Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Duhovna i tjelesna djela milosrđa

Treći susret tečaja za župne animatore

U subotu, 27. veljače, u Pazinskom kolegiju održan je posljednji ovogodišnji susret tečaja za župne animatore. Nakon uvodnog pozdrava predstojnika dijecezanskog Katehetskog ureda vlč. Luke Pranjića, predavanje na temu „Duhovna i tjelesna djela milosrđa“ održao je vlč. Rikard Lekaj, župnik pulske katedralne župe.

Predavač je uvodno citirao papu Franju istaknuvši da samo onaj koji otvori svoje srce i osjeti Božje milosrđe može iskazivati milosrđe drugome. Sveti Otac je objavio Jubilej milosrđa upravo kako bi se svrnula pozornost na duhovna i tjelesna djela milosrđa, na potrebu činjenja djela milosrđa, koje je most između Boga i čovjeka. Predavač je u svome izlaganju koristio citate bl. Majke Tereze, albanske misionarke koja će ove jeseni biti proglašena blaženom i sv. Josemaría Escrivá de Balaguer, španjolskog svećenika utemeljitelja prelature Opus Dei. Drugi nam nikada ne smiju biti brojke, a djela milosrđa koja činimo pomažu nam na našem putu prema Nebu, naglasio vlč. Lekaj. Analizirajući posebno svako duhovno i tjelesno djelo milosrđa predavač je ujedno okupljenima dao mogućnost da analiziraju svoje porive kod pojedinih gesta vezanih uz djela milosrđa, te tako obave i jedan prigodni ispit savjesti. Tumačeći „Grešnika pokarati“ predavač je istaknuo da to treba biti nasamo te nježno i ponizno, kao poseban primjer spomenuo je Isusov pogled upućen Petru kada ga je ovaj zanijekao. Govoreći o „Nepravdu oprostiti“, ono što ljudima općenito jako teško pada, predavač je podsjetio na stav bl. kardinala Stepinca na nepravednom suđenju, kada je on na sve odgovorio svojom poznatom rečenicom „Moja je savjest čista.“ Najveći je problem današnjeg čovjeka što ne dopušta da ga Bog ljubi, podsjetio je vlč. Lekaj na riječi pape Franje na početku njegovog pontifikata. Uslijedila je rasprava na temu predavanja, ali su dotaknute i druge teme s područja rada župnih animatora. Susret je završio pohvalama za sva tri ovogodišnja predavanja u sklopu korizmenog tečaja za župne animatore.

Predavanje možete poslušati ovdje:

Prvi dio: https://youtu.be/A5OU7ncluOA

Drugi dio: https://youtu.be/rSFw18I6ryM