Petak, 29 ožujka, 2024

Božićni koncert u Umagu

U nedjelju, 5. siječnja 2014. u umaškoj župnoj crkvi sv. Peregrina nakon večernje mise održan je božićni koncert. Misno slavlje predvodio je vlč. dr. Josip Grbac u koncelebraciji sa župnikom Kršeta, Materade i Petrovije vlč. Mirkom Vukšićem i uz asistenciju stalnog đakona iz Novigrada Ivana Kisegija. Župnik, vlč. Rudolf Koraca je tijekom misnog slavlja dirigirao zboru.

Nakon božićnih blagdana svi smo bogatiji za jedno iskustvo više, svjesni saznanja da se istinska sreća rađa poput blizanaca, uvijek iz odnosa sa drugim, rekao je propovjednik na početku homilije. No, pitanje, je li Božić sav u individualnom obogaćivanju pojedinaca, da li je to svojevrsna duhovna obnova koja traje desetak dana, koja pojedinca čini boljim, plemenitijim? Jesu li to samo dani puni humanosti koje iskazujemo jedni prema drugima ili bi u svemu tome trebalo biti nešto više? Postoje dva načina kako doživjeti Božić, a o tome ovise i posljedice koje će Božić proizvesti, ili će ostati samo na doživljaju folklora i svjetla jaslica i božićnog drvca, naglasio je dr. Grbac. Promatrajući novorođenog Kralja u štalici rađa se nada da takav Bog koji dolazi na svijet posve nemoćan neće zaboraviti čovjeka u potrebi. To je Božić evanđelista Luke i Mateja, istaknuo je propovjednik, no postoji i drugi doživljaj Božića iz prologa Ivana apostola. Taj prolog je pisan u ambijentu koji je bio sličan našem, grčko – rimski svijet, karakteriziran indiferentizmom, konzumizmom. Ljudi su imali mnogo bogova, tržišna ekonomija je vladala sa vjerskim pečatom, i pored mnoštva bogova i religija svijet je propadao, povijesno je kontekstualizirao propovjednik. Ivan u takvom ambijentu svojim evanđeljem predstavlja novi projekt ozdravljenja svijeta, a to je Božić, Logos, Riječ, koja je postala Čovjek. Ivan time želi reći da Božić nije samo blagdan individualnog obogaćivanja, Božić je projekt Božji s ovim svijetom, istaknuo je dr. Grbac, te naglasio, Bog je sišao u štalu s namjerom da spasi svijet. Svijet može izaći iz relativizma i indiferentizma ako prihvati taj Božji plan, taj recept koji nudi kršćanstvo. Oko Betlehema izranjaju na površinu sve vrednote koje su danas u krizi: solidarnost ljubav, humanost. O tim se aspektima Božića manje govori, ljudi su manje svjesni tih povijesnih izazova Božića, jer obično kod čestitanja su želje za dobrim upućene drugoj osobi, no prava univerzalna Božićna čestitka bila bi „želim ti da svijet prihvati Božićni recept ozdravljenja svijeta“. To znači da se ništa ne događa slučajno, da je sve dio Božjega plana za ovaj svijet. Sve što se čovjeku u životu događa dio je Božjeg plana za tog čovjeka i za svijet uopće. Sreća čovjeka i ozdravljenje svijeta ovise samo o tome hoće li se prihvatiti one vrijednosti koje promiče Božić. U protekla dva milenija svijet to nije učinio, danas kao da se od tih vrijednosti udaljujemo. Božić nije samo blagdan koji pojedinca potiče na činjenje dobra i stvara obiteljsku intimu, Božić je izazov: politički, gospodarski, kulturni. Izaziva svakoga tko je odgovoran za opće dobro i za ozdravljenje ovoga društva i ovoga svijeta. Mnogi odgovorni diljem svijeta nisu tako shvatili Božić, pa se postavlja pitanje do kada će dobrota, humanizam i solidarnost biti samo individualne kreposti pojedinaca? Kada će te vrednote postati utjelovljene u strukturama društva, u ljudima koji su odgovorni za boljitak svih? Do kada će Božić biti samo stil života dobronamjernih pojedinaca, a kada će postati projekt ozdravljenja ovoga društva i ovoga svijeta?, zaključio je dr. Grbac. Uslijedio je koncert župnog zbora kojemu se za veće prigode pridruže pjevači iz Starog Pazina i Trviža. Većim dijelom koncert su instrumentalno pratili orguljaši Mirko Otočan i Daniel Bele. Koncert je započeo finom četveroglasnom izvedbom „Božićne“, a nastavljen je pjesmom „Noć ova vrlo čudna je“ solističke izvedbe sopranistice Karmen Kraljević uz klavirsku pratnju vlč. Korace. U pjesmi „S neba anđeoska“ svoje je vokalne sposobnosti u alternaciji sa zborom pokazao solist Alfred Zankola. Potentnost glasa solistice napose je došla do izražaja u dvjema klasičnim božićnim skladbama „O mio babbino caro“ od Puccinija i „Il mio ben quando verrà“ od Paisiella. Posljednji dio koncerta bio je posvećen Verdiju, obzirom da je u tijeku obilježavanje Verdijeve godine. Zbor i solistica su se iskazali sa arijama Giuseppea Verdija: „O Signore dal tetto natio“ iz opere „I Lombardi“, „La Vergine degli angeli“ iz opere „La Forza del destino“ i veliko finale bila je veličanstvena izvedba arije „Va pensiero“, za koju je klavirsku pratnju izveo vlč. Koraca. Koncert je završen zajedničkim pjevanjem zbora i publike božićnog napjeva „Narodi nam se“, a druženje svih pedesetak članova župnog zbora nastavljeno je u župnoj kući.>Vlč. Rudolf Koraca pročelnik je dijecezanskog Vijeća za liturgiju i crkvenu glazbu od 1998. godine, a u Umagu je župnik 12 godina. Glazbeno je to jedna od najaktivnijih župa gdje su probe zbora tri puta tjedno, a vlč. Koraca osim toga odlazi redovito pratiti i vježbe zborova u Trvižu i Starom Pazinu, stvarajući tako jednu moćnu glazbenu strukturu koja na svim velikim biskupijskim događajima predstavlja glavnu glazbenu snagu.