Petak, 19 travnja, 2024

Na nedjelju Presvetog Trojstva biskup Milovan podijelio sakramente kršćanske inicijacije

Na Nedjelju Presvetog Trojstva, 7. lipnja 2020. godine, u pulskoj Župi sv. Ivana Krstitelja tijekom svečanog misnog slavlja pod predsjedanjem porečkog i pulskog biskupa u miru mons. Ivana Milovana, 13 kandidata primilo je sakramente kršćanske inicijacije. Na početku je riječ dobrodošlice izrekao župnik o. Đuro Hontić, koji je kandidate vodio u pripremi za primanje sakramenata, a misnome slavlju koncelebrirao je i o. Nikica Battista.

Kandidati, iz raznih pulskih župa, nakon višemjesečne priprave, i nakon odgode zbog epidemioloških razloga, primili su sakramente kršćanske inicijacije, pristupivši obredu odgovorom „Vjeru.“ na biskupovo pitanje „“Što ištete od Crkve Božje?”.

Biskup je u prigodnoj homiliji podsjetio da se Bog čovjeku očituje na mnogo načina, najznačajnije se objavio u osobi Isusa Krista, a najsveobuhvatnije Presvetim Trojstvom, jednom Božanskom naravi u kojoj su tri Božanske osobe. Najsavršenija slika Presvetoga Trojstva na zemlji je obitelj: otac, majka i djeca, rekao je biskup. Objasnio je potom bit sakramenata, tih vidljivih znakova nevidljive Božje milosti, pojasnivši simbole nastavka obreda krštenja, krizme i svete pričesti.

Znakom vode Bog kroz sve vjekove označuje da izbavlja svoje odabranike od svih ropstava i propasti i dariva im svoj život “odozgor” nalik Isusovu životu, kojega je uskrsnuo od mrtvih snagom svoga Duha. Zato je krštenje vidljivi znak da postajemo slični, “suobličeni” Isusu Kristu, prvom Božjem odabraniku, slični Kristu u njegovoj smrti, ukopu i uskrsnuću.

Potvrda nastavlja i dopunjuje ono posvećenje koje je započelo krštenjem. Zato se kod odraslih krštenika potvrda (krizma) podjeljuje odmah poslije krštenja, a slavlje se dovršava euharistijom: to su tri temeljna sakramenta, oni potpuno uvode čovjeka u Crkvu i njezina dobra, iznutra ga izgrađuju i osposobljuju za život po vjeri. Zato se i zovu “sakramenti pristupa u kršćanstvo” ili “sakramenti inicijacije”.

Župnik je na kraju zaželio kandidatima neka ih dalje kroz život bodi Duh Sveti, a biskupu je uručen prigodni poklon.

(Foto i txt: G. Krizman)