Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Misa u kapeli Gospe Lurdske u OB Pula

U nedjelju, 11. veljače 2018., u kapeli Gospe Lurdske u krugu Opće bolnice Pula, povodom blagdana Gospe Lurdske i svjetskog Dana bolesnika svečano misno slavlje predvodio je porečki i pulski ordinarij mons. Dražen Kutleša, u suslavlju s kancelarom biskupije preč. Sergijem Jelenićem, pulskim dekanom preč. Milanom Mužinom te bolničkim kapelanom fra Đurom Vuradinom. Misi je, uz djelatnike bolnice te vjernike iz više gradskih župa nazočila i ravnateljica OB Pula doc. dr. sc. Irena Hrstić.

Uvodni pozdrav izrekao je bolnički kapelan fra Đuro Vuradin, a ispred pulske podružnice Hrvatskog katoličkog liječničkog društva „Mons. Marcel Krebel“ dr. Branka Mandelović – Rajko.

Biskup je u prigodnoj homiliji, razlamajući riječi nedjeljnih čitanja o nekadašnjim odredbama glede osoba oboljelih od gube istaknuo kako su oni osim tjelesnog trpljenja bili osuđeni i na društvenu izoliranost. Spomenuvši rad liječnika podsjetio je, osim liječenja, na prevažnu ulogu tješitelja. Medicinsko osoblje, kako bi moglo vršiti svoje poslanje treba imati nadasve suosjećanja. Upravo prema Kristovu nauku koji je nakon starozavjetnog „ne čini drugome što ne želiš da drugi tebi čini“ donio Zakon ljubavi, te riječima „čini drugome što želiš da drugi tebi čini“ uputio sve one koji ga žele slijediti da, po uzoru na njega, ljubavlju i milosrđem prihvaćaju čovjeka onakvim kakav jest i u svakome čovjeku vide Krista. Biskup je nadalje grijeh poistovjetio s gubom, prvi put kada se čini neki grijeh savjest progovara, no, ukoliko se nastavi, grijeh se počne prihvaćati kao nešto normalno. Važno je imati osjećaj za grijeh, odnosno znati ga prepoznati, znati prepoznati u svome životu postojanje grijeha. Takva „gubavost“, duhovna, daleko je opasnije od fizičke, pa moramo dakle moliti Boga da nam podari milost da možemo prepoznati svoje grijehe. Propovjednik je nadalje spomenuo pitanje koje Bog postavlja čovjeku kada se nađe pred njim: „Gdje su ti rane?“, misleći na rane koje su nastale uslijed patnje i boli pri žrtvovanju za druge. Kada nema tih rana počinje dekadencija društva, nastavio je biskup te pozvao da budemo ljudi koji ne bježe od rana, jer upravo one grade čovjeka, istaknuvši kako medicinsko osoblje u svome svakodnevnome radu ima priliku uvjeriti se kako patnja pročišćava jer jedino preko križa dolazi spasenje.

Svake godine o blagdanu Gospe Lurdske, po završetku misnog slavlja, biskup i svećenici, u pratnji ravnateljice i nazočnih liječnika, posjete jedan bolnički odjel, pa su tako ove godine posjetili Odjel endokrinologije i dijabetologije.

Misno slavlje glazbeno je uzveličao Župni zbor Župe sv. Pavla apostola pod ravnanjem mr. sc. Andreja Angelinija, djelatnika pulske bolnice.