Petak, 29 ožujka, 2024

Cvjetnica u Poreču

Procesiju i svečano misno slavlje o Nedjelji Muke Gospodnje u Poreču 15. 4. 2014. je predvodio ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša.

Okupljanje te blagoslov maslinovih grančica održano je ispred crkve Gospe od Anđela na središnjem gradskom trgu. Veliko mnoštvo koje se okupilo prošlo je zatim u procesiji starogradskom jezgrom do stolne crkve – Eufrazijeve bazilike.

Isus nikada u svome djelovanju nije dao naslutiti da je on kralj komu treba odavati neku posebnu čast, a na Cvjetnicu upravo to čini. Možemo se zapitati zašto je to na taj dan učinio?, rekao je biskup na početku homilije. Isus je želio pokazati da je on Mesija, Pomazanik, ali ne da vlada zemaljskom vlašću nego onaj koji će vladati ljudskim srcima. Isus, nadalje dolazi sa željom da očisti hram, da očisti u religiji sve ono što nije bilo po božanskim zakonima, želi očistiti ne samo vanjštinu nego i nutrinu svakoga čovjeka. Dolazeći svjesno u Jeruzalem, gdje će ga uhititi, Isus je htio dati priliku da se ljudi opredijele za njega ili protiv njega. U čitanju Muke mons. Kutleša je napose istaknuo neke elemente za koje poveznicu možemo pronaći i u današnjem vremenu. Juda, čovjek od velikog povjerenja izdao je Isusa radi 30 srebrnjaka, koje svećenici kasnije nisu htjeli uzeti u hram, proglasivši taj novac krvarinom. Koliko u našem životu ima takvih krvarina, zbog kojih smo izdali Boga i zanijekali svoju vjeru. Mi to možda pred drugima želimo prikriti, ali Isus nas poziva da to sami sebi priznamo. A koliko smo puta u svome životu, poput Pilata oprali ruke od nekih situacija, da bi se pokazali onakvi kakvi nismo, već kakvi se mi sami ili nas drugi žele vidjeti. Nadalje, vidimo kako su ljudi dočekali Isusa, a tek nekoliko dana kasnije ga osuđuju. Nepravde je uvijek bilo, i uvijek će je biti, ali mi prije svega nemojmo dopustiti da ta nepravda dolazi u svijet po nama. Čovjek mora prosuđivati onako kako Bog od njega traži, te više nego o prošlosti potrebno je razmišljati o sadašnjem trenutku, zaključio je Biskup.

G. Krizman