Petak, 29 ožujka, 2024

Obilježena 1589. obljetnica posvete pulske prvostolnice

Pulska Katedrala Uznesenja BDM posvećena je 425.godine.  U petak, 12. rujna 2014. svečanim koncelebriranim misnim slavljem obilježena je 1589. obljetnica posvećenja. Svečanu euharistiju predvodio je vlč. mr. Josip Kolega, župnik riječke župe Zamet,  a koncelebrirali su: župnik, generalni vikar Biskupije, mons. Vilim Grbac, župni vikar vlč. Roko Smokrović te pokorničar pulskog Katedralnog kaptola sv. Tome apostola preč. Željko Staver.

U prigodi proslave godišnjice  posvete ove ‘majke svih crkava u biskupiji’, potrebno je podsjetiti kako, osim povijesne i  umjetničke vrijednost same sakralne građevine, prava vrijednost ove crkve su ljudi koji se tu okupljaju, naglasio je vlč., Kolega na početku homilije. Poput  ove  majke svih crkava u biskupiji, jednako tako i Majka Crkva brine za nas, svoje vjernike, kako živimo svoj odnos prema Bogu i prema bližnjima.   Podsjetivši kratko na povijest Katedrale, koja je izgrađena na mjestu, gdje je  za vrijeme Rimskog carstva bio hram posvećen Jupiteru, na njezina rušenja i obnove, propovjednik je naglasio kako i  Bog u našem životu mora rušiti naše grijehe kako bi On mogao u nama graditi.

U prigodi kada slavimo ovu visoku obljetnicu brojevi su u stvari manje bitni, jer upravo život ljudi koji se tu okupljaju daje život ovoj Katedrali, i daleko više nego po svojoj povijesnoj i umjetničkoj vrijednosti, ova Katedrala vrijedi po milostima koje su  ljudi u njoj primili, zaključio je vlč. Kolega.

U završnim zahvalama mons. Grbac je podsjetio okupljene vjernike da upravo, oni svojim redovitim sudjelovanjem na bogoslužjima, pjesmom i molitvama čine smislenim velebni prostor pulske prvostolnice.

G. Krizman