Četvrtak, 18 travnja, 2024
Duhovna zvanja

Preminuo vlč. Antun Merlić

U utorak, 28. siječnja 2014. godine, u Svećeničkom domu Betanija u Puli, u 90. godini života preminuo je svećenik Porečke i Pulske biskupije vlč. Antun Merlić.

Vlč. Merlića će zasigurno pamtiti vjernici u župama gdje je djelovao na dobrobit ljudi i Bogu na slavu, no on će na poseban način ostati u sjećanju svima onima koji su posjetili Lanišće u vremenu kada je on tamo bio župnik. Vlč. Merlić je neumorno dočekivao grupe hodočasnika, uvodio bi ih u lanišku župnu crkvu sv. Kancija, Kancijana i Kancijanile i već tu bi započeo pripovijedati o događaju ubojstva bl. Miroslava Bulešića, ali na jedan svoj jedinstven, osebujan način. Nastavak tih nemilih zbivanja ispripovjedio bi u župnoj kući, u uredu, na mjestu ubojstva, prikazujući to riječima na tako živopisan način da bi hodočasnici još dugo pamtili slike koje im je uspio dočarati.

Vlč. Merlić rođen je u selu Perci, nedaleko Buzeta 30. studenoga 1924. godine, kao treće dijete Josipa i Marije r. Podreka. Kršten je u mjestu Črnica u župnoj crkvi Sv. Roka, 15. prosinca iste godine. Sakrament sv. Potvrde primio je 1935. godine u Buzetu. Osnovnu školu pohađao je u Črnici, a srednju školu u Kopru. Godinu vojnog roka odslužio je u Sarajevu 1949/1950 godine. Nakon završenog filozofsko-teološkog studija u Gorici za đakona je zaređen u veljači 1947. po rukama nadbiskupa goričkog nadbiskupa Carla Margottija, a za svećenika ga je u Trstu 22. ožujka 1947. godine zaredio tršćansko-koparski biskup Antonio Santin. Kao mladomisnik, 1947. godine imenovan je župnim vikarom u Čepiću. Godinu kasnije postaje župnik u Šumberu i Sv. Martinu u Labinskom dekanatu, a nakon toga, 1951. preuzima još i župe Labin i Raša. Godine 1952. postaje župnik u Pićnu od kuda excurrendo upravlja i župom Gračišće. U to vrijeme biva pozvan na vojne vježbe, nakon čega je proveo šest mjeseci u vojnom zatvoru. Po povratku preuzima kao župnik ili upravitelj razne župe u Umaško – Oprtaljskom dekanatu. Godine 1964. imenovan je župnikom na Starom Pazinu i započinje predavati razne predmete u Pazinskom Sjemeništu. Župnik u župama Draguć i Račice postao je 1979. Obzirom na završeni studij prava u Ljubljani, kao diplomirani pravnik godine 1985. imenovan je pravnim savjetnikom u Biskupiji. Bio je član Svećeničkog vijeća. Zadnje župe gdje je bio na službi bile su Lanišće, Brest i Slum koje je preuzeo 1993. U kolovozu 2006. godine razriješen je svih župa, no ostao je živjeti u župnoj kući u Lanišću do 2008. godine kada seli u Svećenički dom Betanija u Puli.

Oproštaj s pokojnikom i sprovodna misa biti će u četvrtak, 30. siječnja u Lanišću u župnoj crkvi, u 12 sati, a sprovod istoga dana u Črnici u 14 sati.