to pobjeda Istine, Pravde i Ljubavi, Onoga koji je to svojim naukom i uskrsnućem navijestio, zaključio je fra Serafin svoje razmišljanje potaknuto primjerom tog hrabroga svećenika koji je znao svjedočiti Istinu o Bogu i Čovjeku narodu kojemu je pripadao, unatoč čak i prijetnjama smrću.

Na početku koncerta Davor Juretić je na orguljama izveo preludij L. Boellmana „Priere a Notre Dame“, stavak iz „Suite Gothique“. Posjetitelji, koji su se unatoč jakoj kiši okupili u velikom broju mogli su doživjeti ljepotu orguljskog muziciranja na dvomanualnim elektronskim orguljama, „osjetiti“ zvuk kojih je ispunio prostrani prostor laniške župne crkve, te uvjeriti se u kvalitetu i ljepotu dijapazona tonova toga instrumenta. Potom je Igor Vlajinić na orguljama pratio nastup crkvenog zbora Svetišta Majke Božje Trsatske pod ravnanjem Klaudije Kraljić. Izveli su djelo V. Miseracha Graua: „Cantate Domino“ i Gounodov „Ave Verum“, te svojim nastupom oduševili nazočne. Svu suptilnost zvukova orgulja u suzvučju violine i solo tenora dočarali su tenor Igor Vlajinić, violinist Eduard Kraljić i Davor Juretić za orguljama izvevši djelo B. Bichtellera: „Regina Coeli“. Dok je crkveni zbor i puk laniške župe pjevao „Kraljice Neba“, izvođači su sišli sa kora i sa još nekoliko pjesama predstavili se publici koja ih je pozdravila dugim, oduševljenim pljeskom. Završno, Davor Juretić je na orguljama izveo djelo G.F. Haendela „Passacaglia“.

Orgulje su poklonjene laniškoj župi posredstvom obitelji Vesne i Davora Peharca, a darovao ih je Eugen Sagmeister, regionalni kantor iz Freyunga u Njemačkoj, veliki prijatelj Hrvatske, koji svoje prijateljstvo još iz vremena Domovinskoga rata iz godine u godinu potvrđuje novim donacijama. Naime, do sada je donirao i organizirao donacije sveukupno 66 orgulja za crkve u Slavoniji, Gorskom Kotaru, Istri i Dalmaciji. Tim uskršnjim koncertom žitelji Lanišća željeli su mu izraziti svoju zahvalnost za primljeni dar. Na poziv koji mu je upućen da nazoči koncertu nije se mogao odazvati radi obveza koje ima u mjestu svojega djelovanja, no pismeno se ispričao.

Koncert je organiziran suradnjom Općine Lanišće i Župe Lanišće.

G. Krizman