Ove je godine blagdan sv. Barbare, zaštitnice Raše, proslavljen u znaku 80. rođendana grada.

U Raši, najmanjem istarskom gradiću, smještenom u Labinskom dekanatu, u ponedjeljak, 4. prosinca, je proslavljen blagdan nebeske zaštitnice, sv. Barbare.

U četvrtak, 30. studenog 2017., u Gradini, župi Porečkog dekanata, svečano je proslavljen zaštitnik župe, sv. Andrija apostol.

Svečanim euharistijskim slavljem koji je predvodio porečki i pulski ordinarij mons. Dražen Kutleša, u subotu, 11. studenog je u Momjanu proslavljen Sveti Martin, zaštitnik župe te ujedno i 450. obljetnica posvete župne crkve.

U vrlo nadahnutoj homiliji biskup se prisjetio djela milosrđa koje je Sv. Martin napravio i pozvao sve vjernike da čine djela milosrđa, te citirao rečenicu iz Evanđelja: "Neka svijetli vaša svjetlost pred ljudima da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega koji je na nebesima".

Svečanosti euharistije doprinio je Momjanski župni zbor . Nakon svete mise, domaći župnik Miroslaw Paraniak blagoslovio je novo vino, momjanski muškat, a nakon toga je uslijedilo druženje biskupa i svećenika sa župljanima, uz fine domaće kolače. (V. D. M.)

O blagdanu sv. Martina biskupa, zaštitnika vrsarske župe, u subotu, 11. studenog 2017. svečani misno slavlje predvodio je izv. prof.  dr. sc. vlč. Jerko Valković u zajedništvu vlč. Ivanom Butkovićem, vlč. Josipom Kalčićem, p. Dragom Marićem te župnikom domaćinom vlč. mr Linom Zohilom.