Petak, 29 ožujka, 2024

„Heroje i svece pamtimo po ljubavi i žrtvi“

Blagdan sv. Blaža, župnog patrona vodnjanska je župa proslavila središnjim svečanim misnim slavljem koje je predvodio porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša u zajedništvu s biskupom u miru mons. Ivanom Milovanom, župnikom domaćinom preč. Marijanom Jelenićem te nekolicinom svećenika.

Nakon uvodnog pozdrava župnika Marijana Jelenića, župna suradnica Ivana Pajković pročitala je stihove „Pozdrav mučeniku“ koje je napisao župnik.

Biskup je u prigodnoj homiliji istaknuo da heroje i svece slavimo upravo zato što su podnijeli žrtvu, posvjedočili ljubav, dali život da bi mi mogli živjeti, i stoga su nam uzor. Živjeti kršćanski, biti svet, znači biti drugačiji, imati hrabrosti živjeti kršćanske vrednote, rekao je biskup. Oni koji žive časno i pošteno često smetaju onima koji tako ne žive, zato što im svojom prisutnošću bude glas savjesti. U posvemašnjoj plimi, ali i klimi problema i poteškoća u suvremenom društvu, mi uobičajeno krivimo nekog drugog, pojedince ili sustave za nedaće koje kao društvo proživljavamo, no trebali bismo se zapitati koje smo sve vrednote, koje su naši pređi poštivali, mi pogazili samo zbog vlastite komocije, užitka, koristi. Biskup je podsjetio i na pojam žrtve, zapitavši se gdje bi svijet danas bio da pojedini znanstvenici nisu razvili vlastite talente, žrtvujući zbog toga nerijetko i život, da bi ovome društvu donijeli napredak? Jednako tako, koliki bi od nas danas postojali da naše majke i bake nisu prihvatile taj život, unatoč rizicima koje je to podrazumijevalo?

Mi kršćani moramo u svome životu imati dva temeljna stupa, vjeru i ljubav: pravi vjeru prema Bogu trebamo iskazivati ljubavlju prema bližnjima. Biskup je nadalje istaknuo veličinu služenja, koje je osnova kršćanskog načina života, a tako u suprotnosti sa suvremenim mentalitetom.

Sveti Blaž nam pokazuje da bit života nije u materijalnom bogatstvu, ni u  častima, ni u titulama, jer jednom kada odemo s ovoga svijeta ništa od toga nećemo ponijeti sa sobom, ljudi će nas pamtiti samo po ljubavi koji smo im iskazali i po žrtvi.  Sveci i heroji su bili obični ljudi, koji su u okolnostima života znali iskoristiti trenutak i pokazati se vjernima. I nas Bog kuša u raznim okolnostima, možda se znamo prikazati dobrima, no svatko od nas se treba zapitati živi li pošteno, rekao je biskup. Pošten treba biti i vjernik i ona j koji ti nije. No, pravi vjernik treba u svoj život ugraditi  još i ljubav i vjeru. Neka nam sv. Blaž bude poticaj da živimo kršćanski, da uvidimo da sveci ne postaju samo veliki ljudi, nego sveci postaju mali ljudi koji se prepuste Božjoj milosti i koji znaju pokazati ljubav i poštovanje, zaključio je mons. Kutleša.

Župnik Jelenić je u završnom obraćanju podsjetio da se ove godine obilježava završetak 200. jubilarne godine od dolaska relikvija i svetih tijela u Vodnjan, te je ukratko podsjetio na znanstvena istraživanja i postupak rekognicije provedenih nad, kako je rekao, tim jedinstvenim blagom koje čuva vodnjanska crkva. Ujedno je zahvalio biskupima Milovanu i Kutleši na dopuštenju da ti osteofragmenti i očuvana tijela budu dolično istraženi.

Biskup Kutleša je prije završnog blagoslova podsjetio da sve zasluge za nastojanja oko valorizacije tog unikatnog posjeda vodnjanske crkve ide isključivo župniku Jeleniću. Biskup je posebno izrazio radost zbog lijepe i plodonosne suradnje koja, na dobrobit vjernika te župe, postoji između župnika i kapelana vlč. Gorana Levaka.

U crkvi su bile izložene i tri nedavno restaurirane umjetničke slike koje pripadaju toj župi: „Kamenovanje sv. Stjepana“ venecijanskog autora Antonija Della Zonca koja je nastala 1691. godine, te dvije slike vodnjanskog autora Veneria Trevisana: „Uskrsnuće“ te portret jednog vodnjanskog župnika, iz 19 stoljeća. Župnik je pozvao okupljene vjernike da ih pogledaju te potaknuo da se u svim crkvama čuvaju i restauriraju vrijedne umjetnine.

Nakon misnog slavlja vjernicima su svećenici i đakoni pružili pomazanje grla, te je upriličeno čašćenje relikvija sv. Blaža iz ruke biskupa Milovana.

Osim brojnih vjernika te župe misi je tradicionalno nazočio velik broj hodočasnika iz mnogih istarskih župa. U ime gradski vlasti nazočan je bio vodnjanski gradonačelnik Claudio Vitasović sa suradnicima, predstavnici vatrogasaca, te saborski zastupnik Anton Kliman.

Misu su glazbeno animirali: Župni zbor sv. Blaža pod ravnanjem Melite Balaković, Zbor OŠ Vodnjan pod ravnanjem Bogdana Fabrisa, te Zbor Zajednice Talijana Vodnjan  pod ravnanjem Oriete Šverko.