Utorak, 19 ožujka, 2024

Proslava blagdana sv. Blaža u Vodnjanu

U subotu, 3. veljače 2018., o blagdanu sv. Blaža, u najpoznatijoj njemu posvećenoj istarskoj crkvi, u Vodnjanu, središnje svečano misno slavlje predvodio je mjesni ordinarij, mons. dr. Dražen Kutleša, u suslavlju s više svećenika iz župa južne Istre.

Na početku misnog slavlja okupljenima se prigodnim pozdravom obratio župnik domaćin preč. Marijan Jelenić, koji je uz ostalo istaknuo važnost relikvija još 12 svetaca koje su, u prigodi 200-te obljetnice donošenja relikvija iz Venecije, javnosti prvi put predstavljene nekoliko dana ranije, te su toga dana bile izložene za javno štovanje. Misi su, osim domaćih župljana te hodočasnika iz raznih krajeva Istre, nazočili vodnjanski gradonačelnik Claudio Vitasović te drugi predstavnici državnih i gradskih institucija. Na početku je Ivana Pajković pročitala stihove o sv. Blažu naslovljene „Pozdrav Mučeniku“.

Biskup je u prigodnoj homiliji, govoreći o svetačkom liku vodnjanskog patrona, istaknuo da su nam Božji ugodnici uzor i praktični primjer tvrdnje da kršćanin treba živjeti u svijetu, ali ne biti od svijeta. Istaknuo je da su prvi kršćani, pa tako i sv. Blaž, bili progonjeni upravo stoga jer su živjeli pošteno, nisu se, kako sugerira logika današnjeg svijeta, diplomatski priklanjali opciji od koje su imali više koristi, već su hrabro slijedili naravne i moralne principe. Bili su ono što i nas Krist poziva da budemo – sol zemlje, rekao je propovjednik te pojasnio kako poput soli koja je konzervans, i kršćanin treba nastojati očuvati dobre i zdrave principe u svojoj nutrini ali i, poput soli koja daje okus hrani, te iste vrednote kršćanin treba nastojati proširiti u društvu, dobrotom poticati dobrotu u drugima. Biskup je pojasnio kako u grčkom riječ dobar ima dvije inačice, agathos i calos; istaknuvši kako calos znači upravo dobro djelo koje privlači druge. Pojasnio je nadalje smisao mučeništva i razlog čašćenja mučenika: za čovjeka je poseban izazov biti spreman u pravome trenutku žrtvovati se za nešto u što vjeruje, a mučeništvo je upravo prilika za pokazati jesmo li pravi vjernici. Mučenici su bili progonjeni upravo zato jer su različiti od drugih, te su tom svojom različitošću bili ukor onima oko sebe koji su živjeli prema svjetovnim, a ne Božjim zakonima. Mučenici nas pozivaju da, u svjetlu svojih velikih i malih svakodnevnih problema, ispitamo svoju savjest te se zapitamo živimo li kršćanski.

Sveti Blaž nas poziva da živimo kršćanske vrednote, da budemo ljudi od principa. Da budemo ljudi koji će slijediti moralne principe, da budemo ljudi koji znaju kamo idu, odakle su krenuli i kamo će doći, zaključio je mons. Kutleša.

Na kraju misnoga slavlja održan je tradicionalni blagoslov grla pomazanjem, a vjernici su imali priliku vidjeti novo predstavljene relikvije. Na dnu crkve, prije izlaska vjernici su pristupili čašćenju relikvija sv. Blaža iz ruke biskupa ordinarija.