Utorak, 19 ožujka, 2024
Hodočašća

Hodočašće Majci Božjoj od zdravlja

Oko 2500 hodočasnika okupilo se u nedjelju, 8. listopada, u svetištu Majke Božje od zdravlja u mjestu Hreljići u Vodnjanskom dekanatu. Središnje hodočasničko euharistijsko slavlje predvodio je porečki i pulski biskup Dražen Kutleša.

Na početku  euharistijskog slavlja biskupa, koncelebrante i okupljene vjernike pozdravio je domaći župnik vlč. Hrvoje Okadar, napose istaknuvši prisutnost načelnika mjesne Općine Marčana Predraga Pliška, te načelnika susjedne Općine Barban Dalibora Pausa.

Biskup je u prigodnoj homiliji prispodobu o vinogradarima iz Matejeva evanđelja protumačio osvrnuvši se na Božje i ljudsko djelovanje, te na Isusove riječi u tom kontekstu.

Kao gospodar u prispodobi vinogradarima vinograd, Bog nam s povjerenjem daje njivu, naš život. On nam daje povjerenje, ali mi trebamo odgovoriti na to njegovo povjerenje, rekao je biskup, te podsjetio kako svi znamo kako se osjećamo kad netko izigra naše povjerenje „tada prestaju međuljudski odnosi, tada se osjećamo izigrano“.

Pozvao je vjernike, da po uzoru na Blaženu Djevicu Mariju budu ljudi koji će uvijek znati pozitivno odgovoriti na Božji poziv,  da budu oni koji će znati opravdati Božje povjerenje. Nadalje je naglasio, kako prispodoba govori i o Božjoj strpljivosti. „Vidimo da gospodar iz prispodobe najprije šalje jedne, a potom i druge sluge, i na kraju svoga sina. „Bog ne želi smrti grešnika, nego da se obrati, i da živi. Zato Bog ima s nama strpljivosti i nastoji nas preko različitih slugu i svoga Sina obratiti da prihvatimo ono što je dobro i da u svom životu provodimo ono što Bog od nas traži, rekao je, te posvijestio kako je tu i govor o Božjem sudu. „Bog nam povjerava našu dužnost u ovome životu, ali će isto tako na kraju tražiti od svakoga od nas da podnesemo račun. Ugledajmo se u Blaženu Djevicu Mariju koja je znala odgovoriti u jednostavnosti, u priprostosti svoga srca, jer je vjerovala ono što je Bog govorio“.

Nadalje je propovjednik podsjetio, kako iz prispodobe vidimo da mi ljudi od Boga dobivamo privilegij, tj. vinograd, život. „Bog nas šalje da živimo dostojno čovjeka i po Božjim i ljudskim zakonima. Također On nam daje da možemo biti sigurni u ovome životu, i da u toj sigurnosti možemo biti potpuno slobodno. No, uz slobodu vezana je i odgovornost, ali mi nismo vlasnici ničega osim dobrih djela koje činimo u našem životu. BDM bila je svjesna te činjenice“ rekao je biskup, te dodao „blaženi je čovjek koji shvati smisao i bit života. Stoga, neka nam BDM pomogle da bude zdravi kako u tjelesnom tako i duhovnom smislu, jer tek kad čovjek uskladi i tijelo i duh, tada dolazi pravo zdravlje u svoj punini, a to daje BDM onima koji joj se zagovaraju“.

Ukazujući na prispodobu, biskup Kutleša je posvijestio kako nam ona govori i o Isusu Kristu, koji jasno kaže da je On Sin Božji.

Prije njega dolazili su proroci, različiti suci koji su ljude u Izraelu upozoravali da čuvaju Božje zakone. No ljudi ih nisu slušali, nego su htjeli živjeti svojim životom.  Stoga, na kraju Bog šalje svoga Sina jedinca ali i oni tj. mi smo ga ubili, jer smo htjeli zaposjesti Božji vinograd, naglasio je.

Na pitanje „koja je poruka ovoga evanđelja“, biskup je rekao „obitelji u kojima živimo su poput malog vinograda. Možemo se zapitati je li donosimo dobre ili loše plodove. Naime, svatko u svojoj obitelji doprinosi skladu i ljubavi, ali isto tako i neskladu, mržnji i svemu onome što se proživljava u današnjim obiteljima“. Stoga je pozvao vjernike „nastojimo donositi dobre plodove, nastojimo biti očevi, majke, djeca onakvi kakve nas Bog traži, jer naša će obitelj biti onakva kakvu je mi živimo.  Budimo poput Blažene Djevice Marije koja je živjela u obitelji i znala je davati svoju ljubav, i mi dajmo svoju ljubav, jer jedino kad čovjek daje bit će sretan“. Posvijestio je, kako nas je Bog na zemlju poslao i s misijom „da živimo u ovom društvu i Crkvi“.

Nastojimo donositi dobre plodove slušajući Riječ Božju, ali i primajući svete sakramente koji će nas osnažiti i ohrabriti da možemo ići naprijed, jer koliko god bilo teško, vidimo i po Isusu svaki pad nije toliko strašan, ako se čovjek želi dignuti. Isus koji je bio ubijen, ali je postao kamen zaglavni. Zato i mi tu vidimo našu priliko, jer iako  smo neznatni, možda i odbačeni u današnjem društvu ostanimo kamen zaglavni na kojemu će ovo društvo opstati“ rekao je na kraju homilije biskup Kutleša.