Četvrtak, 28 ožujka, 2024
NovostiPoruke biskupa

Božićno primanje biskupa Kutleše

Božićno čestitanje u Biskupijskom ordinarijatu u Poreču održano je u subotu, 22. prosinca 2018. Na primanju su se okupili: porečki i pulski biskup ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša, biskup u miru mons. Ivan Milovan, svećenici, redovnici i redovnice Porečke i Pulske biskupije, istarski župan Valter Flego, gradonačelnici i načelnici općina iz svih krajeva Istre te čelni ljudi javnih ustanova i institucija Istarske županije.

U ime istarskoga klera čestitke je izrekao generalni vikar biskupije mons. Vilim Grbac. Generalni vikar je podsjetio da je Božić blagdan zajedništva, međusobnoga poštovanja, razumijevanja i međusobnoga uvažavanja, a ovaj je božićni susret znak da, osim pričanja o tome, želimo upravo početi od sebe, da želimo graditi to zajedništvo, međusobno uvažavanje i poštovanje, koje je potrebno i bitno da bismo svi zajedno izvršili svoje poslanje. Izrekao je zahvalu biskupu ordinariju za sve dobro što čini te izrazio nadu da će i ubuduće u kleru svoje biskupije pronaći prave, iskrene i poštene suradnike za sve što i u budućnosti bude činio za ovu biskupiju.

Okupljenima su se potom prigodnim riječima obratili istarski župan Valter Flego te kao domaćin porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša.

Istarski župan Valter Flego izrazio je u ime svih okupljenih zahvalu biskupu na pozivu, jer takvi su susreti prigoda da se popriča, rezimira dosadašnji rad, ali i da se ujedinjenim snagama zajedno gleda u slijedeću godinu. Župan je podsjetio kao je u protekloj godini bilo izazovnih trenutaka koji su zahtijevali razboritost, staloženost i suradnju. U ime svih nas koji smo tijekom ove godine često surađivali s Vama, Oče Biskupe želimo se zahvaliti na vrlo, vrlo konkretnoj i plodonosnoj suradnji koja je do sada, i rezultirati će i dalje lijepim plodovima, na korist svih žitelja ovoga područja. Ne smijemo i nećemo stati na ovome što je učinjeno već zajedničkim snagama idemo prema novim izazovima u slijedećoj godini, rekao je uz prigodno čestitanje župan Flego.

Biskup je u prigodnom obraćanju podsjetio na jedan tekst iz Knjige o kraljevima koji opisuje kako kralj Salomon kao mlad čovjek odlazi prinijeti žrtvu Bogu, Bog mu se ukazuje i pita ga što bi želio. Mladi kralj zaželje pronicljivo srce da može pravedno suditi i voditi narod. Boga ga usliša, i zato što nije  želio zdravlje, ni bogatstvo ni vlast, dade mu mudrost koju nikada do tada nije imao, napomenuo je biskup. Mi težimo za bogatstvom, ali statistike govore da upravo u bogatijim krajevima su ljudi nesretniji, gdje su siromašni ljudi su sretniji, rekao je mons. Kutleša. U tome vidimo kontradikciju, težimo za boljim životom, htjeli bi biti i bogati, ali i sretni. Upravo u ovom periodu imamo pred sobom Isusa Krista, jedno malo dijete koje je shvatljivo svima nama. Njegova veličina je u tome što se je on ponizio i postao je mali i dohvatljiv svima nama. Mi ljudi smo možda malo preoholi, gledamo previše na svoj ponos, želimo biti viši i bolji nego što jesmo, ali u toj svojoj oholosti ne vidimo ljude oko sebe. Svima vama želim da ovaj Božić bude onaj pravi Božić, da vidimo prvo susjeda, svoju obitelj, da pomognemo onima koji su potrebni. Bog je uvijek u drugim ljudima, ako ne vidimo ljude koji su potrebni, tu oko nas, tada nećemo upoznati Isusa Krista, jer Isus je u onim najpotrebnijima, rekao je biskup te svima zaželio sretan Božić i novu godinu, koja neka bude uspješnija i sa sve manje i manje problema.