U nedjelju, 18. listopada, na svetim misama u Labinskom dekanatu obilježen je Svjetski dan misija. Tom su prigodom članice Združenog Caritasa župa Gornji i Donji Labin izradile prigodne aranžmane, ukrasne vaze i svjetiljke te ukrasile bočice s blagoslovljenom vodom. Vjernici su nakon svetih misa imali priliku na štandovima ispred crkava uzeti ponuđene aranžmane i dati svoj dar za misije i potrebe naših misionara. Prikupljeno je 4.200,00 kn koje su uplaćene na žiro-račun Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj. Osim darežljivosti vjernici su pokazali svoju spremnost u podupiranju misija i aktivno sudjelujući u molitvi misijske krunice kroz protekli tjedan.  (LB)

Labinske župe su se, na osobit način, uključile u molitvu za misije i misionare u tjednu uoči Svjetskog misijskog dana, 18. listopada. Svakog dana se prije večernje mise moli misijska krunica. U srijedu, 14. listopada, na klanjanju pred Presvetim Oltarskim Sakramentom upućene su molitve Gospodinu u gornjolabinskoj župi a u četvrtak, 15. listopada, održano je Biskupijsko misijsko klanjanje u crkvi Sv. Franje donjolabinske župe. Klanjanje je predvodio vlč. Mirko Vukšić, povjerenik Papinskih misijskih djela za Porečku i Pulsku biskupiju.

„U ovoj godini obilježenoj patnjom koje donijela pandemija COVIDA 19, misijski hod cijele Crkve nastavlja se svijetlom riječi u izvještaju proroka Izaije – Evo me, mene pošalji! To je uvijek novi odgovor na Gospodinovo pitanje: Koga da pošaljem? Taj poziv dolazi iz Božjeg srca, od Njegova milosrđa koje u sadašnjoj svjetskoj krizi postavlja izazov na koji je Crkva pozvana odgovoriti. Shvatili smo da ne možemo ići dalje svatko za sebe već samo u zajednici. Poslanje koje Bog povjerava svakome od nas je osloboditi se straha i zaokupljenosti samima sobom. Pronalazimo sami sebe kada se darujemo drugima. Želimo se i mi u svojoj malenosti dati Gospodinu. Često nam se čini da nemamo što dati, da smo samo potrebni drugoga, ljudske pažnje, snage drugih. Gospodin je naša snaga. On nas šalje u misiju, u svijet. Misija nije program nego naum Božji kojim nas Duh Sveti tjera i nosi u navještanju evanđelja. Bog uvijek prvi ljubi nas i u toj nas ljubavi susreće i poziva. Naš osobni poziv plod je činjenice da smo sinovi i kćeri Božje u Crkvi, Njegova obitelj, braća i sestre, u onoj ljubavi koju nam je Isus posvjedočio. Poslanje je svjestan i slobodan odgovor na Božji poziv. Taj poziv prepoznajemo samo kada živimo osobni odnos s Bogom. Unutarnja raspoloživost veoma je važna ako želimo reći: Evo me, Gospodine! Mene pošalji! Neka Duh Sveti obnovi i ojača naše misionare da osjete ljubav Božju ali i ljubav cijele Crkve, nas koji smo često daleko. Molimo Gospodina da ojača vjera i u našem narodu, u našoj biskupiji, u našem dekanatu, da se damo od Boga voditi.“ (LB)

labin mis kl

Povodom Misijske nedjelje, 18. listopada, dijecezanski ravnatelj Papinskih Misijskih djela u Porečkoj i Pulskoj biskupiji, preč. Mirko Vukšić uputio je prigodnu poruku. On nas, u prigodi Misijske nedjelje, poziva na molitvu za misionare, koji često djeluju u ekstremnim uvjetima. No, citirajući poruku pape Franje, preč. Vukšić nas podsjeća da smo svi pozvani biti misionari te se molitveno i materijalno priključiti podršci djelovanja misionara.

Poruka Papinskih misijskih djela Hrvatske

Još smo ovdje - Ususret Svjetskom danu misija

Papinska misijska djela Hrvatske objavila su međunarodnu video poruku kojom misionari diljem svijeta te predstavnici mjesnih Crkava misijskih područja udružuju svoje glasove kako bi poslali poruku nade svijetu.

Papa Franjo istaknuo je svoju ljubav prema Papinskim misijskim djelima, ističući da su misije srce i identitet Crkve, a svjetska mreža Papinskih misijskih djela odražavabogatu raznolikost "ljudi s tisuću lica".Ta su lica predstavljena u inspirativnom videu koji povezuje više od 30 misionara sa sjedištem u preko 25 različitih zemalja koji govore razne jezike.

Video je inicijativa različitih nacionalnih uprava Papinskih misijskih djela kao pripremu za 94. Svjetski dan misija, obilježava u nedjelju, 18. listopada diljem cijelog svijeta s geslom "Evo me, mene pošalji ".Nadahnuti riječima Svetog Oca, svi smo pozvani u obitelj misionara širom svijeta koji kažu: još smo ovdje.

Video čine svjedočanstva vjerskih vođa misijskih područja poputkardinala Charlesa Maung Boa, nadbiskupa Yangona u Mianmaru ili španjolskog isusovcaKikea Figaredoa, apostolskog prefekta Battambanga u Kambodži i misionara raznih nacionalnosti. Među njima je i španjolski svećenikJosé María Cantal Rivas, koji djeluje na području međureligijskog dijaloga u Alžiru, o. Anton, malteški misionar u Guatemali – župnik u prašumi,s. Francise, Irkinja koja djeluje u Pakistanu i radi s najmarginaliziranijima u društvu. U video je i hrvatska misionarka s. Veronika Ćibarićkoja djeluje sa sestrama milosrdnicama na Salomonskim Otocima.

Misionari su poslali poruku da svi smo pozvani ostati vjerni misijama i u vremenima nedaća koja sada proživljavamo. „Imati misiju znači voljeti, a ljubav sve čini mogućim, zbog toga ćemo nastaviti biti ovdje“, jednoglasno su poručili misionari diljem svijeta.

Naši su se životi promijenili, čini se da je sve neizvjesno, ali jedno je sigurno: misionari nastavljaju davati svoje živote, nastavljaju sa svojim narodom bez obzira što se dogodilo. I kad svi drugi odu misionari ne ostavljaju ljude jer žive s njima i dijele njihovu svakodnevnicu. Surađujte kako bi njihov rad i dalje bio moguć: www.misije.hr

#missioHR

#Svjetskidanmisija

#jošsmoovdje

U popodnevnim satima dana 19. siječnja 2020. godine u crkvi Svetog Jurja na Starom Pazinu vjeronaučna djeca i srednjoškolci razveselili su svoje župljane obiju župa bogatim programom. Naime, već dugi niz godina početkom siječnja održava se priredba čiji je cilj prikupiti određena novčana sredstva za djecu u misijskim zemljama pod geslom “Djeca pomažu djecu”. Sve je to povezano sa proslavom dana Papinskog misijskog djela svetog Djetinjstva, koji se slavi 6. siječnja.

Nema događanja