Utorak, 19 ožujka, 2024
Duhovna zvanja

Preminuo vlč. Marijan Milovan

U četvrtak, 18. siječnja 2018. godine, u 84. godini života i 59. godini svećeništva, okrijepljen svetim sakramentima, blago je u Gospodinu preminuo vlč. Marijan Milovan, svećenik Porečke i Pulske biskupije.

Vlč. Marijan Milovan rođen je u selu Režanci, u župi Svetvinčenat, 18. ožujka 1934. godine kao najmlađe od osmero djece Antuna i Marije rođene Štoković. Sakramente krštenja i krizme primio je u Svetvinčentu. Osnovnu školu pohađao je u Štokovcima i Režancima, a gimnazijsko obrazovanje stekao je u Biskupskom sjemeništu u Pazinu. Studij je nastavio na istom mjestu gdje je i diplomirao 1967. godine. Vojsku je služio u Svetozarevu u Smederevu od 1954. do 1955. godine. U Pazinu je primio đakonsko ređenje, a potom i svećeničko, 17. svibnja 1959. godine. Mladu misu proslavio je u Svetvinčentu 29. svibnja iste godine.

Kao mladomisnik, 1. listopada 1959. godine imenovan je kapelanom u porečkoj župi te je tu službu vršio do 1. listopada 1960. S danom razrješenja biva imenovan upraviteljem župe u Savudriji i duhovni pomoćnik u Umagu gdje ostaje do 15. lipnja 1971. godine. Idućeg dana postaje upravitelj župe u Raši gdje ostaje do kraja listopada 1986. O svetkovini Svih svetih iste godine imenovan je upraviteljem župe u Svetom Petru u Šumi i samostalne kapelanije u Svetom Ivanu i Pavlu gdje ostaje 7 godina. Dana 17. srpnja 1993. preuzima župe Savudrija, Kaštel i Sveta Marija na Krasu. Od 1994. vršio je službu dekana Umaško-oprtaljskog dekanata. Župa Kaštel i Sveta Marija na Krasu razriješen je 13. studenog 2006. godine. Po umirovljenju, 2010. godine seli se u Svećenički dom „Betanija“ u Puli. Od stranih jezika aktivno se služio talijanskim i njemačkim jezikom, a cijeloga je života posebnu ljubav gajio prema glazbi. Preminuo je 18. siječnja 2018. u pulskoj Općoj bolnici.

Odabravši svećenički poziv, 59 je godina samozatajno i marljivo ulagao sve svoje znanje i sposobnosti u rad na Njivi Gospodnjoj vršeći sve aspekte pastoralnog rada s velikim žarom i posvećenošću.

Sprovod poštovanog pokojnika održat će se u Svetvinčentu, u subotu, 20. siječnja 2018. godine u 14 sati.