Utorak, 19 ožujka, 2024

Blagdan sv. Mihovila arkanđela u znaku dijamantnih jubileja

U srijedu, 29. rujna 2021. žminjska župa svečano je proslavila svog nebeskog zaštitnika sv. Mihovila arkanđela, a ujedno je proslavljen i dan Općine Žminj. Župa se kroz tri dana pripremala raznovrsnim sadržajima: predavanjem „Razmatranja o svećeništvu“ koje je održao mons. Vilim Grbac, klanjanjem i sakramentom ispovijedi.

Kao što je uobičajeno pri svečanoj misi na blagdan sv. Mihovila koncelebrirali su svi svećenici rodom iz te župe, bivši župnici Žminja, susjedni župnici, svećenici iz Pazinskog dekanata te mons. Vilim Grbac, generalni vikar biskupije i dekan Rovinjsko-kanfanarskog dekanata. Koncelebriralo je 18 svećenika. Preč. Marijan Jelenić, kanonik pulskog Stolnog kaptola sv. Tome apostola, rodom iz Žminja, župnik Vodnjana, i preč. Ante Kurelović, kanonik porečkog Stolnog kaptola sv. Maura biskupa, nekadašnji župnik Žminja, sada župnik Pićna, ove su se godine prigodom žminjskoga zaštitnika spomenuli svoje 60. obljetnice svećeništva. Uobičajeno je da svake godina na blagdan sv. Mihovila misu predvodi jedan od svećenika rodom iz te župe, ove je godine ta čast, redovitom izmjenom, zapala preč. Marijana Jelenića.

Misi je nazočio načelnik Općine Žminj Željko Plavčić, predsjednica Općinskog vijeća, ravnateljica žminjske osnovne škole te predstavnici policijskih postaja Rovinja, Pule i Pazina. Svima okupljenima je prigodne riječi dobrodošlice uputio žminjski župnik vlč. Jordan Rovis.

Preč. Jelenić je izrekao nadahnutu homiliju. Na početku se osvrnuo na važnost svetih arkanđela Mihaela, Gabriela i Rafaela, te je pojasnio njihove temeljne značajke. Temeljito je prikazao „četiri poglavlja parafrazirajući glasovitu misao svećenika paleontologa Pierre Theilharda de Chardina o kozmogenezi, biogenezi, noogenezi i Kristogenezi, tj. o nastanku svemira, života, čovjeka i kristolikih ljudi koji vjerom po Kristu ulaze u suživot s Bogom“. Naglasio je kako je “svako poglavlje stvaralački Božji čin ili kako je rekao Papa Pavao VI.: Chardin je pokazao modernom muškarcu i ženi kako je Bog svugdje prisutan.”
“Crkva je u povijesti učinila čudesne stvari za čovječanstvo, a sada joj preostaje najvažnije: pored blagostanja otkriti čovjeku smisao života, a taj se nalazi u vjeri”, rekao je uz ostalo propovjednik.

Na kraju misnoga slavlja župnik Rovis je predstavio najnovije izdanje preč. Jelenića, inače vrlo produktivnog spisatelja, knjigu „Kriš va cvate“- „Cvjetanje križa“, roman pisan na žminjskoj čakavici s usporednim prijevodom na standardni hrvatski jezik.(txt: Tiskovni ured Porečke i Pulske biksupije/Župni ured Vodnjan, foto: N. Peteh)

miholja21 726 x 1000