Danas, 11. rujna 2021., je 75. obljetnica mučeništva bl. Francesca Bonifacia. Nakon prošlogodišnjeg začetka inicijative i ove je godine troje hodočasnika krenulo pješice iz porečke katedrale, nakon jutarnje mise i hodočasničkog blagoslova put Krasice, župe gdje je bl. Francesco bio na službi kada je podnio mučeništvo. Nakon tridesetak kilometara pješačenja zapadnim istarskim priobaljem, dijelom doline rijeke Mirne te uspinjanjem prema Krasici, hodočasnici će se u 18 sati pridružiti svim ostalim vjernicima na misnom slavlju u župnoj crkvi sv. Stjepana u 18 sati koju će predvoditi mons. Sergije Jelenić, kancelar biskupije.

Druga će skupina hodočasnika u popodnevnim satima obaviti Molitveni hod „Posljednja staza bl. Bonifacia“, putem kojim je posljednjim za života prošao bl. Francesco, nakon što je tog 11. rujna 1946. otišao kod kolege svećenika na ispovijed i zajedničku molitvu. Molitveni hod započinje u 16 sati u župnoj crkvi u Grožnjanu krunicom, a pored spomenika na mjestu gdje je blaženik uhapšen biti će scenski pročitan ulomak iz Positio, zbirke dokumenta i svjedočanstava temeljem kojih je proglašen blaženim, te jedna njegova meditacija, uslijedit će Litanije bl. Francescu Bonifaciu. (G. Krizman)

Župljani župe sv. Nikole iz Barbana su i ove godine, 8. rujna tradicionalno hodočastili u filijalnu crkvu Rođenja Blažene Djevice Marije u Prnjane, povodom blagdana Male Gospe.

Uputivši se u procesiji od crkve vjernici su moleći krunicu najprije otišli na mjesto gdje se po predaji nalaze „stope Blažene Djevice Marije“. Potom su se hodajući i moleći u procesiji zaustavili na još dva mjesta gdje su bili uređeni prigodni oltari. Jedan od njih bio je kod crkvice sv. Margarete na mjestu zvanom Gubavica. Moleći krunicu vjernici su se na kraju vratili u crkvu Rođenja Blažene Djevice Marije gdje je služena svečana sveta misa.

Misi je nazočilo oko 50-ak vjernika koji su poštivali propisane epidemiološke mjere i preporuke Stožera. Svi vjernici su nosili maske i držali propisani međusobni razmak, tako da je nažalost dio vjernika morao misu pratiti i izvan crkve.

Svečanu svetu misu predvodio je vlč. Bernard Jurjević a prisustvovalo je i četvero bogoslova iz Biskupsko-misijskog sjemeništa „Redemptoris Mater“ iz Pule. U nadahnutoj homiliji vlč. Jurjević je govorio o nekim značajnim trenucima iz života Blažene Djevice Marije i njezinu utjecaju na kršćanski puk koji joj se utječe. Pjevanjem prelijepih marijanskih i drugih pjesama misu je uveličao Župni zbor iz Sutivanca pod ravnanjem Helge Vrh. Nakon mise je upriličen prigodni domijenak i druženje vjernika, za što su se pobrinuli župljani i članovi MO Prnjani.

(Nevia Kožljan)

U pulskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije, jedinoj crkvi u Porečkoj i Pulskoj biskupiji koja ima relikviju sv. Majke Terezije, njezin je spomendan danas svečano obilježen misom poldanicom.

Misu je predvodio katedralni župnik vlč. Rikard Lekaj, zahvaljujući čijem je zalaganju pulska stolna crkva prije pet godina dobila relikvije i umjetnički drveni kip sv. Majke Terezije u prirodnoj veličini. U prigodnoj homiliji župnik je povezao djelovanje svete Majke Terezije, koje je bilo prožeto Božjom Ljubavlju prema svakome čovjeku i dnevno čitanje Evanđelja po Marku. Moramo moliti da i nama Bog otvori uši srce za Riječ života, kako bi onda mi mogli svojim životom i svojim djelima propovjediti.

„Mi se svecima divimo i tražimo njihovu pomoć i njihov zagovor, no spomendani svetaca su prije svega poziv da nastojimo poput njih u svome životu provoditi Riječ Božju“, naglasio je uz ostalo vlč. Lekaj. „Mi se često, sukladno mentalitetu ovoga svijeta, u životu, pa i unutar Crkve, približavamo onim osobama od kojih imamo nekakav oblik koristi“, opomenuo je vlč. Lekaj, „a Sv. Majka Terezija se je otvorila mentalitetu Evanđelja i to je živjela, svakome je čovjeku, bez razlike, donosila Božju Ljubav, i u toj nepristranosti je trebamo nasljedovati.“

Propovjednik je na kraju homilije podijelio s okupljenim vjernicima dvije lijepe vijesti: dvije djevojke iz Istre, jedna župljanka pulske katedralne župe i jedna iz Poreča pristupile su formaciji pri Redu Misionarki ljubavi – sestrama Majke Terezije.

Osim kipa u katedrali u Puli od 2008. postoji i veliki brončani kip svete majke Terezije, pored crkve Gospe od Mora, kojeg je tadašnji gradonačelnik Općine Centar Skopje Vladimir Todorović poklonio Puli. Riječ je o replici brončane skulpture akademskog kipara Tome Serafimovskog izrađenoj u zagrebačkoj ljevaonici Ujević  čiji je original postavljen u Vatikanu.

Nadalje, brončani kip te velike svetice nalazi se ispred crkve sv. Eleuterija u Poreču te u rovinjskoj župnoj crkvi sv. Eufemije.

(G. Krizman)

Danas je drugi dan Istarskog hodočašća na Trsat pješice.