Utorak, 19 ožujka, 2024

Proslava sv. Blaža u Grožnjanu

U ponedjeljak, 03. veljače u Grožnjanu je svečanom svetom misom proslavljen spomendan Sv. Blaža, suzaštitnika župe Grožnjan, kojeg Grožnjanci tradicionalno posebno štuju i utječu mu se za zagovor.

Euharistijsko slavlje vodio je mjesni župnik Miroslaw Paraniak, a svečanosti mise doprinio je župni zbor.

U homiliji vlč. Miroslaw je objasnio biografiju Sv. Blaža, ali posebno nadahnuto je govorio o svetosti općenito. Rekao je da svetost je Božji dar koji nije nedostižan, ali i čovjekov izbor. Taj Božji dar izazov je našoj slobodi i odgovornosti: traži da dosljedno i odgovorno živimo primljeno sinovstvo. Bitna je jednostavnost čovjeka.  Čudo Božje ljubavi – Božji dar svetosti može se razviti i rascvjetati u svakom čovjeku.

I danas postoje sveci, mnogi sveci, ne samo na nebu već i na zemlji. Snaga Kristove milosti jača je od svakoga zla. Ta se snaga razotkriva u velikom mnoštvu ljudi dobroga srca i dobrih djela, najčešće poniznih i samozatajnih. O njima se malo govori, ali su uvijek nazočni, djelotvorni. Sveci na zemlji nisu bezgrešnici, nego ljudi čvrsta kršćanska stava, srcem Božji, ljubavlju otvoreni prema bližnjemu.

Sveci su ljudi koji su napravili izbor od kojeg ne odstupaju ni po koju cijenu, pa ni cijenu života. Njihov je izbor Božji put ljubavi koji slijede svatko u svom pozivu i životnoj situaciji.

Sveci su u Crkvi i u svijetu svjedoci nade. Pozivaju nas da vedra lica i odvažna srca s nadom gledamo u budućnost koja nas čeka, sigurni da posljednju riječ ima dobro, a ne zlo, svjetlo, a ne tama, život, a ne smrt, radost, a ne očaj, mir, a ne strah.

Na  kraju svete mise, svećenik je vjernicima podijelio blagoslov grla, po zagovoru Sv. Blaža, biskupa i mučenika. Svećenik s dvjema svijećama pristupao je vjernicima pojedinačno i molio: „Po zagovoru Sv. Blaža, biskupa i mučenika, oslobodio te Bog od bolesti grla i svakoga drugoga zla!“ Blagoslov se temelji na staroj predaji po kojoj je Sv. Blaž svojim blagoslovom spasio dječaka kome je u grlu zapela riblja kost.

Sveti Blaž bio je jedan od onih nebrojenih junaka prvih stoljeća crkvene prošlosti koji su svoje uvjerenje zapečatili krvlju i životom. Potjecao je iz grada Sebaste u Armenijji. U ranoj mladosti se opredijelio za Krista, njegov nauk i za potpun kršćanski život. Bio je izobražen čovjek i vršio je službu liječnika. Bio je veliki prijatelj siromaha i bolesnika. Pomagao im je ne samo kao liječnik, već još više kao kršćanin koji je u njima gledao i susretao samoga Krista. Od liječnika je postao biskup, apostolski nasljednik i pastir Kristova stada.

Za vrijeme cara Licinija buknuo je opet strašan progon kršćana. Sv. Blaž je svoje vjernike bodrio da ustraju u vjeri. Sveti biskup je hrabro podnio sve okrutne muke i nije se dao ničim zastrašiti. Krvnik mu je 317.g. odrubio glavu.Ta je glava kao dragocjena relikvija 972.g. došla u Dubrovnik, Grad ga je izabrao za svoga zaštitnika i već više od 1000 god. stoji pod njegovom moćnom zaštitom. Relikviju Sv. Blaža ima i Crkva u Grožnjanu.

Sv. Blaž, mučenik i svjedok vjere može svakome vjerniku služiti kao uzor vjernosti Kristu i kao primjer kršćanske dobrotvornosti prema bližnjemu.

Nakon svete mise i blagoslova grla, brojni vjernici, župljani Grožnjana i njihovi gosti, hodočasnici  iz susjednih župa, nastavili su druženje u susjednoj općinskoj dvorani, gdje je Općina Grožnjan  priredila prigodnu zakusku.

(Txt i foto: Valerija DM)

2023blazgroznjan